Stół warsztatowy – niezbędne wyposażenie każdego warsztatu
Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka
Prowadzisz firmę, która świadczy usługi naprawcze, stolarskie, ślusarskie? A może planujesz urządzić swój mały, domowy warsztat w garażu, który będzie kącikiem do majsterkowania, w którym będziesz mógł spędzać popołudnia i weekendy? W obu tych przypadkach niezbędne będzie Ci odpowiednie wyposażenie. W poniższym tekście skupimy się na stole warsztatowym. Podpowiemy, dlaczego jest on tak istotny oraz na co zwracać uwagę podczas jego wyboru. Wspomnimy również o regałach magazynowych, bez których nie da się prowadzić działalności usługowej lub handlowej. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Czym jest stół warsztatowy?
Stół warsztatowy to specjalny rodzaj stołu, który jest przeznaczony do wykonywania różnych prac: cięcie, wiercenie, szlifowanie, montaż, lutowanie, klejenie itd. Profesjonalne stoły warsztatowe charakteryzują się solidną i stabilną konstrukcją, dużą powierzchnią roboczą, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatur. Ich zaletą jest również możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Stół do warsztatu może być wyposażony w dodatkowe elementy takie jak szafki, szuflady, półki, listwy zasilające, oświetlenie, uchwyty, zawieszki, które ułatwiają przechowywanie i organizację narzędzi. W warsztatach, zakładach naprawczych stołom towarzyszą regały magazynowe różnych typów, które pozwalają na wygodne i bezpieczne przechowywanie towaru. Od tego, jaki stół warsztatowy zakupimy, zależy w dużej mierze komfort naszej pracy.
W jakich miejscach stół warsztatowy jest wręcz niezbędny?
Zakup stołu warsztatowego jest niezbędny wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace manualne, wymagające użycia narzędzi i materiałów. Stół do warsztatu spotkamy zarówno w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, warsztatach ślusarskich, stolarskich, mechanicznych, elektrycznych, jak i w domowych kącikach dla majsterkowiczów. Stół warsztatowy umożliwia wykonywanie różnorodnych zadań od zaawansowanych do hobbystycznych. Dzięki odpowiedniej powierzchni roboczej, szufladom i półkom o wiele łatwiej jest utrzymać porządek w naszym warsztacie, szczególnie jeśli korzystają z niego różne osoby.
Czym wyróżnia się dobry stół warsztatowy?
Dobry stół warsztatowy to taki, który z jednej strony zapewnia komfort i funkcjonalność, a z drugiej jest trwały i łatwy w utrzymaniu na nim porządku. Aby wybrać dobry stół do warsztatu, należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów, takich jak:
– materiał wykonania – do wyboru mamy: drewno, metal, tworzywo sztuczne lub płytę wiórową. Ostateczny wybór materiału zależy od rodzaju i intensywności pracy, jaką zamierzamy wykonywać na stole.
– wielkość blatu – stół powinien mieć odpowiednio duży blat, aby pomieścić wszystkie niezbędne narzędzia, materiały i akcesoria. Dobrą opcją jest blat perforowany, który ułatwia mocowanie np. imadła.
– wysokość stołu – pamiętajmy, że przy stole możemy spędzać długie godziny, dlatego powinien mieć on odpowiednią wysokość, aby zapewnić ergonomię i wygodę pracy. Wysokość stołu powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika, ewentualnie możemy wybrać stół z regulowaną wysokością blatu.
– wyposażenie dodatkowe – wybierając stół warsztatowy warto zadbać o elementy, które zwiększają jego funkcjonalność i ułatwiają pracę. Do najczęstszych należą:
– szafki, szuflady i półki, które mogą zastąpić w dużym stopniu regały metalowe w tym, aby zapanować nad utrzymaniem porządku na stole,
– listwy zasilające i oświetlenie – pozwalają na podłączenie i używanie różnych urządzeń elektrycznych, takich jak wiertarki, szlifierki, lutownice. Oświetlenie może być montowane na blacie, na nadstawce lub na ścianie nad stołem.
– uchwyty, zaciski i zawieszki – służą do mocowania elementów na stole.
Czy dobry stół warsztatowy musi być drogi?
To jedno z często pojawiających się pytań. Cena stołu warsztatowego zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał wykonania, dodatkowe udogodnienia, producent. Można przyjąć, że przyzwoity stół do warsztatu to wydatek pomiędzy 2000 zł a 3000 zł. Dlatego, zamiast patrzeć jedynie na ceny powinniśmy skupić się na tym do czego będziemy wykorzystywać nasz stół. Jeśli jest on podstawowym narzędziem w codziennej pracy, nie ma sensu szukać oszczędności. Do prostych prac hobbystycznych i sporadycznego użytkowania wystarczy nam prostszy, a tym samym tańszy stół. Co ważne, tańszy nie musi od razu oznaczać gorszy. Może być po prostu mniejszy i posiadać mniej udogodnień, ale w swojej podstawowej funkcjonalności będzie wystarczający.
Regały magazynowe jako niezbędne wyposażenie każdego warsztatu
Stół warsztatowy to oczywiście niejedyny mebel, który może się przydać w warsztacie. Jeśli chcemy zapewnić sobie jeszcze więcej miejsca do przechowywania i organizacji narzędzi, materiałów i akcesoriów, warto zainteresować się regałami magazynowymi. Takie regały charakteryzują się dużą pojemnością, stabilnością i łatwością montażu. Regały metalowe zapewniają dużą wytrzymałość na ciężar, dlatego są o wiele bardziej bezpieczne do przechowywania różnych przedmiotów aniżeli zwykłe półki. Wysokie regały magazynowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak drabinki, podesty co stanowi ułatwienie w dostępie do ich górnych części. Z całą pewnością regały są idealnym rozwiązaniem dla każdego warsztatu, który chce utrzymać porządek i łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy.
Podsumowanie
Jak widać, stół warsztatowy to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu, które zapewnia wygodę, funkcjonalność i bezpieczeństwo pracy. Pomimo że taki stół może wydawać się dość prosty w konstrukcji, jego wybór powinien być poprzedzony małym rozeznaniem, aby dopasować dany model do naszych potrzeb. Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył nieco temat wszystkim osobom, które noszą się z zamiarem kupna nowego stołu do warsztatu.