Kategoria: Podróże | Autor: Monika Nowicka
Opony zimowe czy całoroczne – które wybrać?
Opony to kluczowy element każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Nieważne czy są to ubite szosy, luźny i wymagający teren czy gładkie jak stół autostrady – wszędzie tam potrzebne jest ogumienie, które zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa, przyczepności i komfortu podróży. Jaki rodzaj opon wybrać na okres jesienno-zimowy? Postawić na ogumienie całoroczne czy zimowe? Sprawdźmy!
Opony całoroczne czy zimowe?
Wybór opon nie należy do prostych czynności. Obecny rynek ogumienia przepełniony jest ofertami wielu firm zajmujących się ich produkcją i dystrybucją.
Każdy producent opon proponuje swoim klientom autorskie rozwiązania, poprawiające nasze bezpieczeństwo, komfort i przyczepność pojazdu. Podróże samochodem odbywają się w różnych, często bardzo skrajnych warunkach, co znacznie utrudnia producentom stworzenie odpowiedniej mieszanki mogącej sprostać zadaniom codziennej, niekiedy trudnej eksploatacji. Jak w tym zestawieniu prezentują się opony całoroczne, a jak zimowe? Odpowiedź znajdziemy w dalszej części artykułu.
Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie zakup opon całorocznych? Zalety takiego ogumienia
Opony całoroczne, inaczej zwane wielosezonowymi, od kilku dobrych lat zyskują na popularności. Biorąc pod uwagę zmieniający się klimat, nie powinno nas to dziwić. Coraz rzadziej można się spotkać ze srogą zimą. O wiele powszechniejsze w okresie zimowym są nieregularne opady śniegu i temperatury dużo powyżej zera. Taka aura sprawia, że opony całoroczne są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem wśród osób chcących zaoszczędzić na eksploatacji.
Uniwersalność opon wielosezonowych powoduje, że nie musimy przejmować się wymianą ogumienia w newralgicznych momentach roku. Planowanie sezonowej wymiany opon bardzo często nie jest łatwe – szczególnie biorąc pod uwagę zmieniającą się z dnia na dzień sytuację pogodową. Zakup wielosezonówek pozwala także na zaoszczędzenie wiosną i jesienią. W zależności od lokalizacji i posiadanego modelu opon mogą być to kwoty oscylujące na poziomie kilkuset złotych rocznie.
Opony zimowe – ogumienie, które sprosta najtrudniejszym warunkom
Opony zimowe w przeciwieństwie do całorocznych charakteryzują się parametrami ściśle nastawionymi do warunków, w których mają być użytkowane – w tym przypadku mówimy o zimie i chłodniejszych okresach w roku. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, dzięki czemu zachowują lepszą przyczepność w bardzo niskich temperaturach w porównaniu z ogumieniem całorocznym.
Dodatkowo „zimówki” mają agresywniejszy bieżnik w postaci dużo większej ilości nacięć (tzw. lameli). Sprawia to, że opona zimowa jest w stanie w odpowiedni sposób odprowadzać duże ilości wody, błota pośniegowego i pokonywać mocno zasypane drogi. Minusem tego typu ogumienia w porównaniu z „wielosezonówkami” jest na pewno potrzeba ich wymiany, gdy nadchodzą cieplejsze miesiące.
Pamiętajmy jednak, że opona zimowa powyżej temperatury 7°C traci swoje właściwości i zaczyna się mocno ścierać, podczas gdy modele całoroczne ze względu na połączenia właściwości obu typów ogumienia zachowują swoje parametry, umożliwiając tym samym dalsze ich użytkowanie bez względu na panujące warunki na drodze.
Opony zimowe czy całoroczne – podsumowanie
Wybór pomiędzy oponami zimowymi czy całorocznymi nie jest taki prosty, jak mogłoby się wielu wydawać. Najnowsze technologie produkcji sprawiają, że „wielosezonówki” nie odbiegają już tak bardzo od tradycyjnych opon pod względem parametrów. W wielu przypadkach okazują się nawet lepsze od tańszego ogumienia.
Nasz wybór należy uwarunkować tym, w jaki sposób eksploatujemy samochód. Jeżdżąc i żyjąc w dużych miastach, warto postawić na opony całoroczne, dzięki czemu sporo będziemy mogli zaoszczędzić. Jeżeli jednak często podróżujemy np. w góry i nie przeraża nas coroczna wymiana kompletu opon, to ogumienie zimowe może okazać się lepszym rozwiązaniem.