Fakty o rezonansie magnetycznym

fakty o rezonansie magnetycznym

Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka

Badanie rezonansem magnetycznym – na czym polega?

Dostęp do rezonansu magnetycznego w Polsce jest dość łatwy. Wiele osób jednak odczuwa pewne obawy. Nie wszyscy też rozumieją, jak wygląda badanie rezonansem. W związku z tym opracowaliśmy zestawienie podstawowych faktów, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Czy wykonania rezonansu magnetycznego boli?

To jedna z najczęstszych obaw. Na szczęście jest bezzasadna, ponieważ badanie rezonansem nie powoduje bólu. Eksperci przypominają nawet, że biorą w nim udział podobne zjawiska co podczas oglądania telewizora. Chodzi bowiem o pole magnetyczne i fale radiowe. To one są głównymi siłami stojącymi za skutecznością tej metody.

Trzeba jednak pamiętać, że w czasie badania MRI (anglojęzyczny skrót od rezonansu magnetycznego) może wystąpić pewien dyskomfort. Procedura niekiedy trwa nawet godzinę. W tym czasie nie powinno się za bardzo ruszać. Urządzenie jest też stosunkowo głośne, więc całe doświadczenie do najprzyjemniejszych nie należy. Ale bólu jako takiego pacjenci nie odczuwają. Do tego procedura MRI nie wymaga specjalnego przygotowania. Chyba że pacjent posiada implanty stomatologiczne. W przypadku badań głowy ich tymczasowe wyjęcie może być konieczne.

Ubezpieczenie pokrywa badanie rezonansem?

Tak. Wystarczy sprawdzić ranking ubezpieczeń zdrowotnych na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Wiele z nich zapewnia kompleksową opiekę na wypadek nowotworów. Inne ciężkie choroby również są brane pod uwagę. Oznacza to dostęp do kompletu specjalistycznych badań i leków. Niemniej wszystko zależy od szczegółów danej polisy. Darmowy rezonans magnetyczny może nie być częścią oferty. Trzeba zatem bardzo dokładnie poznać wszystkie aspekty ubezpieczenia.

A co z ZUS? On także może pokryć koszty takiego badania, ale refundowany rezonans magnetyczny będzie dostępny w publicznych ośrodkach. To oznacza, że MRI na NFZ wiąże się z długimi kolejkami. Czas oczekiwania na rezonans prywatnie wynosi średnio kilka tygodni. W przypadku publicznej służby zdrowia może to być nawet rok.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Maszyna w kształcie tuby generuje silne pole magnetyczne. Ono penetruje komórki ciała pacjenta. W nich jest dość sporo wody, a ona zawiera protony wodoru. Namagnesowane wytwarzają fale radiowe, które są następnie przetwarzane przez komputer. W rezultacie powstaje trójwymiarowy obraz wnętrza ciała ludzkiego. Z reguły zakres badania metodą rezonansu magnetycznego dotyczy tylko wybranego fragmentu. W ten sposób można z bliska ocenić choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa na przykład. Czy sam rentgen nie wystarczy?

Badanie MRI jest dokładniejsze. Zwłaszcza jeśli użyje się tzw. kontrastu. To specjalny środek cieniujący, czyli substancja podkreślająca wyrazistość finalnego obrazu. Warto pamiętać, że tomografia komputerowa też może dać dobre rezultaty. Jednak wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie właśnie, które wykazuje szkodliwość dla organizmu człowieka. Badania rezonansem magnetycznym są zatem bezpieczniejsze.

Czy MRI prywatnie się opłaca?

Praktycznie każdy pacjent zadaje sobie to pytanie – ile kosztuje rezonans magnetyczny? Nierzadko w jego wyobraźni pojawiają się niebotyczne kwoty. Myśli, że prywatny rezonans magnetyczny kręgosłupa czy głowy to koszt kilku tysięcy złotych. W rzeczywistości może to być nie więcej niż 500 zł. Sporo zależy od lokalizacji. Warszawa bowiem albo Kraków mają wyższe cenniki w porównaniu do mniejszych miast. Oznacza to, że prywatny rezonans magnetyczny w Polsce nie jest wcale drogi. Koszt wykonania badania jest wręcz niewielki w stosunku do tego, co można dzięki niemu uzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *