Śmiech to zdrowie
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Na początku zastanawiałam się czy temat śmiech to zdrowie podpiąć pod zdrowie psychiczne, bo jakby nie patrzeć niewątpliwie jest mocno z nim powiązany, jednak zasługuje na odrębny artykuł, ponieważ w tej kwestii jest masa rzeczy do poruszenia.
Śmiech to zdrowie powie każdy, ale nie każdy tak naprawdę potrafi go w zdrowiu zastosować. Pytanie czy w ogóle jest to wykonalne. Niektórzy po prostu nie potrafią się śmiać i są jak ja to mówię: typami spod ciemnej gwiazdy. Jednak do sedna bo temat jest śmieszny…
Spis treści
Co to znaczy śmiech to zdrowie?
Dla mnie odpowiedź na to pytanie jest prosta: kiedy śmieję się czuję się świetnie. Zarówno w trakcie całego procesu, jak i dłuższy czas po nim. Nawet do tego stopnia, że śmiech ukoił mój ból migrenowy. Dlatego tutaj mogę przytoczyć sytuację z mojego życia, która miała miejsce lata temu. Mianowicie złapała mnie migrena na wyjeździe ze znajomymi i nie miałam tabletek przeciwbólowych. W pewnym momencie mój kolega opowiedział tak śmieszny kawał, że wszyscy dosłownie pękali ze śmiechu i to długo, a w tym ja. Po wszystkim ból po prostu zniknął…
To dla mnie również odpowiedź na pytanie dlaczego śmiech to zdrowie oraz dlaczego warto się śmiać. Również psychologowie często wracają do tematu czy śmiech to zdrowie. Okazało się bowiem, że śmianie się ma bardzo pozytywny wpływ na nasze ciało i to zarówno umysł jak i cały organizm. Jednocześnie wspomaga funkcjonowanie wielu organów oraz rozładowuje stres, poprawia nastrój i co ciekawe: podnosi odporność. Jako dowód przedstawiane są efekty wielu terapii psychologicznych i badań naukowych. Wpływ śmiechu na zdrowie jest zatem większy niż mi się wcześniej wydawało.
Jaką rolę w naszym życiu odgrywa śmiech?
Dla mnie śmiech i sam uśmiech jest zawsze przełamaniem lodów w kontaktach międzyludzkich z nowo poznanymi osobami i nie tylko. Zawsze widzę lepszy odbiór mojej osoby w oczach innych ludzi w momencie, kiedy się śmieję i podchodzę do danej osoby z uśmiechem na twarzy niż jak mam zły humor. Działa to również w drugą stronę. W momencie gdy ktoś podchodzi do mnie z uśmiechem na twarzy to mój odbiór tej osoby jest zawsze pozytywny. Dodatkowo jak rozmowa nabiera luźnego charakteru, padnie jakiś żarcik i mamy podobne poczucie humoru to śmiech po prostu wszystko ułatwia.
Na pewno kiedy śmiech jest udawany lub wymuszony to jego rola w naszym życiu jest inna. Czasem musimy udawać, że śmiejemy się z czegoś, co powiedział nasz szef chociaż uważamy, że jest totalnym błaznem albo po prostu żart nie był śmieszny. To widać, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Kiedy śmiejemy się naprawdę to śmieją się nasze oczy, poliki, cała twarz. Jak podnoszą się same kąciki ust to nie jest w 100% szczery śmiech.
Na pocieszenie dodam, że nasze mózgi nie odróżniają udawanego śmiechu od prawdziwego i jest to potwierdzone naukowo, więc każdy jego rodzaj ma na nas pozytywny wpływ wewnętrznie.
Zaraźliwy śmiech
To uwielbiam… Kiedy jestem w towarzystwie bliskich mi osób i każdy ma dobry humor to naprawdę niewiele potrzeba żeby zaraźliwy śmiech udzielił się wszystkim. Można napisać, że to taka ciekawa grupowa terapia śmiechem. Stąd również badania naukowe wskazują, że samotni ludzie bez przyjaciół żyją niestety krócej, a w gronie najbliższych o wiele łatwiej jest zarazić się śmiechem niż siedząc samemu w domu.
Jednak są wyjątki bo dla mnie zaraźliwy śmiech pojawia się również w momencie, kiedy jestem sama i oglądam sitcomy, a w tym jeden z moich ulubionych czyli: Przyjaciele. W trakcie seansów nie sposób mi się nie śmiać, a mój śmiech staje się zaraźliwy wraz ze śmianiem się w tle innych. Po najlepszych odcinkach po prostu aż bolą mnie policzki i mięśnie twarzy od nieustającego śmiechu, którym szybko się zarażam.
Co Twój śmiech mówi o Tobie
Tak naprawdę śmiech mówi o Tobie bardzo dużo. Jeśli jesteś uśmiechnięty to bije od Ciebie pozytywna energia, którą możesz zarazić innych. Moim zdaniem większość osób jak nie każdy patrzy wtedy na Ciebie przychylnym okiem i jest Ci łatwiej iść przez życie.
Z kolei jeśli ciągle masz posępną minę, narzekasz i nic Ci się nie podoba to również całe otoczenie nie będzie na Ciebie patrzyło pozytywnie i będziesz zniechęcać ludzi do siebie.
Oczywiście można śmiać się cały czas, ale nie zawsze wypada i z tego zdajemy sobie sprawę. Po prostu czasem chcemy być uważanymi za osoby poważne i nie można w kółko się śmiać i robić sobie żartów. Jednak jeśli większość czasu w ciągu naszego dnia na to pozwala to tak róbmy. Wtedy sami będziemy lepiej się czuć oraz całe otoczenie wokół nas.
Ja jestem osobą, która śmieje się umiarkowanie często. Szczerze to chciałabym śmiać się częściej i przez to również piszę ten artykuł. Ciężko mi momentami bez powodu uśmiechnąć się, ale przez całe moje perypetie zdrowotne oraz te powiązane ze zdrowiem psychicznym, doświadczenia, które zdobyłam i Wam o nich pisałam – to wszystko sprawiło, że na pewno śmieję się częściej niż jeszcze 5 czy 10 lat temu.
Nawet kiedy uważam się za osobę, która śmieje się umiarkowanie często to wydaje mi się, że moje otoczenie postrzega mnie pozytywnie i tego życzę dalej sobie oraz Wam, bo wtedy w życiu każdemu jest łatwiej.
Śmiech to zdrowie przysłowie
Mam nadzieję, że przekonałam wszystkich, że: “śmiech to zdrowie jak mówi stare polskie przysłowie” i dlaczego powinien być częstym elementem naszego życia codziennego. Moja historia jak i fakty psychologiczne oraz naukowe jasno pokazują dlaczego warto się śmiać. Stąd mam nadzieję, że nikt nie będzie już wątpił w to czy śmiech to zdrowie i jego wpływ na nie jest ogromny.
Na koniec dodam to co zwykle. Artykuły w kategorii zdrowie w tym ten są tylko i wyłącznie moją opinią opartą na tym co sama przeżyłam oraz na tym co się dowiedziałam. Nie jestem lekarzem, nie prowadzę praktyki i każdy, kto zastosuje moje rady w swoim życiu oczywiście robi to na własną odpowiedzialność. Nie wiem czy muszę o tym pisać, ale wolałam to zrobić.