Kategoria: Moda | Autor: Monika Nowicka
Moda lat 80
To moje najlepsze i ulubione lata, dlatego myśląc: moda lat 80 od razu przychodzą mi do głowy słowa: „duży i jasny” z pewnością to podsumowują. To była dekada wielkich włosów, ochraniaczy na ramiona, dużych kolczyków, spranych dżinsów i męczących oczy kolorów oraz wzorów. Trendy w modzie lat 80 dotyczyły wartości materialistycznych i obnoszenia się z bogactwem. Posiadanie odpowiedniego ubrania oznaczało wydawanie dodatkowych pieniędzy na zakup markowych metek i artykułów sportowych z logo marki.
Przede wszystkim dlatego uwielbiam wracać do lat 80. Moda była po prostu czymś co zostało mi w pamięci po dziś dzień. Oczywiście do muzyki z tych lat wracam praktycznie co chwilę. Chyba każdy ma jakąś swoją ulubioną dekadę, a ta jest po prostu moją ulubioną!
Moda lat 80 – geneza
Chociaż nastolatki w latach 80-tych z pewnością odegrały pewną rolę, po raz pierwszy moda nie była podyktowana tylko przez młodzież. Potomkowie wyżu demograficznego, tacy jak Tommy Hilfiger, stawali się dojrzali i coraz bardziej zamożni oraz mocno zakorzenili się wśród wpływowych modowych elit.
Moda lat 80 dała początek większej liczbie idoli stylu niż jakakolwiek poprzednia dekada. Teraz trudno to sobie wyobrazić, ale w latach 80 nie było telefonów komórkowych ani internetu. Telewizja oferowała tylko kilka kanałów, a oglądanie filmu było luksusem. Często spotykaliśmy się po domach u ludzi, którzy po prostu je mieli. Nawet ja na początku lat 80 nie miałam telewizora!
Po telewizji, szczególnie za granicą magazyny i reklamy były głównym źródłem informacji o modzie dla przeciętnego człowieka na Zachodzie. Ograniczona ekspozycja pozwoliła wybranej grupie celebrytów, zespołów muzycznych i marek odzieżowych z lat osiemdziesiątych wywrzeć znaczący wpływ na trendy w modzie lat 80-tych.
Jakie buty były popularne w latach 80?
Wśród najmodniejszych butów lat 80. znalazły się Jordany, czyli trampki z kolorowymi blokami. Wtedy przecież mój idol Michael Jordan zaczął grać w NBA i podpisał pierwszy duży kontrakt z Nike jako koszykarz! Wracając do butów to jeszcze były modne Martensy , Vans Classic, Adidas Campus, czółenka na średnim obcasie oraz Mary-Janes, Jellies i Mokasyny.
Dlatego stylizacja na lata 80 te na imprezę zdecydowanie powinna uwzględniać odpowiednie obuwie! Jeśli chcecie do takiej stylizacji nawiązać to nie zapomnijcie przejrzeć zdjęcia z lat 80-tych.
Jakie ubrania były modne w latach 80?
Jeśli chodzi o męską modę lat 80 to do najpopularniejszych ubrań noszonych w tym okresie należały koszule Oxford, a także spodenki polo i golfy, spodnie najczęściej w kolorze khaki, szelki, lniane garnitury w paski i sztruks. W przypadku mody damskiej lat 80 najmodniejsza moda obejmowała dżinsy z wysokim stanem, ocieplacze na nogi, podarte dżinsy, spandex i lycrę, garnitury biznesowe z wyrazistymi ramionami, elementy ze skóry punkowej i trykoty.
Modne sukienki lat 80 miały przede wszystkim oznaczać rosnącą rolę kobiet na rynku pracy, ale również był to wyraz afirmacji kobiecości oraz stawianie indywidualności na pierwszym planie. W latach 80-tych modny stał się fason odwróconego trójkąta, stąd pojawiły się sukienki, które wyraziście podkreślały talię oraz do teraz miło wspominane poduszki na ramionach.
Moda lat 80 – akcesoria
Moda lat 80. była bardzo popularna w akcesoriach. Wśród najmodniejszych elementów znalazły się gumki, wspomniane ocieplacze na nogi, rękawiczki bez palców, plastikowe bransoletki, duże odjechane kolczyki w neonowych odcieniach, siateczkowe akcenty, saszetki i naszyjniki z pereł.
Kobiety w każdym wieku nosiły gigantyczne kolczyki, duże naszyjniki z koralików, stosy bransoletek i ogromne broszki. W latach 80 biżuteria była nie tylko modnym dodatkiem, to była deklaracja osobowości.
Moda lat 80 w Polsce
Nie każdy w obecnych czasach zdaje sobie z tego sprawę, ale moda lat 80 w Polsce była ważną bronią w walce z sowietyzacją Polski. Tworząc i nosząc ubrania w stylu zachodnim, Polacy w jakiś sposób poczuli się częścią tego wolnego świata Zachodu. Mogli zapomnieć o frustracji wynikającej z ich politycznej niemocy i materialnego niedostatku, mogli wyrazić sprzeciw wobec panującego reżimu totalitarnego.
Oczywiście w modzie lat 80 w Polsce inspiracją był wolny Zachód. W tamtych czasach w szarej codzienności komunistycznej Polski szukano tego co ładne i kolorowe w wolnym świecie. Na próżno było szukać inspiracji w PRL-owskim świecie, gdzie wszystko było nudne i monotonne.
Wiele uznanych marek modowych powstało w tych czasach, jak i wielu projektantów oraz artystów urodziło się w latach 80-tych. Czyli w dekadzie radykalnych zmian społecznych, politycznych i ekonomicznych w Polsce. Przez co ich podejście i etos są często niekonwencjonalne, z wyraźną aurą buntu i sprzeciwu wobec ustalonych norm. Obecne pokolenie projektantów ma dostęp do wszystkich rynków, a odmienność, niegdyś uważana za barierę, staje się obecnie cenionym towarem na arenie międzynarodowej.