Jak sprawdzić ubezpieczenie motocykla? Kompleksowy poradnik

Jak sprawdzić ubezpieczenie motocykla?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Każdy motocyklista ma obowiązek wykupienia dla swojego pojazdu obowiązkowej polisy OC. Ponadto może również objąć go dobrowolną ochroną autocasco z potrzebnymi dodatkami. O ile w przypadku polis nieobowiązkowych właściciel jednośladu spalinowego nie poniesie kar, to już za brak OC może spotkać go surowa kara! Właśnie dlatego istotne jest, by weryfikować ważność wymaganej ochrony i dbać o regularne opłacanie składki. Jak sprawdzić, czy motor jest ubezpieczony? Co, jeśli okaże się, że nie ma on ważnej polisy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia motocykla? 

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia motocykla to kluczowy krok do utrzymania jego legalności na drogach. W Polsce każdy pojazd mechaniczny, w tym motocykl, musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej (OC). Za brak obowiązkowej polisy grozi kara uzależniona od przerwy w opłacaniu składki. Poniżej przedstawiamy kary za brak OC motocykla* w 2024 roku. 

Od 1 stycznia do 30 czerwca/ od 1 lipca do 31 grudnia:

 • do 3 dni – 280/290 zł
 • od 4 do 14 dni – 710/720 zł 
 • powyżej 14 dni – 1410/1430 zł 

 • Reklama

*Stawki kar za brak OC w 2024 roku opracowane na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Czym jeszcze grozi brak OC motocykla? Jest to poważne naruszenie przepisów drogowych, które poza karami finansowymi może skutkować również innymi konsekwencjami. Oto najważniejsze z nich: 

 • Odpowiedzialność za szkody: Konieczność pokrycia kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni, zarówno materialnych, jak i związanych z leczeniem poszkodowanych. 
 • Zawieszenie rejestracji pojazdu: Utrata prawa do korzystania z pojazdu do czasu wykupienia polisy OC.
 • Problemy przy sprzedaży motocykla: Utrudnienia i mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących.

Jak sprawdzić ubezpieczenie motocykla? Oto sposoby! 

Każdy właściciel pojazdu z pewnością chciałby uniknąć wspomnianych wcześniej konsekwencji za brak OC. Zatem jak sprawdzić ubezpieczenie motocykla po numerze rejestracyjnym? Najłatwiej zrobić to poprzez serwis internetowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – na stronie www.ufg.pl wystarczy podać w tym celu numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. W bazie CEPiK, na stronie www.historiapojazdu.gov.pl poza weryfikacją OC możesz też zobaczyć inne dane dotyczące Twojego jednośladu.

W zależności od tego, który sposób wybierzesz, wykonaj następujące kroki: 

 1. Strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG):
 • Wejdź na stronę https://www.ufg.pl/. 
 • Przejdź do sekcji „Sprawdź OC dla pojazdu”.
 • Wprowadź numer rejestracyjny motocykla w wyznaczonym polu.
 • Kliknij przycisk „Sprawdź”.
 • Na ekranie wyświetli się informacja o danym pojeździe, m.in. numer polisy OC, data ważności ubezpieczenia oraz dane firmy ubezpieczeniowej.
 1. Serwis Historia Pojazdu:
 • Wejdź na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/. 
 • Podaj numer rejestracyjny motocykla, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu.
 • Kliknij przycisk „Sprawdź pojazd”.
 • Wśród wyświetlonych informacji znajdzie się również status ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić ubezpieczenie po numerze polisy? W ten sposób również upewnisz się, czy Twój motocykl jest objęty ochroną i na jak długo. Jeśli jesteś pewien, że kupowałeś polisę w konkretnym towarzystwie, wystarczy, że skontaktujesz się z firmą ubezpieczeniową. Podając numer rejestracyjny pojazdu, uzyskasz informacje o danym ubezpieczeniu, m.in. datę ważności.

Jak długo ważne są dane o OC motocykla zawarte w UFG?

Dane o ubezpieczeniu OC motocykla zgromadzone w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są aktualizowane regularnie, a ich dokładność zależy od szybkości przekazywania informacji przez ubezpieczycieli. Co do zasady, powinny być aktualne na dzień składania zapytania, jednak mogą wystąpić krótkie opóźnienia w odświeżaniu danych, zwłaszcza jeśli zmiana polisy miała miejsce niedawno.

Ubezpieczyciele mają obowiązek informowania UFG o wszelkich zmianach w ubezpieczeniach OC, takich jak zawarcie nowej umowy (do 14 dni), jej przedłużenie, czy zakończenie. Dlatego, chcąc mieć pewność co do statusu ubezpieczenia motocykla, zawsze warto sprawdzić aktualne dane bezpośrednio przed planowanym terminem, w którym informacje te mogą być potrzebne lub ewentualnie samemu zweryfikować to u ubezpieczyciela. 

Co, jeśli Twoja polisa motocyklowa straciła ważność? 

Brak OC motocykla wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Dlatego tak ważne jest, aby mieć pewność, że polisa jest zawsze aktualna. Jeśli zorientujesz się, że jej termin wygasł, koniecznie porównaj nowe oferty ubezpieczenia i jak najszybciej wykup potrzebną ochronę! Możesz to zrobić za pośrednictwem multiagencji CUK Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz bogatą ofertę polis od 40 towarzystw! Wejdź w link i dowiedz się więcej o ubezpieczeniu motocykla: https://cuk.pl/ubezpieczenia/motocykla. 

Gdzie kupić tanie ubezpieczenie OC i AC motocykla? 

Wiesz już, jak sprawdzić ubezpieczenie motocykla w internecie. Pamiętaj, że za brak obowiązkowej polisy grożą kary! Jeśli nie chcesz się na nie narażać, koniecznie sprawdź, czy masz ważną polisę OC. Istotne jest również to, czy przypadkiem za nią nie przepłacasz! Zakres takiego ubezpieczenia narzuca ustawa – zawsze będzie on taki sam. Dlatego warto porównywać oferty i szukać najtańszego OC! Zadbaj także o potrzebne dodatki oraz polisę autocasco, która ochroni Cię finansowo w przypadku kradzieży lub zniszczenia jednośladu. 

Jeśli poszukujesz bogatej oferty ubezpieczenia motocykla w dobrej cenie, skorzystaj z porównywarki CUK. Znajdziesz tam propozycje polis od wiodących towarzystw. Wybrane ubezpieczenie wygenerujesz i opłacisz zdalnie w kilka minut! Wejdź w link i już dziś sprawdź cenę OC i AC motocykla: https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-motocykla

Dzięki porównywarce CUK zyskasz: 

 • Atrakcyjne ceny i polisy dopasowane do Twoich potrzeb.
 • Szybkie i łatwe porównanie ofert 40 firm ubezpieczeniowych w jednym miejscu.
 • Możliwość zakupu polisy online bez wychodzenia z domu.
 • Profesjonalną obsługę doradców, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *