Jaką szlifierkę kątową wybrać?

szlifierka kątowa DeWALT

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Szlifierka kątowa to niezwykle uniwersalne narzędzie. Dzięki niej możesz nie tylko szlifować, ale też polerować i ciąć różnego rodzaju materiały. Popularnie zwana fleksem lub gumówką jest nieodzownym narzędziem w każdym warsztacie — tym domowym i profesjonalnym. Jaką szlifierkę kątową kupić, aby niepotrzebnie nie przepłacić, ale wykorzystać w pełni potencjał narzędzia?

Do czego wykorzystywane są szlifierki kątowe?

Szlifierki kątowe nadają się do obrabiania powierzchni wielu różnorodnych materiałów. Od poszczególnych gatunków stali, przez materiały budowlane — beton, cegły, bloczki. Sprawdzą się przy tak wymagających pracach, jak:

  • szlifowanie — szlifierka pozwala usunąć np. stare warstwy farby lub rdzę przed nałożeniem powłoki z farby lub lakieru;
  • cięcie — bez dodatkowych narzędzi możesz przycinać drewno, beton, płytki ceramiczne czy rury metalowe;
  • polerowanie powierzchni — szlifierki kątowej można też użyć, aby nadać poszczególnym elementom wysoki połysk.

  • Reklama

Szlifierki można wykorzystać zarówno w domowych warsztatach przy pracy z różnego rodzaju materiałem, jak i do profesjonalnych prac budowlanych. Zastosowanie zależy jednak nie tylko od parametrów technicznych urządzenia, ale również rodzaju tarczy i jej średnicy.

szlifierka Makity w akcji

Jak wybrać szlifierkę kątową? Zwróć uwagę na te parametry

Poszczególne rodzaje szlifierek kątowych różnią się między sobą wieloma cechami. Nie istnieje najlepsza szlifierka kątowa, ponieważ poszczególnego typu urządzenia sprawdzą się w różnych warunkach. Na jakie wartości trzeba koniecznie zwrócić uwagę porównując ze sobą różne modele szlifierek?

  • maksymalna średnica tarczy — określa średnicę osprzętu, jaki można podłączyć do szlifierki. Te mniejsze są na ogół lżejsze i pozwalają na bardziej precyzyjną pracę, ale też tną płycej. Są charakterystyczne dla urządzeń sieciowych. Z kolei duża tarcza w szlifierce kątowej sprawia, że prace przebiegają szybciej i sprawniej. Standardem są obecnie tarcze 115 mm, 125 mm oraz 230mm;
  • moc znamionowa i typ silnika — moc wyrażona w Watach oddaje możliwość pracy narzędzia z twardym materiałem, jak np. beton. Im więcej mocy ma szlifierka, tym mniejsze jest ryzyko zacięcia się tarczy przy długotrwałej pracy. Najlepiej wybierać narzędzie, gdzie występuje silnik bezszczotkowy. Jest bardziej wytrzymały i mniej awaryjny od szczotkowego;
  • maksymalna prędkość obrotowa — obroty przekładają się na tempo pracy. Warto przy okazji zwrócić uwagę, czy w modelu występuje regulacja obrotów. Jest to szczególnie istotne podczas pracy z delikatnym materiałem.

Wybierając elektronarzędzie koniecznie zwróć uwagę na technologie i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo użytkownika oraz komfort użytkowania. Standardem powinien być łagodny rozruch zwiększający kontrolę nad urządzeniem, zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem oraz osłona tarczy. Przydatny będzie też system antyrestart, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ chroni przed samoczynnym uruchomieniem się narzędzia.

Stabilny chwyt zapewnia dodatkowa rękojeść boczna. Przydatnym rozwiązaniem jest hamulec tarczy, który umożliwia błyskawiczne wytracenie prędkości przez element tnący. Nie musisz czekać, aż przestanie się on sam obracać wskutek wyłączenia zasilania. Aby zachować porządek w miejscu pracy, warto wybrać narzędzie współpracujące z systemem do odsysania pyłu.

Jeśli pracujesz z różnymi materiałami szczególną uwagę zwróć na przycisk blokady wrzeciona. Pozwala to na beznarzędziową wymianę tarczy na inną.

szlifierka DeWALT podczas pracy

Szlifierka kątowa — jaką wybrać pod kątem zasilania?

W praktyce możesz natknąć się na różnego rodzaju zasilanie w szlifierce. Do ciężkich prac dobrze nadają się modele sieciowe. Zasilane bezpośrednio z gniazdka mają największą moc, ale użytkownik jest ograniczony jeżeli chodzi o przemieszczanie się po froncie robót. W przypadku szlifierek akumulatorowych ograniczenie wynikające z długości kabla znika. Narzędziem znacznie wygodniej manewruje się też w ciasnych, trudno dostępnych przestrzeniach. Rzadziej można spotkać szlifierki pneumatyczne.

Co istotne komfort pracy z takim narzędziem wcale nie musi być mniejszy, ponieważ wiele firm oferuje zaawansowane elektronarzędzia o mocy dorównującej „sieciówkom”. Jeśli szukasz takiego uniwersalnego sprzętu, sprawdź szlifierki kątowe marki DeWALT z akumulatorem 18 V.

Dopasuj typ zasilania do swoich potrzeb. Kompaktowe modele na akumulator ułatwiają pracę w trudno dostępnych miejscach i mogą być obsługiwane przy użyciu jednej ręki. Jeśli jednak pracujesz stacjonarnie, np. na stole w warsztacie, być może lepszy będzie model zasilany sieciowo.

Dobra szlifierka kątowa? Sprawdź sklep Narzedziownia.shop

Szukasz narzędzi do zastosowania profesjonalnego? A może potrzebna Ci szlifierka kątowa do majsterkowania na co dzień? Sprawdź ranking szlifierek kątowych w sklepie Narzedziownia.shop i wybierz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Wybieraj modele marki DeWALT , Makita oraz innych producentów, korzystając z zaawansowanego systemu wyszukiwania. Nie jesteś pewien, jaką szlifierkę wybrać? Skontaktuj się z obsługą sklepu. Doświadczeni sprzedawcy pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *