Jak serwować nalewki?
Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka
Rodzajów alkoholu jest mnóstwo. Jeśli zaliczasz się do miłośników procentów, lubisz od czasu do czasu napić się dobrego trunku, z pewnością znasz nalewki. To napoje alkoholowe przygotowywane na bazie owoców, kwiatów, ziół bądź korzeni. Nierzadko składniki te są ze sobą połączone, co pozwala uzyskać płyn o wyjątkowych właściwościach smakowych. Jak jednak serwować nalewki, aby nie popełnić foux pas?
Spis treści
Skąd wzięły się nalewki?
Wszystko wskazuje na to, że pierwsze nalewki znane były już w VI wieku przed narodzinami Chrystusa. Za ich prekursora powszechnie uznawany jest Hipokrates, czyli ojciec medycyny. Przyjmuje się, że to właśnie on promował picie nalewek, podkreślając ich korzystny wpływ na nasze zdrowie. W jego czasach nalewkami były mikstury składające się z:
- miodu;
- wina;
- przypraw.
Popularność nalewek rosła. Szybko zauważono, że niektóre nie tylko świetnie smakują, ale łagodzą również wiele dolegliwości. W Polsce pojawiły się w XVI wieku. O ich popularność zatroszczył się Henryk Walezy. Dzisiaj nalewki najczęściej goszczą na spotkaniach rodzinnych, gdzie chętnie sięgają po nie zwłaszcza kobiety.
Myli się jednak ten, kto sądzi, że nalewki są słabe, ponieważ zawartość alkoholu w tych zacnych trunkach może dochodzić nawet do 70%. Nigdy nie należy mylić ich ze zdecydowanie słabszymi likierami.
Jakie kieliszki do nalewki wybrać?
Jeśli chcesz serwować tego typu alkohol zgodnie ze sztuką, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie kieliszki do nalewki. Wiele osób kompletnie nie wie, jakie nadają się do nich najlepiej. Na uwagę zasługują na pewno kieliszki do nalewki w sklepie Bokono.pl – z łatwością wybierzesz wśród nich te wpisujące się w Twoje preferencje.
Kupując je, pamiętaj, że powinny one być raczej niewielkie. Tego napoju alkoholowego nigdy nie serwuje się w dużych kielichach – jest to poważny błąd. Wiele osób zapyta w tym miejscu dlaczego. Odpowiedź jest prosta: nalewki pije się wolno, delektując ich wyjątkowym smakiem i aromatem. To oznacza, że nawet niewielka ich ilość wystarczy naprawdę na długo. Jeśli zależy Ci szczególnie na tym, aby wydobyć zapach trunku, sięgnij po kieliszki szerokie.
Z jakiego szkła powinny być wykonane kieliszki do nalewki?
Specjaliści od alkoholu przyznają, że kieliszki do nalewek powinny być wykonane z przezroczystego szkła. Dzięki temu można cieszyć oczy wyjątkowym kolorem trunku. Świetnie sprawdzają się ozdobne modele kryształowe. Jeśli barwa nalewki nie ma dla Ciebie aż tak dużego znaczenia, zaliczasz się raczej do osób nowoczesnych, możesz postawić na komplet kolorowych kieliszków.
Czy nalewki można podawać w kieliszkach na nóżce?
Dobrym wyborem do serwowania nalewki są kieliszki na nóżce – nie tylko pięknie się prezentują, ale są również naprawdę praktyczne. Dla wielu osób ich trzymanie jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż modeli ich pozbawionych. Co więcej, jeśli Twoje palce znajdą się na nóżce, nie będziesz ogrzewać trunku.
O czym pamiętać, serwując nalewkę?
Wybór kieliszków to nie wszystko. Jeśli chcesz uraczyć swoich gości nalewką, pamiętaj, aby nalewać ją maksymalnie do 2/3 wysokości kieliszka. Krótko przed podaniem schłodź ją w lodówce – dzięki temu wydobędziesz jej smak i zapach. Nie zapominaj, że nalewka to nie wódka. Nigdy nie pije się jej szybko, a już na pewno nie należy tego robić na przysłowiowy raz. Jest to trunek idealny do delektowania się i miłych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.
Wiele osób nie wie, co można podawać do nalewek. Słodkie są idealne do deserów, półwytrawne można serwować z daniami mięsnymi. Jeśli szukasz czegoś na po posiłku, sięgnij po nalewkę ziołową, na przykład z miętą. Korzystnie wpłynie ona na trawienie.