iMac czy Mac Mini – który komputer Mac wybrać?

mac mini

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Informacja handlowa iMad sp z o.o.

Zacznijmy może od tego, że tytułowe pytanie powinno brzmieć „Który będzie lepszy dla Ciebie?”. Prawda jest taka, że wszystkie komputery Apple są dobre, ewentualnie bardzo dobre. Dlatego wybór konkretnego modelu powinien sprowadzać się do osobistych preferencji i potrzeb użytkownika.

W przypadku Mac Mini (imad.pl/sklep/mac/macmini) oraz iMac’a (imad.pl/sklep/mac/imac-24), oba modele przeznaczone są do użytku stacjonarnego. Co więcej, zastosowanie procesora Apple Silicon sprawia, że są bardzo podobne pod względem parametrów i wydajności. Dlatego w tym artykule porównamy obie propozycje – mamy nadzieję, że nasze obserwacje pomogą Ci w podjęciu decyzji!

Różnice pomiędzy iMac a Mac Mini

We wstępie wspomnieliśmy o podobieństwach pomiędzy komputerami iMac i Mac Mini, więc teraz przewrotnie zaczniemy od różnic. A dokładniej tej jednej, najważniejszej, dotyczącej funkcjonalności.

iMac to komputery stacjonarne typu All-in-One. Wszystkie komponenty urządzenia są zamontowane w jednej obudowie połączonej z ekranem, co oznacza, że komputer zajmuje niewiele miejsca i ma elegancki, minimalistyczny design, tak charakterystyczny dla produktów marki Apple.

Mac Mini z kolei to komputer stacjonarny oraz…najmniejszy komputer dostępny w ofercie Apple! Ale zaraz. Jakim cudem komputer stacjonarny może być mniejszy od laptopa? Właśnie w tym tkwi piękno i potęga tego rozwiązania.

Oryginalnie Mac Mini był propozycją dla osób, które miały już wszystkie akcesoria, takie jak monitor czy myszka, i potrzebowały niewielkiej stacji roboczej. Co najważniejsze, Mac Mini może pracować ze wszystkimi rodzajami monitorów – czasem wymaga jednak przejściówek czy odpowiednich adapterów. Jest to jednak idealny wybór, jeśli masz cały sprzęt i nie chcesz wymieniać go na nowy.

Jedna z odpowiedzi na tytułowe pytanie może więc brzmieć „iMac jest idealny dla osób, które szukają dobrego komputera All-in-One, z kolei Mac Mini to doskonała propozycja dla użytkowników, którzy potrzebują jedynie stacji roboczej”. Ale to nie koniec tematu.

iMac a Mac Mini

Pisaliśmy o tym, że iMac i Mac Mini mają bardzo zbliżone możliwości. Zamontowano w nich również podobne podzespoły – przynajmniej w wersji podstawowej.

Urządzenia nie różnią się także pod względem liczby rdzeni czy pojemności pamięci  ̶  oczywiście w zależności od wybranej konfiguracji. Ale w tym roku iMac przeszedł poważną modernizację, w wyniku której otrzymał chip M3. Oznacza to, że  ̶  według szacunków Apple Inc.  ̶  może pracować nawet do 15% wydajniej niż modele z M2.

Na tę zmianę z pewnością zwrócą uwagę osoby, które potrzebują urządzeń, zwłaszcza do zastosowań graficznych, o dużej mocy.

Rozmiar i mobilność

Pod tym względem wygrywa Mac Mini. Możesz zabrać go ze sobą wszędzie. Komputer ma 19.7 × 19.7 × 3.5 cm, co oznacza, że jest mniejszy od większości książek. Bez problemu zmieścisz go w torbie, w plecaku, a nawet w kieszeni bluzy.

Ale to nie oznacza, że iMac to jakiś gigant. W końcu to komputer, którego wszystkie podzespoły mieszczą się w smukłym i zgrabnym nabiurkowym monitorze, który waży około 4 kg.

imac 2

Oczywiście pod względem mobilność Mac Mini wygrywa, ale nie da się ukryć, że przewiezienie iMac’a samochodem, a nawet transportem publicznym nie powinno być dużym wyzwaniem.

Wybór portów i łączność

Znowu punkty dla Mac Mini. iMac oferuje użytkownikom dwa porty USB i jeden Thunderbolt 4. Skromnie. Nawet bardzo. Dla porównania w Mac Mini znajdują się dwa porty Thunderbolt 4, dwa porty USB-A, port HDMI oraz karta sieciowa Gigabait Ethernet. Jeśli więc nie chcesz inwestować w dodatkowe klucze sprzętowe, Mac Mini będzie lepszą opcją.

Dodatkowe akcesoria i sprzęty

Tutaj zdecydowanie wygrywa iMac. Kupując iMac’a, w zestawie otrzymujesz Apple Magic Keyboard, Apple Magic Mouse, no i oczywiście bardzo dobry komputer ukryty w monitorze z naprawdę pięknym wyświetlaczem. Kupując Mac Mini, dostajesz stację roboczą (na pocieszenie dodamy, że bardzo dobrą). Jednak jeśli nie masz pozostałych sprzętów, czekają Cię dalsze, całkiem niemałe wydatki.

Jak widzisz, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, więc ostateczna decyzja należy do Ciebie. Z iMac’iem otrzymujesz kompletny komputer, gotowy do użytku oraz idealny do codziennych zastosowań. Mac Mini z kolei może być potężnym narzędziem dla profesjonalistów, które w dodatku bez problemu zniesie duże i małe podróże oraz które podepniesz do sprzętu w domu czy w pracy.

Ale niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz, podczas zakupów postaw na sprawdzonego dostawcę, jak na przykład iMad. To autoryzowany sprzedawca Apple, który w swojej ofercie posiada szeroki wybór komputerów nie tylko na sprzedaż, lecz również na wynajem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *