Jak dbać o rolety na okna dachowe, aby służyły przez lata?

Jak dbać o rolety na okna dachowe, aby służyły przez lata?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Rolety stanowią ważny element wyposażenia każdego domu, w szczególności mocno nasłonecznionego poddasza. Warto wiedzieć, jakich detergentów oraz narzędzi używać w celu dbania o ich czystość. Prawidłowe postępowanie gwarantuje trwałość i niezawodność systemów roletowych przez lata.

Jakich detergentów oraz narzędzi można używać, czyszcząc rolety na okna dachowe?

Myć i pielęgnować trzeba zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Istotne jest, aby zastosować odpowiednie detergenty i narzędzia w celu ułatwienia sobie całego procesu czyszczenia.

W sprzedaży dostępne są specjalne szczotki do czyszczenia rolet wewnętrznych, które posiadają miękkie włosie. Skutecznie usuwają z powierzchni kurz i brud. Można nimi wyczyścić wszystkie zakamarki, które są trudno dostępne. Przydatnym urządzeniem jest również odkurzacz z funkcją ssania na mokro, dzięki któremu szybko i skutecznie można usunąć z rolet wszelkie zabrudzenia.

Pierwszym etapem czyszczenia rolet zewnętrznych powinno być spłukanie ich myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym, ale ustawionych na najniższym poziomie ciśnienia. Jeżeli są to rolety elektryczne, ich zasilanie należy oczywiście odłączyć. Kolejne działania pielęgnacyjne na roletach zewnętrznych można przeprowadzić miękką gąbką oraz szmatką. Warto użyć niewielkiej ilości delikatnych środków czyszczących zmieszanych z wodą.

Oczywiście, zanim zastosujesz którąś ze wskazanych metod, upewnij się, że w instrukcji obsługi dołączonej do produktu nie znajdują się przeciwwskazania od producenta dotyczące stosowania konkretnych detergentów czy narzędzi. Zwykle nie jest zalecane wykorzystywanie silnych środków czyszczących i substancji na bazie benzyny, które mogą spowodować korozję i uszkodzić lakier.

Dlaczego tak ważne jest czyszczenie rolet zewnętrznych?

Wszystkie zanieczyszczenia zewnętrzne, przed którymi rolety chronią wnętrze domu, osadzają się na pancerzu i skrzynce. Właśnie dlatego wymagane jest regularne czyszczenie. Pozbędziesz się z powierzchni piasku i kurzu, szkodliwych pyłów z drzew i roślin. Nie zagnieżdżą się one w szczelinach i mechanizmach, powodując osłabienie siły ich działania.

Dlaczego tak ważne jest czyszczenie rolet zewnętrznych?

Zasady serwisowania i konserwacji rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne, które oferuje marka FAKRO na https://sklep.fakro.pl/rolety.html, wymagają regularnych przeglądów okresowych przeprowadzanych przez serwis producenta. Najlepiej jest korzystać z fachowego wsparcia regularnie co 6 miesięcy.

W trakcie przeglądu technicznego rolety na okna dachowe są sprawdzane pod względem stanu i sprawności wszystkich najważniejszych elementów konstrukcyjnych oraz mechanizmów. Powierzając sprawdzenie fachowcowi, unikniesz ryzyka utraty gwarancji, a także zyskasz pewność, że systemy roletowe w Twoim domu będą działały niezawodnie jeszcze przez długi czas.

Kilka rad, o których należy pamiętać dbając o rolety na okna dachowe

  • Jeżeli posiadasz rolety materiałowe, z umiarem używaj wody oraz detergentów. W nadmiarze mogą zdeformować tkaninę lub spowodować powstanie na niej nieestetycznych plam,
  • rolety należy czyścić wyłącznie miękkimi ściereczkami i gąbeczkami. Wszystkie twarde produkty mogą uszkodzić powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne,
  • zanim użyjesz nowego detergentu do czyszczenia, warto zrobić test na niewielkim fragmencie materiału, w najmniej widocznym miejscu,

  • Reklama

  • czyszczenie rolet warto przeprowadzić w słoneczny, pogodny dzień. Dzięki temu materiał szybko wyschnie i od razu można będzie zobaczyć, czy wszystko z nim w porządku. Pielęgnacja odbędzie się również bez żadnych smug,
  • regularne czyszczenie rolet jest niezbędne do utrzymania ich w idealnym stanie przez wiele lat. Zalegający w zakamarkach kurz oraz inne zanieczyszczenia wnikają głęboko w materiał, zmieniając jego kolor, a osad może uniemożliwić prawidłowe działanie mechanizmu.

Pielęgnacja rolet nie jest skomplikowaną sprawą, ale wymaga zastosowania odpowiednich środków i narzędzi. Liczy się również regularność w podejmowanych działaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *