Zakup czy wynajem mieszkania? Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Zakup czy wynajem mieszkania

Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka

Zakup czy wynajem mieszkania? To dylemat, który jest podstawą rozważań wielu osób, zaczynających samodzielne życie lub zmieniających adres zamieszkania. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Poznaj wady i zalety każdego z nich.

Wiele osób marzy o własnej nieruchomości, ale boi się zobowiązań wynikających z kredytu lub przywiązania do jednego miejsca. Inne osoby cenią możliwość szybkiej zmiany adresu lub nie chcą blokować swoich środków. Barierą pozostają także wysokie ceny mieszkań oraz ograniczenia w przyznawaniu preferencyjnych sposobów finansowania kredytów. Jakie są plusy i minusy zakupu własnej nieruchomości? Jakie korzyści lub mankamenty czekają na wynajmujących mieszkania? Co bardziej się opłaca?

Zalety zakupu własnej nieruchomości

Zakup domu i mieszkania jest popularnym sposobem na lokatę oszczędności. Nieruchomości z biegiem lat niemal zawsze zyskują na wartości, zwiększając swoją cenę o kilka lub kilkanaście procent rocznie. Kupione mieszkanie można po kilku latach sprzedać z zyskiem, o który ciężko w przypadku lokat bankowych lub niepewnych funduszy inwestycyjnych. Kupiony lokal może także posłużyć za mieszkanie na wynajem długo lub krótkoterminowy i generować w ten sposób stałe dochody.

Własne mieszkanie lub dom zapewnia poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Zwłaszcza w Polsce jesteśmy przywiązani do idei własności i własnego miejsca na ziemi, z którym wiążemy się na stałe. W przypadku własnej nieruchomości nikt nie może Ci wypowiedzieć umowy i pozbawić w ciągu miesiąca dachu nad głową. Ten argument jest istotny zwłaszcza w przypadku osób, które planują założenie rodziny lub mają małe dzieci. Własne lokum zapewnia w końcu ogromną swobodę w kształtowaniu i urządzaniu jego przestrzeni, a także późniejszym użytkowaniu.

Wady kupna mieszkania lub domu

Zakup własnej nieruchomości to zawsze ogromne przedsięwzięcie finansowe. Przy zakupie mieszkania lub domu za gotówkę jest to kwestia jednorazowego wydania kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku kredytu hipotecznego oznacza zobowiązanie finansowe na kilkadziesiąt lat i konieczność spłacania odsetek dla banku. Na właścicielu mieszkania spoczywają także koszty związane z wykończeniem i umeblowaniem lokalu, co w przypadku lokalu na wynajem zawarte jest już w cenie czynszu.

Własna nieruchomość oznacza także zobowiązanie w jej utrzymywaniu. Jeśli postanowisz wyjechać na dłuższy czas lub zmienić miejsce zamieszkania, nadal będziesz musiał płacić czynsz administracyjny, podatek od nieruchomości, a w przypadku kredytu comiesięczną ratę. Minusem może być także czas, który musisz poświęcić na załatwienie wszystkich formalności związanych z kupnem lokalu oraz późniejszego remontu.

Plusy wynajmu domu lub mieszkania

Decydując się na wynajem nieruchomości, zyskujesz znacznie większą elastyczność. W przypadku większości umów obowiązuje miesięczne wypowiedzenie umowy, dzięki czemu zawsze możesz zmienić lokum na inne, gdy zmienią się Twoje potrzeby lub zdecydujesz się na wyprowadzkę do innej części miasta lub miejscowości. Wynajem mieszkania jest także szybszym rozwiązaniem. Na stronie https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/ znajdziesz lokale, które są gotowe na przyjęcie nowych lokatorów. Znalezienie idealnego lokum ułatwiają wygodne filtry, a w zależności od oferty przeprowadzka może zająć od kilku dni do kilku tygodni.

W przypadku najmu nie musisz mieć zdolności kredytowej. Ani bank, ani właściciel mieszkania nie sprawdzają wysokości Twoich zarobków, ani stabilności zatrudniania. Ważna jest jedynie terminowość w opłatach za czynsz i media. Jako wynajmujący nie musisz się także martwić o ewentualne usterki lub awarie. W przypadku szwankującego ogrzewania lub zepsutej pralki to właściciel odpowiada za ich naprawę.

Minusy wynajmu nieruchomości

Z wynajmem mieszkania wiążą się także pewne wady. Przede wszystkim jest to zależność od właściciela i jego planów, co do wynajmowanego lokum. Jeśli postanowi je sprzedać lub sam w nim zamieszkać, może wręczyć Ci wypowiedzenie. Jako najemca musisz liczyć się także z możliwością zwiększenia opłaty za czynsz po upływie czasu trwania umowy.

Właściciel może także wprowadzić pewne ograniczenia w zakresie użytkowania lokalu. Nie każdy zgadza się na zwierzęta, dzieci czy palenie papierosów. Trzeba także przeanalizować kwestię opłacalności takiego rozwiązania, w końcu każdego miesiąca płacisz czynsz za lokal, który nie staje się Twoją własnością. Po kilku latach opłat tworzy się spora kwota, która mogłaby być przeznaczona na zakup własnej nieruchomości.

Zakup czy wynajem mieszkania? Co się bardziej opłaca?

Eksperci rynku nieruchomości nie pozostawiają wątpliwości. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zakup mieszkania, nawet na kredyt, opłacał się bardziej niż wynajem. Szacuje się, że majątek właściciela rósł przeciętnie o kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie w stosunku do majątku osób wynajmujących. Własne mieszkanie lub dom oznacza także większą stabilizację oraz daje możliwość generowania zysku poprzez wynajem lokalu. Nie każdy jednak chce lub może zdecydować się na tak duże zobowiązanie finansowe. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają określonych preferencji co do miejsca życia lub wiedzą, że ich potrzeby mogą się zmienić. Wynajem domu lub mieszkania daje większą elastyczność. To także dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i wygodzie związanej z brakiem konieczności remontu lub samodzielnej naprawy usterek i awarii. Szeroki wybór obu nieruchomości na sprzedaż i wynajem znajdziesz w serwisie gethome.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *