Najlepsze programy do pulpitu zdalnego – jak wybrać?

najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka

Programy do zdalnego sterowania komputerem to popularny segment software’u, który ułatwia zarządzaniem plikami i pozwala na udostępnianie ekranu i dostęp danych z dowolnego miejsca na świecie. Który program do zdalnego zarządzania komputerem wybrać? Jakie rozwiązania do zdalnego połączenia cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem?

Jak wykorzystać program do łączenia zdalnego?

Oprogramowanie do zdalnego dostępu to narzędzia, które pozwalają na korzystanie z pulpitu za pomocą innego urządzenia. W ten sposób można uzyskać zdalną kontrolę nad swoim pulpitem na innym komputerze, np. podczas konferencji lub prezentacji. Zdalne zarządzanie ma też kluczowe znaczenie dla działów IT, które w ten sposób świadczą pomoc informatyczną w dużych firmach. Zdalny dostęp pozwala rozwiązać wiele problemów pracowników na całym świecie z jednego komputera.

pulpit zdalny

Pulpit zdalny – programy, które warto przetestować?

Do użytku domowego oraz z małych firmach sprawdzi się nieco inny software, niż w przypadku profesjonalnych użytkowników. Jakie są najważniejsze cechy oprogramowania do zdalnego zarządzania innym urządzeniem?

TeamViewer

teamviewer

TeamViewer to profesjonalne rozwiązanie adresowane przede wszystkim do firm. Jest oparte na modelu licencyjnym co oznacza, że jeśli chcemy korzystać z aplikacji, niezbędne będzie regularne opłacanie subskrypcji.

Możliwości program obejmują obsługę pulpitu za pomocą smartfona, tabletu lub komputera. Kompatybilność krzyżowa obejmuje współpracę urządzeń opartych na systemach Windows, macOS, iOS oraz Android. Za pośrednictwem globalnej sieci użytkownik może łączyć się z serwerami oraz urządzeniami IoT.

Program oferuje jednoczesny dostęp nawet na kilkuset urządzeniach jednocześnie, a także wygodne udostępnianie plików. Zespoły serwisowe docenią jego możliwości w zakresie współpracy dzięki opcji widekonferencji. Wysoką wydajność pracy aplikacji uzupełnia wygodne przesyłanie plików oraz drukowanie w systemach Windows i macOS.

Wśród zaawansowanych opcji można wymienić obsługę skrótów klawiszowych, dostęp nienadzorowany i Wake-On-LAN, czyli uruchamiania komputera przez sieć lokalną.

Zdalny pulpit TeamViewer jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale też w pełni bezpieczny. Został wyposażony w uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz 256-bitowe szyfrowanie. Producent gwarantuje spełnianie szeregu certyfikatów branżowych.

AnyDesk

anydesk

Co zamiast TeamViewer? Atrakcyjną alternatywą jest oprogramowanie AnyDesk. Podobnie jak poprzednik, także AnyDesk jest oparty na odnawialnej licencji i występuje w kilku wariantach. Każdy z nich pozwala na uzyskanie bezpiecznego połączenia z innym pulpitem. Aplikację wyróżnia:

  • obsługa nawet do 100 użytkowników oraz 1000 urządzeń jednocześnie;
  • “lekkość” konstrukcji i niskie wymagania sprzętowe, które nie obciążają systemu;
  • możliwość przesyłania plików i zdalny wydruk dokumentów.

  • Reklama

Bezpieczeństwo danych jest gwarantowane przez szyfrowanie asymetryczne oraz ochronę bankowej klasy TLS. Oprogramowanie zapewnia daleko idącą kompatybilność zarówno między systemami operacyjnymi na komputery, jak i urządzenia mobilne. Dzięki temu wsparcie może być oferowane użytkownikom niezależnie od wykorzystywanej platformy. Aplikację można bezpłatnie aktualizować w miarę, jak pojawiają się kolejne uaktualnienia.

Warto wspomnieć, że producent korzysta z własnego kodeka DeskRT, co pozwala na skrócenie oczekiwania na połączenie do minimum i redukcję opóźnień. Poszczególne wersje oprogramowania różnią się między sobą głównie liczbą obsługiwanych urządzeń.

Real VNC

realvnc

Dla wymagającego użytkownika korporacyjnego dobrym rozwiązaniem będzie też Real VNC. Aplikację wyróżnia prosty w obsłudze interfejs i możliwość skonfigurowania szeregu parametrów. Udzielenie wsparcia jest bardzo proste i zajmuje zaledwie kilka sekund bez konieczności instalacji oprogramowania na sprzęcie użytkownika. Pozwala to na skrócenie czasu na udzielenie pomocy technicznej do minimum.

Poza pakietem Essential liczba użytkowników jest nieograniczona. Real VNC może obsługiwać do 150 różnych urządzeń, korzystając z szerokiej kompatybilności w zakresie różnych OS.

Połączenie komputerów jest bezpieczne dzięki zastosowaniu 256-bitowego szyfrowania AES. Producent zastosował też zabezpieczenia klasy U2F oraz system alertów informujących o nieautoryzowanym logowaniu. W pakietach Premium i Enterprise użytkownik może liczyć również na telefoniczne wsparcie obsługi.

Który program do pulpitu wirtualnego wybrać?

Jeśli chcemy uzyskać dostęp do innego komputera za pomocą oprogramowania, istnieje wiele skutecznych rozwiązań. Oprogramowanie TeamViewer wyróżnia się rozbudowanymi możliwościami, ale jest stosunkowo drogie w porównaniu do konkurencji. Aplikacja AnyDesk jest nieco tańsza, ale nie posiada zintegrowanego połączenia wideo, tylko chat. Z kolei jeśli chodzi o porównanie AnyDesk z Real VNC, ten pierwszy wygrywa pod względem jakości obsługi. Jednocześnie jego cena nadal pozostaje racjonalna.

Gdzie kupić programy do połączenia zdalnego?

Firmy, które rozważają zakup programu umożliwiającego zdalne sterowanie komputerem, mogą zapoznać się z ofertą firmy Soft360. Dostawca oprogramowania z wieloletnim doświadczeniem gwarantuje kompleksowe doradztwo przed- oraz posprzedażowe. Do każdego zakupu dołączany jest certyfikat legalności, który zaświadcza, że program może być używany zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *