Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Jak chronić jasną skórę przed słońcem, by uniknąć podrażnień i przebarwień?
Większość Polaków ma pierwszy, drugi lub trzeci fototyp skóry, co oznacza, że jest ona wrażliwa na działanie promieniowania UV. Mając jasną skórę w typie słowiańskim lub nordyckim trzeba odpowiednio ją chronić. Na jaką pielęgnację należy postawić, by uniknąć przebarwień i podrażnień? O czym jeszcze należy pamiętać?
O fototypach skóry i ochronie przeciwsłonecznej słów kilka
Jeżeli masz jasną skórę, która często ulega poparzeniom i nigdy się nie opala, to znaczy, że masz pierwszy fototyp skóry. Warto wiedzieć, że skóra typu II łatwo ulega poparzeniom i minimalnie się opala. Skóra w fototypie III charakteryzuje się umiarkowanym ryzykiem poparzenia i opala się stopniowo do jasnego brązu. Wyróżniamy jeszcze IV fototyp, w przypadku którego skóra ulega minimalnemu poparzeniu i opala się do koloru średnio brązowego. V i VI fototyp skóry dotyczy Latynosów i Afrykanów. W przypadku jasnej skóry konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, czyli krem do twarzy SPF 50. Może być to produkt przeznaczony do twarzy i ciała, bo w przypadku jasnej cery należy zabezpieczyć wszystkie odsłonięte części ciała. Warto wiedzieć, że szkodliwe promieniowanie przenika także przez ubranie, zatem najlepiej na 20 minut przed wyjściem użyć kremu ochronnego na całe ciało.
Jak chronić jasną skórę przed przebarwieniami i podrażnieniami i w jaki sposób je niwelować?
Ochronę przeciwsłoneczną należy dopasować do fototypu skóry. W przypadku jasnej najwyższy filtr przeciwsłoneczny jest koniecznością. Krem z filtrem na twarz może być jednocześnie podkładem. Można wybrać tzw. krem BB, CC czy DD z SPF 50. Jeżeli na skórze już pojawiły się przebarwienia, to można je niwelować, stosując na dzień i na noc krem z niacynamidem. Warto podkreślić, że ma on również dobre działanie przeciwzmarszczkowe. Dobrze sprawdza się także przemywanie skóry sokiem z aloesu. Można pozyskać go z dwuletnich pędów roślin i wymieszać z kwasem hialuronowym. Potrójny kwas hialuronowy i aloes to doskonałe serum, które nawilży skórę na trzech poziomach. Z naturalnych metod na oparzenia słoneczne można wybrać jogurt typu greckiego. Wyciągnie wysoką temperaturę i złagodzi podrażnienia. Warto pamiętać, że choć retinol ma działanie rozjaśniające, to jednocześnie powoduje większą wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Z tego względu należy stosować go jedynie na noc. Na dzień zamiast kremu z niacynamidem można stosować kremy z witaminą C, które wspomagają odbudowę kolagenu i elastyny.
O czym jeszcze należy pamiętać poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków?
Jasna skóra jest w sposób szczególny narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV. Warto pamiętać o stosowaniu przewiewnej i oddychającej odzieży, a także noszeniu nakrycia głowy. Dzięki temu można chronić skórę głowy przed UVA i UVB. Warto na same włosy nakładać olejki naturalne, które pełnią funkcję ochronną. Niezbędne jest również zadbanie o ochronę wzroku. Należy sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne z salonu optycznego, aby mieć pewność, że rzeczywiście posiadają odpowiednią ochronę przed słońcem. Oczywiście, aby dobrze chronić jasną skórę przed słońcem warto zadbać o dietę bogatą w czerwone warzywa takie jak pomidory i papryka, które są cennym źródłem betakarotenu. Należy odpowiednio się nawadniać i pić przynajmniej dwa litry niegazowanej wody. Najlepiej jak najwięcej przebywać w cieniu i unikać wychodzenia z domu pomiędzy 11 a 15.