Jak podnieść komfort pracy w domu?

Jak podnieść komfort pracy w domu?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

W ostatnich latach praca z domu przestała być przywilejem dla nielicznych. Coraz więcej osób wykonuje swoje zawodowe obowiązki pozostając w domu lub mieszkaniu. Ma to całą masę plusów, jednak także pewne wady. Przede wszystkim musimy liczyć się z obecnością innych domowników, także dzieci. Praca może być także mniej efektywna, niż w biurze, gdy nie mamy aż tak wygodnego stanowiska. Na szczęście są pewne sposoby, by podnieść komfort pracy w domu.

Lato, dzieci, czy można efektywnie pracować w takich warunkach?

Brak kontaktu ze współpracownikami, rozpraszające nas dzieci i głośni sąsiedzi – to tylko niektóre czynniki utrudniające pracę w domu. Kolejne problemy pojawiają się wraz z nadejściem lata. Niewystarczająca wentylacja i brak klimatyzacji nie pozwalają skupić się na pracy, gdy za oknem temperatura rośnie. Mało kto ma w domu takie udogodnienia. Rozwiązaniem może być wyposażenie się w wentylator lub przeniesienie swojego stanowiska w inne miejsce.

To samo możemy powiedzieć o wygodnym fotelu biurowym i dostatecznie dużym biurku. W teorii wystarczy nam przecież dowolne miejsce na postawienie laptop,a, prawda? Wiele osób przekonało się już, że nie możemy iść na takie kompromisy chcąc komfortowo pracować z domu.

Jeżeli decydujesz się na kupienie biurka, zadbaj o odpowiednio duże wymiary. To szczególnie ważne, jeśli chcesz podłączyć do laptopa dodatkowy monitor, klawiaturę i myszkę.

Jak podnieść efektywność pracy w domu?

Jak podnieść efektywność pracy w domu?

Podstawą jest wydzielenie miejsca do pracy z domu. Jeśli znajduje się w sypialni lub w salonie, ciężko będzie zachować balans między pracą a życiem prywatnym. Warto też zaplanować w odpowiedni sposób dzień. By praca nie trwała od rana do nocy, zadbaj o pewne rytuały. Niektórzy (nawet jeśli praca tego nie wymaga) zakładają koszulę na czas pracy. Czasem pomocne jest wyjście z domu (po bułki, z psem, na krótki spacer) przed rozpoczęciem pracy. To samo zróbmy też po pracy. Wtedy podświadomie wiemy, że mamy “wolne”.

Jednocześnie nie zapominajmy też o niezbędnych przerwach. To nie tylko czas na nasz odpoczynek, czy zrobienie sobie kawy. Chwila wolnego pozwala zebrać myśli i poprawić swoją produktywność w dalszej części dnia. Mimo pracowania spoza biura, nie zapominajmy o komunikacji ze współpracownikami oraz przełożonym. Efektywna komunikacja pozwala utrzymać poziom pracy na wysokim poziomie, nawet przy pracy w trybie home office. Zwykle firmy organizują cykliczne spotkania, na przykład w formie wideoczatów. Jeśli nie, możesz postarać się samemu utrzymać kontakt z innymi. Jeśli chcesz poprawić jakość rozmów przez Internet, zadbaj o porządne słuchawki z mikrofonem.

Co powinno zawierać wydzielone miejsce pracy w domu?

Co powinno zawierać wydzielone miejsce pracy w domu?

Wspomniane już słuchawki z pewnością poprawią komfort pracy w domu. Bardziej zaawansowane modele z ANC mogą wyciszyć niepożądane hałasy. Funkcja ta sprawdzi się, jeśli rozpraszają Cię różne dźwięki – bawiące się dzieci, zgiełk przejeżdżających samochodów lub ciągłe rozmowy telefoniczne innych domowników także pracujących zdalnie. Pamiętaj, że dobry sprzęt do wideorozmów nie tylko sprawi, że dobrze usłyszysz rozmówców. Także Twój głos będzie bardziej klarowny. Do tego warto zadbać o niezłą kamerę internetową, chyba że masz ją wbudowaną w laptopie.

Część osób zastanawia się, jak poprawić komfort pracy w domu, na laptopie. Rozwiązanie często jest dość proste. Wystarczy podłączyć dodatkowy monitor do komputera, który znacznie zwiększy wyświetlany obszar do pracy. Ekran laptopa wciąż pozostaje aktywny, możesz więc korzystać również z niego. Praca na dwóch wyświetlaczach jednocześnie jest bardzo wygodna, sporo osób nie wyobraża sobie już bez niej produktywnej pracy. Przede wszystkim nie musisz przełączać się między oknami różnych programów, czy przeglądarki. Wiele rzeczy możemy mieć dostępnych jednocześnie. Jeśli cenisz sobie elastyczność i możliwość ustawienia dodatkowego ekranu na różne sposoby, wybierz monitor z pivotem.

Aby podnieść komfort pracy zdalnej na laptopie, możesz doposażyć go w klawiaturę i myszkę. Najczęściej dodatkowe urządzenia wskazujące są większe i wygodniejsze od tych wbudowanych w komputer przenośny. Możesz wybrać cichą klawiaturę bezprzewodową lub bardzo precyzyjną i szybko działającą klawiaturę mechaniczną (szczególnie dobra dla osób dużo piszących). Dobrym dodatkiem są ergonomiczne podstawki pod mysz i klawiaturę. Jeżeli korzystasz z dodatkowych klawiatury i myszy możesz też przesunąć laptopa w dogodne miejsce. Wtedy warto umieścić go na podstawce chłodzącej. Zapewnia optymalne warunki podczas wielogodzinnej pracy, a nawet grania w wymagające gry komputerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *