Zdjęcie autorstwa Freepik
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Krople do oczu – w jaki sposób dobrać odpowiednie?
Preparaty do oczu w formie kropli są często stosowanym wyrobem farmaceutycznym. Pomagają się one uporać z różnymi dolegliwościami, które mogą mieć charakter okresowy lub przewlekły. Warto jednak wiedzieć, że tego typu medykamenty są wyjątkowo zróżnicowane pod względem swojego działania. W jaki więc sposób dobrać odpowiednie krople?
Jakie rodzaje preparatów do oczu w formie kropli można wyróżnić?
Krople do oczu to szeroka gama produktów. Głównym zadaniem większości z nich jest zadbanie o optymalne nawilżenie śluzówki oka. Jednocześnie można wyróżnić również preparaty o działaniu przeciwzapalnym lub krople do oczu popularnie nazywane „sztucznymi łzami”. Wybór odpowiedniego preparatu powinien bazować na dolegliwości, która wymaga leczenia. Krople do oczu – dostępne w sprzedaży – można podzielić na:
- krople do oczu z antybiotykiem – sprawdzają się one głównie w przebiegach infekcji bakteryjnych lub wirusowych aparatu wzroku. Te krople pomogą również na zapalenie oka;
- krople do oczu zmęczonych – jak sama nazwa wskazuje, krople te mają nawilżyć oko, a także zredukować ewentualne zaczerwienienie. Pomogą one również na zapalenie spojówek;
- krople do oczu suchych – są to tzw. „sztuczne łzy”. Mają one kompensować zmniejszenie produkcji i pogorszenie się jakości naturalnych łez.
Oprócz tego w sprzedaży można znaleźć krople do oczu dla dzieci czy takie, które mają minimalizować reakcje alergiczne.
Jak działają preparaty do oczu?
Krople do oczu – co do zasady – mają wykazywać się działaniem nawilżającym. Mogą one zawierać w składzie witaminę A czy heparynę, które są substancjami całkowicie bezpiecznymi. Preparaty te mają niwelować zespół suchego oka, przynosić ulgę w podrażnieniach czy łagodzić stany zapalne. Są one również pomocne w momencie, kiedy głównym problemem jest alergia oczu i zła jakość filmu łzowego.
Przesuszenie i zmęczenie oczu – co jest tego przyczyną?
Zespół suchego oka, długa praca przy komputerze lub praca w niekorzystnych warunkach – wszystko to wpływa na to, że naturalna produkcja łez nie jest wystarczająca, a sam film łzowy nie może oczyścić powierzchni gałki ocznej. Osadzający się na niej kurz i brud powoduje swędzenie i pieczenie. W efekcie „przecieramy” oczy, by zapewnić sobie komfort. To właśnie w ten sposób tworzą się podrażnienia, a oko wysycha. Dodatkowo inne czynniki zewnętrzne jak np. długie wpatrywanie się w ekran telewizora czy komputera sprawiają, że aparat wzorku szybko się męczy i nie jest w stanie pracować z taką samą efektywnością.
Jakie krople wybrać przy przesuszeniu i zmęczeniu oczu?
Przesuszenie oczu, zespół suchego oka czy nadmierne zmęczenie powoduje nie tylko dyskomfort, ale może także pogorszyć jakość widzenia. Rozwiązaniem mogą okazać się krople o silnie nawilżającym i łagodzącym działaniu. Dobrze, by posiadały one w składzie hialuronian sodu, który naturalnie występuje w oku. Krople z tym składnikiem niwelują także zespół suchego oka przynosząc natychmiastową i długą ulgę. Zmyją one z oka kurz i zapewnią wysoki komfort.