Sucha skóra głowy – jak sobie z nią radzić?
Kategoria: Uroda | Autor: Monika Nowicka
Sucha skóra głowy to problem, który może dotyczyć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Choć z reguły nie jest to poważna przypadłość, może być nieprzyjemna. Przesuszona skóra swędzi i łuszczy się, a fragmenty martwego naskórka mogą przypominać łupież. Jakie są przyczyny takiego stanu i co można zrobić, żeby sobie z nim poradzić?
Spis treści
Przyczyny przesuszonej skóry głowy
Czynników powodujących przesuszanie się skóry głowy może być wiele. Najczęściej winna jest niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste mycie głowy, stosowanie niewłaściwych kosmetyków zawierających silnie działające składniki, które niszczą naturalną warstwę ochronną włosów czy regularna stylizacja z na gorąco.
Również otoczenie może mieć wpływ na przesuszanie się skóry głowy – ogrzewanie w zimie czy klimatyzacja w lecie. Ogólnie częste i nagłe zmiany temperatury nie wpływają pozytywnie zarówno na same włosy, jak i skórę głowy.
Kolejnym czynnikiem jest dieta. Jeśli jest uboga w witaminy, składniki odżywcze i zdrowe tłuszcze, szybko zobaczymy to w postaci pogorszenia się kondycji skóry i włosów. Również picie odpowiedniej ilości wody przekłada się na odpowiednie nawilżenie skóry, nie tylko tej na głowie.
Najpoważniejszym powodem przesuszania się skóry głowy są różnego rodzaju choroby, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy wyprysk. W przypadku takich dolegliwości niezbędne jest skonsultowanie się z dermatologiem i podjęcie specjalistycznego leczenia.
Sucha skóra a łupież
Przesuszona skóra głowy często mylona jest z łupieżem. I nic dziwnego, ponieważ na pierwszy rzut oka obie przypadłości mogą dawać podobne objawy. Jak je więc rozróżnić? O ile przesuszenie skóry głowy to najprościej mówiąc brak wystarczającego nawilżenia, za powstawanie łupieżu odpowiedzialne jest namnażanie się na skórze grzybów. Prowadzi to do powstawania tłustych, żółtawych łusek. W przypadku przesuszenia fragmenty naskórka są małe, białe i suche.
Może się zdarzyć, że oba problemy występują równocześnie. Jaki szampon na łupież będzie wtedy odpowiedni? Warto zwrócić większą uwagę na jego wybór, ponieważ wiele popularnych szamponów przeciwłupieżowych może nasilać problem przesuszonej skóry. Wybrany kosmetyk musi być zarazem delikatny, ale też skuteczny, żeby zwalczał przyczynę łupieżu.
Jak sobie radzić z przesuszoną skórą głowy?
Najważniejszym krokiem w poprawie sytuacji jest wybór odpowiedniego szamponu, który będzie łagodny dla skóry, a równocześnie skutecznie ją nawilży. Unikajmy produktów zawierających silne detergenty, takie jak SLS czy alkohol, które działają wysuszająco.
Dodatkowo skórę głowy można nawilżyć stosując specjalne maski czy oleje. Świetnie sprawdzają się np. olej kokosowy, arganowy czy olejek jojoba, które koją i nawilżają, a dodatkowo pozwalają odbudować ochronną warstwę naskórka.
Jeśli często sięgamy po suszarkę, prostownicę czy lokówkę, warto ograniczyć ich używanie. Zwróćmy również uwagę na to co jemy. Wspomniane już zdrowe tłuszcze znajdziemy np. w orzechach czy rybach. Dobrym wyborem będą produkty zawierające witaminy A i E oraz biotynę.
Sucha skóra głowy i swędzenie, o ile tylko nie jest wynikiem żadnej poważniejszej choroby, to problem z którym można sobie poradzić samodzielnie, domowymi sposobami. Warto zatroszczyć się przede wszystkim o dobór odpowiednich kosmetyków, zdrową dietę i unikanie gwałtownych zmian temperatury.