Przytulny balkon w bloku – w co go wyposażyć?

Przytulny balkon w bloku – w co go wyposażyć?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Nie od dzisiaj wiadomo, że spędzanie czasu wśród zieleni działa uspokajająco. Nawet jeśli zamiast ogródka, masz niewielki balkon, warto zadbać o jego aranżację, w której pojawią się rośliny i miejsce do odpoczynku. Jak stworzyć taką przestrzeń?

Zwróć uwagę na dostępną przestrzeń

Zanim zaczniesz cokolwiek ustawiać na swoim balkonie, zwróć uwagę na dostępną przestrzeń, tak aby odpowiednio ją zaaranżować. Nawet na niewielkiej powierzchni, warto zadbać o ustawienie krzesełek i stolika, przy którym będziesz mógł wypić kawę. Jeśli dysponujesz wąskim balkonem, sprawdź propozycję na meble ogrodowe, które są składane. Wówczas w razie potrzeby będziesz mógł je złożyć i nie będą zabierały miejsca.

Takie zestawy mebli powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, które będą odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak słońce czy deszcz. Jeśli posiadasz trochę większy balkon, możesz rozważyć ustawienie na nim sofy lub wiszącego fotela. Poza meblami chcesz ustawić doniczki z kwiatami? Do ich pielęgnacji będziesz potrzebował narzędzi, więc dobrym rozwiązaniem może być ławka ze skrzynią, która będzie spełniała funkcję siedziska i schowka.

Rośliny na niewielkim balkonie?

Abyś mógł w pełni cieszyć się odpoczynkiem na balkonie, warto zadbać o odgrodzenie się od sąsiadów. Można do tego wykorzystać osłony z rattanu albo drewna. W przypadku niewielkiego balkonu dobrym rozwiązaniem mogą być kratownice, po których będą się pięły róże, bluszcz albo inne rośliny pnące. Nie zabiorą wiele miejsca, a jednocześnie będą stanowiły dekorację, która sprawi, że balkon będzie przyjemniejszy.

W przypadku szerszego balkonu warto się zdecydować na ozdobne doniczki, w których posadzisz ozdobne trawy, lawendę albo cyprysy, które jednocześnie będą stanowiły naturalną osłonę przed sąsiadami. Wybierając rośliny, warto zwrócić uwagę na warunki, jakie potrzebują do optymalnego wzrostu. Jeśli masz balkon z dużą ilością słońca, zrezygnuj z gatunków, które lepiej czują się w cieniu.

Zadbaj o dodatki

Kiedy wybrałeś już meble i rośliny na swój balkon, warto, abyś zadbał o dodatki, które nadadzą mu odpowiedniego klimatu. Jednym z rozwiązań będzie wykorzystanie oświetlenia, które sprawi, że wieczory spędzone na balkonie będą przyjemniejsze. Możesz wybrać zewnętrzne kinkiety albo zdecydować się na sznur z lampkami. Jeszcze innym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, będą lampy solarne albo dekoracyjne świece – przy okazji odstraszające komary.

Warto również sięgnąć po dekoracje, takie jak koce czy poduszki. Nie tylko sprawią one, że przebywanie w tej przestrzeni będzie wygodniejsze i przyjemniejsze, ale również cała przestrzeń stanie się przytulniejsza. Wybierając dekoracje w jasnych kolorach, wizualnie sprawisz, że cała przestrzeń będzie wydawała się większa.

Nawet niewielki balkon może być idealnym miejscem do odpoczynku i ładowania akumulatorów wśród zieleni, jeśli tylko zostanie odpowiednio zaaranżowany. Przy niewielkiej przestrzeni warto zadbać o właściwy dobór mebli, jak również roślin w wiszących doniczkach czy pnących się po kratownicy.

”Artykuł sponsorowany”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *