Co warto wiedzieć o skórze wrażliwej?

co warto wiedzieć o skórze wrażliwej

Twoja skóra jest wrażliwa, przez co nie radzisz sobie z jej pielęgnacją? Wrażliwość skóry to problem wielu osób – może towarzyszyć nam od urodzenia, ale niekiedy pojawia się dopiero w dorosłym życiu, wskutek działania różnych czynników drażniących. W tym artykule znajdziesz informacje, dzięki którym poznasz potrzeby swojej skóry i zrozumiesz, dlaczego wymaga ona specjalnego traktowania. Przekonaj się, że skuteczna pielęgnacja skóry wrażliwej nie musi być trudna i skomplikowana!

Najważniejsze cechy skóry wrażliwej

Osoby ze skórą wrażliwą zmagają się często z podrażnieniem, a także, pod wpływem różnych czynników, odczuwają dyskomfort, kłucie i pieczenie. Wrażliwa skóra może bowiem szczypać, swędzieć, a ponadto niekiedy pojawia się uczucie ściągnięcia, mrowienia i gorąca. Skóra wrażliwa jest szczególnie skłonna do -zaczerwienień, ma też tendencję do przesuszania się. Osoby posiadające skórę o podwyższonej wrażliwości słabo tolerują kosmetyki perfumowane, o długim i skomplikowanym składzie. Dlatego też właściwa pielęgnacja skóry wrażliwej jest kluczowa dla zachowania jej zdrowia i komfortu.

Jakie bodźce mogą wywoływać reakcję skóry wrażliwej?

Osobom ze skórą wrażliwą nie służą gwałtowne zmiany temperatury, silny wiatr oraz zbyt suche lub wilgotne powietrze. Muszą one także szczególnie uważać na promieniowanie UV. Niepożądane reakcje skóry wrażliwej wywoływane są także przez czynniki środowiskowe, takie jak: smog, różne zanieczyszczenia, kurz i dym tytoniowy. Na skórę wrażliwą drażniąco działają ponadto kosmetyki z silnymi substancjami zapachowymi, barwnikami, alkoholem i niektórymi konserwantami. W związku z tym osoby z wrażliwą skórą powinny unikać tych czynników, które mogą powodować podrażnienia i dyskomfort.

Dodatkowo niektóre tkaniny, takie jak wełna lub szorstkie włókna syntetyczne, również mogą podrażniać skórę, powodując swędzenie i zaczerwienienie. Podobnie z niewłaściwą dietą, stresem, czy brakiem wystarczającej ilości snu.

Mówiąc o czynnikach wyzwalających, należy tu też wymienić zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym, antykoncepcją hormonalną i ciążą. Wrażliwej cerze szkodzą także: stres, zmęczenie, brak snu i niewłaściwa dieta.

skąd bierze się wrażliwość skóry

Skąd bierze się wrażliwość skóry? Wrażliwość wrodzona i nabyta

Wrażliwość skóry może być wrodzona lub nabyta. Wrażliwość wrodzona wynika z dysfunkcji biologicznej. W takim przypadku włókna nerwowe (a co za tym idzie, skóra) reagują w nadmierny sposób, gdy są narażone na działanie określonych bodźców. Wrodzona wrażliwość to dysfunkcja, z którą się dana osoba się rodzi i która trwa całe życie. Może być wynikiem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które uszkadzają jej naturalną barierę ochronną.

Wrażliwość nabyta wykształca się pod wpływem czynników środowiskowych, jest też związana ze stylem życia. Osoby żyjące w miastach codziennie narażają swoją skórę na działanie czynników drażniących, czyli zanieczyszczeń, promieniowania UV, a także stresu. Do tego często dołącza inny aspekt stylu życia – pielęgnacja przy użyciu agresywnie działających produktów kosmetycznych. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej skóry i w konsekwencji do rozwoju nadwrażliwości

Gdy czynniki drażniące są silne lub jest ich zbyt wiele, skóra wytwarza za dużo wolnych rodników – np. reaktywnych form tlenu. Prowadzi to do stresu oksydacyjnego, który niekorzystnie wpływa na funkcje ochronne skóry. W konsekwencji pojawia się tendencja do stanów zapalnych i uwrażliwienie skóry.

kogo najczęściej dotyczy problem wrażliwej skóry

Kogo najczęściej dotyczy problem wrażliwej skóry?

U noworodków i niemowląt skóra jest delikatna i wrażliwa, ponieważ jej funkcjonalność nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Trzeba jednak zaznaczyć, że coraz więcej osób dorosłych zauważa u siebie nadmierną wrażliwość skóry. Nawet „normalna” skóra może się z czasem uwrażliwić! Dlatego tak ważne jest zrozumienie przyczyn i objawów wrażliwości skóry, aby móc odpowiednio o nią dbać i chronić przed szkodliwymi czynnikami. Wrażliwa skóra nie od dziś jest powszechną dolegliwością, jednak ostatnio mamy do czynienia z powolnym ciągłym wzrostem tego zjawiska. Dane mogą być zaskakujące – wrażliwość skóry to problem od 60% do 70% kobiet i od 50 do 60% mężczyzn!

Pamiętaj o tym, że specjalne dobrane, niedrażniące dermokosmetyki, których skład został opracowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb skóry wrażliwej, pozwalają ograniczyć nieprzyjemne objawy i zmniejszyć reaktywność skóry! Regularne stosowanie takich dermokosmetyków może przynieść ulgę i poprawić komfort życia osób z wrażliwą skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *