Wynajem długoterminowy czy leasing auta – co bardziej Ci się opłaci

kobieta siedzi w samochodzie i trzyma kierownicę

Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka

Wynajem długoterminowy i leasing to dwie najpopularniejsze metody finansowania samochodu, z których każda ma swoje unikalne zalety i wady. Warto wiedzieć, że leasing i wynajem długoterminowy mają pewne cechy wspólne. Dokładna analiza kosztów obu form finansowania może pomóc w określeniu, która z nich jest bardziej opłacalna w konkretnej sytuacji. Decydując się na wybór wynajmu długoterminowego, można uzyskać dodatkowe korzyści, które w przypadku leasingu nie są dostępne.

Czym jest leasing samochodu?

Leasing samochodu to popularna forma finansowania, która umożliwia użytkowanie pojazdu bez konieczności jego zakupu. Jest to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingodawcą (firmą finansującą) a leasingobiorcą (klientem, zazwyczaj przedsiębiorcą). Na jej mocy firmy leasingowe kupują wybrany przez klienta pojazd, a następnie oddają go do użytkowania na określony czas w zamian za regularne, miesięczne raty leasingowe. Wyróżniamy leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy leasingobiorca może zdecydować się na wykup pojazdu. Z kolei leasing finansowy różni się od leasingu operacyjnego tym, że po zakończeniu umowy leasingu, najemca staje się właścicielem pojazdu.

Czym różni się leasing finansowy od leasingu operacyjnego?

Obie formy finansowania pozwalają na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym czynność tę wykonuje firma leasingowa. W przypadku leasingu finansowego dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych zajmuje się leasingobiorca. Pamiętać należy, że w przypadku leasingu finansowego konieczne jest opłacenie całości VAT z góry. Z drugiej strony, jest to korzystne rozwiązanie dla firm, które są zwolnione z podatku VAT, ponieważ mogą one skorzystać z tej usługi bez obciążenia finansowego związanego z podatkiem.

Dla kogo korzystny jest leasing?

Przedsiębiorcy mogą sfinansować zakup nowego samochodu poprzez kredyt bankowy, co wiąże się z koniecznością jednorazowego wydania sporej ilości gotówki. Leasing samochodu to atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zamrażać kapitału na zakup firmowego pojazdu. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest brak limitu kilometrów. Na opłacalność leasingu duży wpływ ma możliwość zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu. Leasing jest jednym z zewnętrznych źródeł finansowania, które zapewnia firmom konkretne korzyści podatkowe. Obejmuje on m.in. opłatę wstępną, miesięczną ratę oraz inne opłaty dodatkowe.

Na czym polega wynajem długoterminowy auta?

Wynajem długoterminowy umożliwia użytkowanie samochodu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów początkowych, często nawet bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym, jeśli umowa tego wymaga. Choć standardowo wynajem długoterminowy nie przewiduje wykupu pojazdu po zakończeniu umowy, istnieje możliwość ustalenia warunków wykupu pojazdu. W ramach wynajmu długoterminowego klient (najczęściej firma) zawiera umowę z firmą wynajmującą, która zapewnia dostęp do pojazdu na ustalony czas. Zazwyczaj okres trwania umowy wynosi od 1 do 5 lat.

Wynajem długoterminowy samochodów jest rozwiązaniem, z którego skorzystać mogą jednakowo klienci biznesowi, jak i indywidualni. Ta forma finansowania przybyła do Polski z Europy Zachodniej, gdzie funkcjonuje od ponad 50 lat i stanowi dominujący sposób finansowania samochodów w przedsiębiorstwach. W Polsce branża wynajmu długoterminowego nieustannie rośnie. W pierwszym kwartale 2024 roku co czwarty z nowych samochodów zakupionych w polskich salonach w tym czasie trafił do wynajmu długoterminowego, co stanowi wzrost o 8,3% rok do roku.

podpisanie umowy

Jakie są zalety wynajmu długotrwałego?

Wynajem długoterminowy to popularna forma finansowania, która oferuje wiele korzyści, zarówno dla firm, jak i dla klientów indywidualnych. Wynajem długoterminowy pozwala na użytkowanie samochodu bez konieczności angażowania dużych środków finansowych na początku. W wielu przypadkach nie jest wymagany wkład własny, a jeśli już, to jest on minimalny. Dzięki temu firmy mogą efektywniej zarządzać swoim kapitałem obrotowym.

Jedną z największych zalet wynajmu długoterminowego są przewidywalne, stałe miesięczne opłaty. Koszt wynajmu obejmuje nie tylko użytkowanie pojazdu, ale również określone w umowie koszty eksploatacyjne. Dzięki temu klient nie musi martwić się o stan techniczny pojazdu, co znacznie upraszcza jego eksploatację. Po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego klient zwraca samochód firmie wynajmującej i to ona zajmie się jego odsprzedaż, jest to szczególnie korzystne w przypadku aut, które szybko tracą na wartości.

Ponadto wynajem długoterminowy daje możliwość regularnej wymiany samochodu na nowy model po zakończeniu umowy. Dzięki temu firmy mogą zawsze korzystać z nowoczesnych i bezpiecznych pojazdów, co jest istotne zarówno dla ich wizerunku, jak i komfortu użytkowników. Wynajem długoterminowy oferuje dużą elastyczność w dostosowywaniu warunków umowy do indywidualnych potrzeb klienta. Możliwość negocjacji warunków, długości trwania umowy oraz możliwość wykupienia dodatkowych usług sprawia, że jest to rozwiązanie dopasowane do różnych wymagań i oczekiwań.

Wynajem długoterminowy a koszty uzyskania przychodu

Koszt wynajmu samochodu można w pełni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że pojazd jest użytkowany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki związane z eksploatowaniem samochodu muszą być ujęte w ewidencji przebiegu pojazdu, podobnie jak czynsz najmu. W przypadku, gdy wynajmowane auto jest użytkowane zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych i nie zostało zgłoszone do urzędu skarbowego na druku VAT-26, możliwe jest odliczenie jedynie 50% podatku VAT od kosztów wynajmu i eksploatacji pojazdu.

Co powinna zawierać umowa wynajmu długoterminowego?

Umowa wynajmu długoterminowego powinna zawierać:

  • Określenie wynajmującego i najemcy pojazdu,
  • Opis przedmiotu umowy,
  • Szczegółowe warunki umowy,

  • Reklama

  • Podpisy stron umowy.

W umowie wynajmu długoterminowego powinny znaleźć się również informację o ewentualnych usługach wchodzących w zakres umowy, a także informacje o karach związanych z niezgodnym z umową eksploatowaniem przedmiotu najmu czy wysokości i terminach spłat miesięcznych rat leasingowych. W umowie może znaleźć się również wykaz wszelkich przedmiotów i dokumentów przekazywanych najemcy wraz z pojazdem.

Wynajem czy leasing — którą opcję wybrać?

Wynajem długoterminowy w dużej mierze przypomina umowę leasingu, która nie przewiduje wykupu auta. Wynajem długoterminowy jest szczególnie polecany firmom, które cenią sobie proste rozwiązania. Dzieje się tak m.in. za sprawą stałych comiesięcznych rat, które obejmują niemal wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu (poza paliwem), a także dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie, rejestrację, serwis, naprawy oraz wymianę opon.

Leasing samochodu jest nastawiony na wykup auta pod koniec trwania umowy, co daje większą swobodę w dysponowaniu pojazdem, ponieważ po zakończeniu umowy staje się ono własnością leasingobiorcy. Comiesięczna rata leasingowa zazwyczaj nie pokrywa kosztów takich jak wymiana opon, ubezpieczenie samochodu oraz inne usługi dodatkowe.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub osobą fizyczną i chcesz wynająć samochód wypożyczalnia samochodów sportowych Cylindersi ma dla Ciebie atrakcyjną ofertę. Klienci wypożyczalni mogą przy minimum formalności jeździć wysokiej klasy samochodem, płacąc stałe i niższe w porównaniu do leasingu opłaty. Warto zaznaczyć, że rata wynajmu obejmuje dodatkowe usługi związane z eksploatacją samochodu. Po zakończeniu umowy najemca może zwrócić pojazd i wynająć kolejny (nowy).

Podsumowanie

Decyzja o wyborze między wynajmem długoterminowym a leasingiem samochodu zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorcy. Każda z tych form finansowania ma swoje unikalne zalety, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Obie formy finansowania, nie mają istotnego wpływu na obniżenie zdolności kredytowej, a użytkowany przez klienta pojazd przez cały czas trwania umowy pozostaje własnością firmy wynajmującej. W wynajmie długoterminowym głównym celem rat jest umożliwienie korzystania z samochodu bez intencji jego nabycia na własność. Dzięki temu można płacić niższe comiesięczne opłaty, które często obejmują również dodatkowe usługi przewidziane w umowie, takie jak serwisowanie, ubezpieczenie czy wymiana opon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *