Jak uniknąć bólu gardła zimą? Sprawdzone sposoby na gardłowe problemy!

jak uniknac bolu gardla zima

Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka

Jesień i zima to czas, w którym problemy z gardłem pojawiają się bardzo często. Okresowym spadkom odporności często towarzyszy podrażnione gardło i chrypa. Jak można się zabezpieczyć i uniknąć gardłowych problemów, gdy infekcje zbierają żniwo? Poznaj proste sposoby na to, jak zapobiec bólowi gardła!

Zdrowa dieta to podstawa!

Jesienią i zimą trudno w diecie zawrzeć odpowiednią ilość witamin i minerałów. Dostęp do świeżych warzyw i owoców jest ograniczony, chociażby ze względu na ich ceny. O wiele częściej zamiast sałatek i soków codzienny jadłospis wypełniają słodkie, gorące napoje, świąteczne przekąski i tłuste, ciężkie potrawy.

Warto jednak wzbogacić dietę o warzywa. Przy braku dostępu do świeżych warzyw sezonowych sytuację uratują mrożonki, które również zawierają bogactwo witamin i minerałów. Tłuste sosy i smażone mięsa warto zatem raz na jakiś czas zastąpić pożywną, ciepłą zupą, a gorącą czekoladę z piankami świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy, których zimą akurat nie brakuje.

Odpowiednio przygotowane i doprawione zupy rozgrzewają, zapewniając codzienną dawkę witamin.

Cebula także na dworze

Ubieranie się na cebulę świetnie się sprawdza w każdej sytuacji. Zwłaszcza gdy pogoda za oknem jest zmienna i trudno wybrać odpowiedni ubiór. W przypadku profilaktyki chorób gardła i górnych dróg oddechowych lepiej mieć jedną warstwę za dużo niż za mało. 

Nawet gdy na dworze jest w miarę ciepło, wychodząc do pracy warto mieć w torebce lub plecaku ciepły szalik i czapkę. Pogoda może zmienić się w ciągu dnia, a czapka i szalik zapobiegną wychłodzeniu organizmu podczas drogi powrotnej i będą stanowiły dodatkową osłonę przed wiatrem i opadami.

Warto przy tym pamiętać, że przesada w żadną ze stron nie jest wskazana – zbyt ciepły ubiór może wyrządzić tyle samo szkody, co wyjście na mróz ubranym zbyt lekko.

Uwaga na ogrzewanie!

Wiatr i mróz za oknem sprawiają, że w poszukiwaniu ciepła zdarza się maksymalnie odkręcić kaloryfery. Zimą spada za to regularność wietrzenia, bo nikt nie chce tracić nagromadzonego w domu ciepła. A to ogromny błąd. 

Regularne wietrzenie pomieszczeń  pomaga utrzymać prawidłową wilgotność powietrza, które, nadmiernie wysuszone może prowadzić do wysychania błon śluzowych gardła i powodować podrażnienia śluzówki.

Wietrzenie niezmiernie istotne jest zwłaszcza wieczorem, w ramach przygotować do snu. 

Występujący w okresie jesienno – zimowym katar sprawia, że nocą znaczna część osób oddycha przez usta. Już samo to może prowadzić do wysychania śluzówki gardła, jeśli doda się do tego suche na skutek ogrzewania powietrze, o podrażnienia i ból gardła jest niezwykle łatwo.

Jeśli z jakiegoś powodu wietrzenie jest niemożliwe, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który zwiększy jego wilgotność i pomoże zapobiegać mikropodrażnieniom błony śluzowej gardła.

Domowa apteczka – pierwsza pomoc w gardłowych sprawach

Zdarza się, że pomimo wzięcia pod uwagę wszystkich dobrych rad i wypracowania dobrych nawyków gardło i tak zaczyna boleć. Wtedy w sukurs przychodzi domowa apteczka i naturalne sposoby na podrażnienia gardła.

Warto uzupełnić apteczkę w zioła o właściwościach ściągających, osłonowych i przeciwzapalnych – takie jak pokrzywa, szałwia lekarska, rumianek czy kora dębu. Płukanki z tych ziół to jedno z lepszych remediów na ból i podrażnienia gardła.

W kuchni warto mieć miód i siemię lniane – obydwa produkty działają łagodząco i osłonowo na błony śluzowe gardła i mogą być nie lada pomocą w nagłych stanach bólowych gardła.

Dobrze jest również wspomóc się środkiem aptecznym bez recepty. Cevitt Gardło to tabletki na podrażnione gardło, które dzięki zawartości hialuronianu sodu w trakcie ssania pokrywają całą powierzchnię gardła warstwą specjalnego hydrożelu.

Łagodzi on już istniejące podrażnienia, zmniejszając odczuwane dolegliwości, a dodatkowo ogranicza powstawanie kolejnych. Opakowanie tabletek Cevitt Gardło jest bardzo poręczne, dzięki czemu możesz zabrać je wszędzie ze sobą – do pracy, na uczelnie, wyjazd lub na dłuższe wyjście. Zmieszczą się nawet w kieszeni czy mniejszej torebce!

Jesień i zima to ciężki okres dla gardła. Na szczęście przy odrobinie szczęścia i wdrożonych starań, można uniknąć problemów i podrażnień lub przynajmniej mocno je ograniczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *