Jak zaplanować przestrzeń do pracy?

Jak zaplanować przestrzeń do pracy?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Praca zdalna jest już dla wielu codziennością, więc odpowiednie miejsce jest po prostu niezbędne. Chodzi przede wszystkim o wydzielenie osobnej przestrzeni oraz zapewnienie sobie wygody i komfortu pracy. Jak więc zaplanować takie domowe biuro?

Dlaczego potrzebujesz osobnej przestrzeni?

W przypadku, gdy pracuje się zdalnie, oddzielanie strefy pracy od strefy odpoczynku ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia i komfortu. Chodzi o to, aby miejsce, w którym się relaksujesz nie kojarzyło się bezpośrednio z obowiązkami, jakie przydziela ci pracodawca. Z drugiej strony, osobna przestrzeń z firmowym sprzętem pozwala uniknąć nadmiernego rozpraszania i lepiej koncentrować się na zadaniach.

Z tego też względu, nawet gdy masz dzień bez spotkań, nie pracuj z kuchni czy z łóżka. To powoduje tworzenie złych nawyków i będzie ci utrudniać odpoczynek. Jednocześnie nie jest zbyt dobre dla twojego zdrowia. Aby bardziej się zmotywować do pracy przy biurku, kup wygodne, dopasowane do siebie krzesło biurowe. Opcji do wyboru masz naprawdę sporo, bo od klękosiadów, przez krzesła ortopedyczne po proste fotele z siatki.

Mała przestrzeń – mały kąt

W przypadku, gdy masz małe mieszkanie czy dom, a projektowanie wnętrz miało miejsce jakiś czas temu i nie chcesz robić generalnego remontu, wydziel kawałek salonu czy pokoju dziennego i wstaw tam biurko. W sklepach meblowych bez problemu znajdziesz małe i estetyczne biurka w różnych stylach. Dzięki temu, że większość z nich ma kilka wielkości blatu do wyboru, bez problemu dopasujesz jego rozmiar do możliwości.

Kupując biurko pamiętaj jednak, że musisz na nim zmieścić cały swój sprzęt. Jeżeli oprócz laptopa masz także duży monitor, wymierz jaki minimalny rozmiar blatu pozwoli ci na wygodne rozstawienie sprzętu. Możesz także od razu zainwestować w biurko, które ma regulację wysokości i pozwala na pracę w pozycji stojącej.

Przygotowując przestrzeń zwróć uwagę także na to, co będzie za tobą. W sytuacji, gdy systematycznie masz spotkania online czy wideokonferencje, jest to aspekt bardzo istotny. Przechodzący do kuchni czy łazienki domownicy mogą rozpraszać i nawet jeżeli masz nałożone tło, mogą zostać wyłapani przez kamerę.  Z tego też względu postaraj się tak umiejscowić swój kąt do pracy, by pozostali domownicy nie przeszkadzali tobie, a ty im w codziennym funkcjonowaniu.

Mała przestrzeń – mały kąt

Duża przestrzeń – osobny pokój

W sytuacji, gdy masz duży dom lub mieszkanie, zastanów się czy możesz przeznaczyć na domowe biuro osobny pokój lub wydzielić przestrzeń z innego, sporych rozmiarów pomieszczenia. Jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Projektowanie wnętrz, jakie oferują biura architektów, może obejmować tylko część lokum i nie musi dotyczyć całej jego powierzchni.

W ten sposób szybko i sprawnie zaplanujesz niezbędną do pracy przestrzeń. Na koniec pozostanie ci jej umeblowanie wedle projektu. Oczywiście, już na etapie projektowym ustal, jak duże biurko jest ci potrzebne, jakie szafy i szafki do przechowywania dokumentów oraz jakie regały chcesz tam wstawić. W przypadku oddzielnego pomieszczenia masz naprawdę sporo możliwości, aby całkowicie je spersonalizować.

Podsumowując, osobna przestrzeń do pracy jest niezbędna z wielu powodów. Teraz, wiesz już jak zabrać się za jej wydzielenie i wiesz, że warto skorzystać z usługi projektowania wnętrz. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć powodzenia we wprowadzaniu zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *