Jak przygotować motocykl na sezon letni?

jak przygotować motocykl na sezon letni

Kategoria: Rozrywka | Autor: Monika Nowicka

Lato to doskonały czas dla miłośników motocykli, ponieważ mogą wówczas w pełni czerpać przyjemność z jazdy na swoich maszynach. Należy jednak pamiętać, że jeżeli podróże mają odbywać się w sposób bezpieczny i komfortowy, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie motocykla do sezonu letniego. Chociaż wydaje się to oczywiste, to czasami nawet doświadczeni motocykliści o tym zapominają i nie sprawdzają stanu technicznego swoich jednośladów przed wyruszeniem w podróż, co może mieć wiele niechcianych konsekwencji. Na co więc należy zwrócić uwagę, przeprowadzając letni serwis motocykla? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym poradniku.

 1. Wymiana oleju silnikowego w motocyklu
 2. Kontrola stanu opon i ich wymiana
 3. Jak dbać o układ chłodzenia?

 4. Reklama

 5. Jak smarować łańcuch w motocyklu?
 6. Kontrola układu hamulcowego
 7. Światła i sygnalizacja w motocyklu

Z lektury naszego artykułu dowiesz się między innymi, w jaki sposób można przygotować motocykl do sezonu, co zdecydowanie pozwoli poprawić poziom bezpieczeństwa oraz komfortu na drodze. Co więcej, większość zalecanych prac można przeprowadzić bez ponoszenia większych wydatków, dzięki czemu każdy właściciel motocykla może skorzystać z tych wskazówek. Jeżeli więc chcecie dowiedzieć się, jak wybrać olej silnikowy do motocykla, kiedy należy wymienić opony, jak skontrolować układ chłodzenia lub jak prawidłowo zabrać się za smarowanie łańcucha, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tekstu.

Wymiana oleju silnikowego w motocyklu

Jedną z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać w celu utrzymania doskonałego stanu technicznego motocykla, jest zapewnienie silnikowi odpowiedniego smarowania, ponieważ zwiększa to jego żywotność oraz wydajność. Olej silnikowy należy wymieniać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej zaleca się wymianę co około 5 000 kilometrów, jednak w przypadku intensywnej jazdy warto rozważyć częstszą wymianę. Wysokiej jakości oleje do motocykli od najlepszych producentów dostępne są w stałej ofercie Inter Motors, czyli firmy, która prowadzi największą sieć sklepów motocyklowych w Polsce. Wybierając zakupy online w jej oficjalnym sklepie https://www.intermotors.pl/oferta/olej-silnikowy-5010178~3224, można zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Jeśli chodzi o wybór konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na oleje Motul, Castrol oraz Liqui Moly i dostosować ich lepkość do planowanych warunków eksploatacyjnych. 

Kontrola stanu opon i ich wymiana

Kolejną rzeczą jest skontrolowanie stanu opon, ponieważ mają one nieustanny kontakt z nawierzchnią. To sprawia, że nawet pozornie niewielkie uszkodzenie może mieć bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Podczas sprawdzania opon należy zwrócić uwagę nie tylko na ciśnienie, ale także na zużycie bieżnika oraz wiek opon. Jeżeli są starsze niż 5 lat, warto rozważyć ich wymianę, aby nie ryzykować utraty przyczepności. Podobnie jak w przypadku olejów i chemii motocyklowej, opony również można zamówić przez internet w sklepie Inter Motors.

Jak dbać o układ chłodzenia?

Aby zadbać o układ chłodzenia, warto sprawdzić stan chłodnicy i wentylatorów oraz w razie potrzeby uzupełnić płyn. Pozwala to ograniczyć ryzyko przegrzania chłodnicy, co mogłoby prowadzić do przegrzewania się silnika.

Jak smarować łańcuch w motocyklu?

Bardzo ważne jest również regularne kontrolowanie stanu łańcucha w motocyklu oraz jego smarowanie. Smary dostępne w bogatej ofercie https://www.intermotors.pl/oferta/smar-do-lancuchow-5010249~92118 spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. W celu uzyskania najlepszych efektów warto pamiętać o poniższych wskazówkach:

 • łańcuch należy smarować co około 400 przejechanych kilometrów,
 • przed smarowaniem należy dokładnie oczyścić łańcuch z brudu i zanieczyszczeń,
 • smar powinien być nakładany równomiernie (na całej długości łańcucha),
 • po nałożeniu smaru należy odczekać, aż dobrze wsiąknie.

Kontrola układu hamulcowego

Wśród porad związanych z tym, jak przygotować motocykl na sezon letni, nie mogło oczywiście zabraknąć informacji związanych z układem hamulcowym. Kontrola jego stanu powinna obejmować klocki hamulcowe, tarcze oraz płyn, dzięki czemu będzie można bezpiecznie podróżować, a w razie potrzeby uzyskać skuteczne hamowanie. Aby szybko skontrolować stan układu hamulcowego, należy zwrócić uwagę na grubość klocków, powierzchnię tarcz oraz wymieniać płyn hamulcowy co maksymalnie dwa lata.

Światła i sygnalizacja w motocyklu

Na koniec warto przypomnieć o tak oczywistych rzeczach, jak sprawdzenie stanu akumulatora oraz świateł i sygnalizacji, aby podczas jazdy motocyklem nie okazało się, że nie można skorzystać z wymaganego oświetlenia, co nie tylko stwarza ryzyko wypadku, ale również naraża na mandat. Nie zapomnijcie również o sprawdzeniu kierunkowskazów, a jeżeli któraś z żarówek wymaga wymiany, można je zamówić w Inter Motors podczas kupowania smaru lub oleju, co pozwoli zaoszczędzić na wysyłce.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pozwala poprawić komfort i bezpieczeństwo, na czym skorzystają również inni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to nie tylko tani, ale również szybki sposób na to, aby przygotować motocykl na sezon letni i cieszyć się odkrywaniem nowych tras na motocyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *