Jak rozpuścić guzki tarczycy?

Jak rozpuścić guzki tarczycy?

Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka

Guzki tarczycy to problem, który dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Są często stwierdzanym problemem, ale na szczęście stosunkowo łatwo się ich pozbyć. Do niedawna jedyną metodą, żeby je usunąć, było wycinanie chirurgiczne, jednak aktualnie można zlikwidować zmiany także przy pomocy lasera. Dowiedz się, w jaki sposób rozpuścić guzki tarczycy bez konieczności wykorzystania skalpela.

Skąd biorą się guzki tarczycy?

Do tej pory nie zidentyfikowano jednoznacznie przyczyn pojawiania się guzków tarczycy, chociaż są jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjentów w gabinetach endokrynologicznych. Zaobserwowano jednak, że nawet 6 razy częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, a prawdopodobieństwo ich pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem. Za czynniki ryzyka uznaje się także choroby autoimmunologiczne, niedobory jodu w diecie oraz predyspozycje genetyczne, czyli występowanie guzków na tarczycy wśród osób w najbliższej rodzinie.

Kiedy przeprowadza się usuwanie guzków tarczycy?

Guzki tarczycy usuwa się w związku z ryzykiem rozwoju nadczynności tarczycy, defektami kosmetycznymi czy ogólnym dyskomfortem fizycznym lub psychicznym, jeżeli ten się pojawi. Wskazaniem do usunięcia guzków jest także problem z odpowiednim ułożeniem się do snu, nadmiar hormonów tarczycy, ucisk na szyi czy utrudnienia w połykaniu. Zabieg jest alternatywą dla osób, u których nie można usunąć guzków operacyjnie. Brak takiej możliwości wynika z przeciwwskazań, które mogą być przeszkodą do zastosowania u pacjenta narkozy, np. zaburzeń krzepliwości czy niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kiedyś guzki można było wyeliminować tylko z pomocą interwencji chirurgicznej, która ze względu na swoją inwazyjność odstraszała dużą ilość pacjentów. Dzisiaj natomiast dostępne są małoinwazyjne i szybkie w zastosowaniu metody, takie jak laserowe usuwanie łagodnych guzków tarczycy. Trzeba jednak pamiętać, że o wykorzystaniu techniki rozpuszczania guzków decyduje lekarz. Przy pomocy lasera usuwa łagodne zmiany, występujące w określonej ilości, niepołożone w okolicach struktur krytycznych. Przeciwwskazaniem czasowym do wykonania zabiegu jest także zakażenie skóry w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi.

Co przed zabiegiem laserowego usuwania guzków?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań konieczne jest odbycie konsultacji lekarskich i diagnostyki. Wykonuje się wszystkie podstawowe badania, USG, a także biopsję tarczycy, która pozwala określić to, czy zmiany są złośliwe, czy też łagodne. Korzysta się też z dobranej przez lekarza farmakoterapii czy opcjonalnie leczenia jodem i dopiero wówczas, gdy te metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wykorzystuje się leczenie echo laserem. Konsultacje poprzedzające zabieg, a także usuwanie guzków tarczycy przeprowadzają lekarze w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie.

Jak przeprowadza się usuwanie guzków tarczycy laserem?

Usuwanie guzków tarczycy laserem przeprowadza się przezskórnie, co znaczy, że nie ma konieczności wykonywania żadnych nacięć, a zabieg nie pozostawia po sobie blizn. Cała procedura odbywa się z wykorzystaniem USG, co sprawia, że wiązka laserowa jest wymierzona wyłącznie w zmiany i może rozpuścić je w zaledwie kilka minut w całości. Oprócz guzków tarczycy ta metoda znajduje zastosowanie w przypadku woli.

Wiązka lasera jest nakierowywana w odpowiedni punkt oraz na stosowną głębokość, a tkanki guzka są podgrzewane do wysokiej temperatury. Jego struktura zostaje pod jej wpływem zniszczona. Urządzenia do usuwania zmian są bardzo precyzyjne, a w razie wykrycia ruchu u pacjenta, zaprzestają pracy, by uniknąć uszkodzenia okolicznych tkanek.

Cały zabieg trwa maksymalnie do kilkudziesięciu minut, a lekarz ma podgląd na żywo do tego, jak przebiega usuwanie guzków. Usuwanie zmian nie wymaga hospitalizacji, uciążliwej rekonwalescencji ani szczególnego przygotowania, jednak trzeba przed nim odbyć kwalifikację oraz konsultację z lekarzem, który ma przeprowadzić zabieg. Po jego odbyciu nie ma konieczności stosowania terapii hormonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *