Gdzie szukać placówek, które usuwają zaćmę na NFZ?
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Zaćma (inaczej katarakta) jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób, gdyż będąc w zaawansowanym stadium rozwoju, znacznie utrudnia im codzienne wykonywanie wielu prozaicznych czynności. Na szczęście deformacje w obszarze widzenia można korygować dzięki soczewkom wewnątrzgałkowym. To problem, który dotyczy również i Ciebie? Sprawdź, co warto wiedzieć o operacji zaćmy na NFZ. Skorzystaj z refundacji i ciesz się lepszym wzrokiem bez konieczności korzystania z odpłatnego zabiegu.
Spis treści
Leczenie zaćmy na NFZ – co powinien wiedzieć każdy Pacjent?
Jeśli chcesz rozpocząć leczenie zaćmy na NFZ, powinieneś wiedzieć, że musisz spełniać nowe wytyczne PTO, aby zakwalifikować się do operacji. Jednym z wymagań jest np. zdiagnozowana ostrość widzenia gorsza, niż 0,6 przy najlepszej możliwej korekcji. Ile trwa zabieg? Około 20 minut, możesz wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Dzięki zastosowaniu kropli do oczu o działaniu znieczulającym usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową sztuczną soczewką nie powoduje dolegliwości bólowych. Po operacji usunięcia zaćmy możesz dość szybko wrócić do codziennych obowiązków.
Jaką soczewkę wewnątrzgałkową możesz wybrać bez dopłat? Operacja zaćmy na NFZ gwarantuje Pacjentowi jedynie podstawową soczewkę jednoogniskową sferyczną.
Operacja usunięcia zaćmy i astygmatyzmu z refundacją NFZ
Warto dodać, że z refundacji zabiegu mogą skorzystać też osoby, które oprócz zaćmy mają też astygmatyzm. Decyzją Prezesa NFZ, 1 lipca 2018 roku weszły w życie zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które wprowadziły nową procedurę – usunięcie zaćmy ze wszczepieniem soczewki torycznej, tj. takiej, która umożliwia specjaliście jednoczesne usunięcie zaćmy oraz korekcję astygmatyzmu. Natomiast ta, jak już wspomnieliśmy w artykule, refundowane są wyłącznie soczewki jednoogniskowe – mogą być wszczepione u Pacjentów z zaćmą i astygmatyzmem równym lub też przewyższającym 2 dioptrie.
Terminy operacji zaćmy, gdzie najszybciej na NFZ? Tryb pilny i stabilny
Chcesz dowiedzieć się, jakie są najszybsze terminy operacji zaćmy w Twojej okolicy? Otóż wiedz, że zabieg operacyjny refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia możesz wykonać w dwóch trybach:
- pilnym (jest to tryb najkrótszy, który jest dostępny tylko w szczególnych przypadkach),
- stabilnym (czas oczekiwania na operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki to od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od konkretnej kliniki okulistycznej).
Jak sytuacja wygląda w praktyce? Jak pokazuje doświadczenie lekarskie, w większości przypadków czas oczekiwania na operację zaćmy na NFZ wynosi około miesiąca.
Gdzie szukać klinik, które usuwają zaćmę na NFZ?
Możesz znaleźć klinikę okulistyczną, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w wyszukiwarce internetowe. Dobrym rozwiązaniem jest też rozmowa z bliskimi lub dalszymi znajomymi, którzy poddali się tego typu procedurze. Inną metodą jest konsultacja z lekarzem okulistą, który może zarekomendować Ci dobrą placówkę wykonującą operacje usunięcia zaćmy na NFZ.
Warto wspomnieć, że Pacjenci bez skierowania na operację zaćmy na NFZ, mogą umówić się na wizytę u lekarza okulisty, który jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, powinien wystawić tego typu dokument, uprawniający chorego do dołączenia do kolejki do operacji katarakty.
Dla kogo operacja zaćmy bez refundacji?
Pamiętaj, że wcale nie musisz czekać, aby spełnić wymogi nałożone przez NFZ. Równie dobrze możesz poddać się operacji zaćmy bez refundacji. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na czasie i chcesz mieć wszczepioną soczewkę wewnątrzgałkową inną, niż ta refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oczywiście zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której wykonywane są szczegółowe badania okulistyczne, w tym m.in.:
- badanie ostrości wzroku,
- badanie dna oka,
- stadium zaawansowania zaćmy.
Wiedz, że w trakcie wizyty w gabinecie lekarz wyklucza też ewentualne przeciwwskazania do operacji zaćmy oraz przedstawia informacje dotyczące postępowania pooperacyjnego.
Źródła:
[dostęp: 29.03.2024 r.]
https://pzn.org.pl/nfz-bedzie-refundowac-soczewki-toryczne-dla-osob-z-zacma-i-astygmatyzmem