Rośliny ogrodowe

rośliny ogrodowe

Kategoria: Dom i ogród | Autor: Monika Nowicka

Bez względu na to, jak duży lub mały jest Twój ogród, zawsze znajdzie się miejsce na ozdobne rośliny ogrodowe! Każdej wiosny możesz sadzić różne rodzaje roślin jednorocznych lub zmieniać to co wkładasz do donic, aby Twój ogród był odmieniony i interesujący. Ale podstawą twojego krajobrazu powinna być mieszanka bylin, krzewów i drzew, aby uzyskać całoroczny kolor i zainteresowanie.

Przed sadzeniem zwróć uwagę na to, ile słońca lub cienia zajmuje obszar ogrodu. Pełne słońce oznacza ponad 6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia, podczas gdy częściowe słońce to o połowę mniej. Pełny cień oznacza, że ​​obszar nie ma bezpośredniego światła słonecznego, a jedynie odrobinę porannego słońca. Postępuj zgodnie z przeznaczeniem rośliny, ponieważ nie możesz tego obejść: miłośnicy słońca pośród roślin ogrodowych potrzebują słońca, aby kwitnąć i rozkwitać, podczas gdy miłośnicy cienia będą smażyć się w gorącym słońcu. Nie ma sensu wydawać pieniędzy i nie zapewniać roślinie dobrego startu w życiu.

Oto niektóre z moich absolutnie ulubionych rodzajów roślin, które dopełnią każdy ogród:

wysokie rośliny ogrodowe róże

Róże

Róże są piękne i romantyczne w każdym ogrodzie, niezależnie od tego, czy masz małą działkę miejską, czy duże, wiejskie podwórko. Róże nie są tak wybredne, jak myślisz! Wiele nowych gatunków zostało wyhodowanych, aby były długo kwitnące i bardziej odporne na choroby, i nie muszą być martwe, aby nadal kwitnąć. Przy pierwszej próbie zasadzenia trzymaj się krzewu lub róży krajobrazowej, ponieważ wymagają one prawie zerowej opieki.

Róże odmiany:

 1. Róże pnące: Climber i Rambler.
 2. Róże parkowe (krzaczaste).
 3. Róże wielokwiatowe (ogrodowe).

 4. Reklama

 5. Róże pienne.
 6. Róże wielkokwiatowe.
 7. Róże rabatowe.

Powyżej wymieniłam wszystkie, ale oczywiście moimi ulubionymi są róże ogrodowe. Dodadzą one delikatnego akcentu Twoim kompozycjom kwiatowym i przestrzeni w ogrodzie. Te potargane i uroczo pachnące kwiaty występują w różnych odmianach według rodzajów miseczek, liczby płatków i kolorów. Ich bujne płatki i pełny rozkwit sprawiają, że wyróżniają się w każdej aranżacji, zwłaszcza w połączeniu z innymi kwiatami takimi jak żonkile lub cebulki narcyzów.

ciekawe rośliny ogrodowe hortensje

Hortensje

Hortensje są prawie idealne: dzięki setkom różnych odmian rozwijają się w prawie każdym klimacie. Koronkowe kwiaty pojawiają się wczesnym latem, żyją w pełni do jesieni i pozostają nienaruszone na krzewie, aby zapewnić zimowe zainteresowanie.

Jest jedno powszechne błędne przekonanie, że można zmienić kolor kwitnienia na każdej hortensji. Prawda jest taka, że ​​tylko niektóre gatunki – niektóre hortensje wielkolistne i górskie – zmieniają kolor na podstawie obecności aluminium w glebie. Hortensje mają wysokość od 50 – 60 centymetrów do 2 – 2,5 metra i są szerokie, więc przed sadzeniem przeczytaj etykietę, aby miała dużo miejsca do rozrastanie się.

Hortensje odmiany (poniżej kilka, które lubię najbardziej):

 1. Macrophylla – w kolorach białym, różowym i niebieskim.
 2. Arborescens – kolor biały.
 3. Heteromalla – kolor biały.
 4. Shugert – w kolorach różowym i niebieskim.

rośliny ogrodowe wieloletnie sukulenty

Sukulenty

Dzięki setkom odmian w każdym kształcie, rozmiarze i kolorze sukulenty są doskonałym dodatkiem do Twojego ogrodu całorocznego. Są łatwe w utrzymaniu, a mięsiste liście przetrwają susze. Wiele z nich jest odpornych na zimno, ale dla pewności przeczytaj etykietę lub opis rośliny.

Sukulenty mają bardzo podobne potrzeby w zakresie opieki. Ale czasami niektóre rośliny będą potrzebowały nieco innych ilości wody lub światła słonecznego niż pozostałe.

Sukulenty mogą być prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem roślin, dzięki ich łatwej w pielęgnacji reputacji. Te wytrzymałe rośliny są idealne zarówno dla amatorów, jak i ekspertów od roślin i stanowią wspaniały prezent dla ogrodnika, ponieważ ich proces rozmnażania jest dość prosty.

Sukulenty odmiany (również najciekawsze i moje ulubione):

 1. Aloes zwyczajny (Aloe vera).
 2. Eszeweria (Echeveria).
 3. Eonium (Aeonium).
 4. Żyworódka (Kalanchoe).

Rośliny ogrodowe wieloletnie

Rośliny do ogrodów wieloletnich są ogólnie dość łatwe w sadzeniu i utrzymaniu, ale niektóre byliny wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż inne. Wieloletnie rośliny ogrodowe ozdobne są zazwyczaj dobrym wyborem, o ile starasz się naśladować warunki panujące w ich naturalnym środowisku.

Mając do wyboru setki gatunków i odmian całorocznych, wybieranie bylin o najmniejszych wymaganiach w utrzymaniu, które mogą się dobrze rozwijać bez konieczności zbytniego zaangażowania od Ciebie może być dobrą drogą, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem.

Jeśli chcesz ciekawe rośliny do ogrodu, które kwitną przez większość lata, posadź kocimiętkę! Liście są szarozielone i rośliny mają przyjemny korzenny zapach, a fioletowe pędy przyciągają mnóstwo zapylaczy. Posadź ją w pełnym słońcu, bo jest z tych roślin ogrodowych lubiących słońce.

Wysokie rośliny ogrodowe

Chcesz dodać trochę wysokich roślin ogrodowych całorocznych w tym sezonie? Dodanie kilku wysokich, wieloletnich kwiatów może być świetnym dodatkiem do Twojego ogrodu, jeśli chodzi o wypełnienie otwartej przestrzeni. Moim zdaniem warto wtedy postawić na trzmielinę jako pnącze lub pojedynczy krzak. Trzmieliny występują również w szerokiej gamie różnych kolorów, aby łączyć się z innymi roślinami ogrodowymi w zależności od aranżacji.

Nie wiem jak wy, ale uwielbiam wieloletnie i rzadkie rośliny do ogrodu, które dodają piękna, koloru i pogodności wokół mojej posesji. Jeśli tego właśnie pragniesz w swoim wieloletnim ogrodzie kwiatowym, również liliowiec może być właściwym wyborem. Teraz, gdy jesteś już przekonany, że Twój ogród potrzebuje kilku bylin, nie zapomnij również o możliwości ich podarowania. Nie ma nic lepszego niż prezent, który ciągle daje, a roślina wieloletnia przypomni każdemu odbiorcy o Twojej trosce na wiele lat.

Ciekawe rośliny ogrodowe

Rośliny ogrodowe są ciekawe jak ludzie i każda ma własną osobowość. Niektóre są dość przyciągające wzrok i efektowne, podczas gdy inne są skromne i niezawodne. Dla ogrodników poznawanie różnych osobowości uprawianych przez nich roślin to połowa zabawy. To też jedna z moich pasji!

Wybór roślin ogrodowych to podróż odkrywcza. Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz zupełnie nowy projekt sadzenia, czy po prostu szukasz sezonowego odświeżenia, musisz wziąć pod uwagę potrzeby roślin i wygląd, który chcesz osiągnąć. Uważaj, aby nie wybrać tylko jednej ze wszystkich. Zamiast tego zacznij od planu, aby otrzymać kolory, tekstury i formy, które ze sobą współgrają. To jest dopiero pełnia zabawy…

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *