Apartamenty wakacyjne w górach. Czy warto zainwestować pod Tatrami?

Apartamenty wakacyjne w górach Czy warto zainwestować pod Tatrami?

Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka

Apartamenty wakacyjne są coraz częściej wybieraną formą lokaty kapitału. Zakup nieruchomości turystycznej pozwala zarobić na wzroście jej wartości oraz generuje pasywny dochód za wynajem krótkoterminowy. Czy warto zainwestować w apartamenty wakacyjne w górach i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego lokum?

Zakup nieruchomości to jeden z najpewniejszych sposobów inwestowania. Ulokowane środki można mnożyć na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą tzw. flipping, czyli zakup nieruchomości do remontu i późniejsza sprzedaż odnowionego lokalu po wyższej cenie lub zakup domu lub mieszkania na wynajem – długo lub krótkoterminowy. Szczególnie ten ostatni daje możliwość zarobku dużych kwot w stosunkowo krótkim okresie. W orbicie zainteresowania inwestorów znajdują się więc przede wszystkim nieruchomości w miejscach często odwiedzanych przez turystów…m.in. w górach, gdzie sezon trwa niemal przez cały rok!

Rosnące znaczenie turystyki krajowej

Polski rynek turystyki krajowej jest od kilku lat w silnym trendzie wzrostowym. Prawdziwy przełom pod tym względem przyniósł rok 2020 i czasy restrykcji związanych z pandemią. Polacy docenili wówczas krajowe kierunki oraz aktywną turystykę m.in. wycieczki po górach lub skituring w dobie zamkniętych wyciągów. Na polskich szlakach coraz częściej można spotkać także obcokrajowców. Turyści zza granicy doceniają wysoką jakość bazy noclegowej, piękne krajobrazy oraz stosunkowo niskie cen. Tylko w 2023 roku liczba turystów z zagranicy wyniosła 6,526 mln wobec 5,329 mln w 2022 roku. Opisane powyżej trendy świadczą o coraz większym popycie na noclegi w górach, co stwarza korzystne warunki dla inwestorów.

Ile kosztują apartamenty wakacyjne w górach?

Według danych serwisu rynekpierwotny.pl ceny plasują się od kilku do kilkunastu tysięcy za metr kwadratowy. Na cenę i potencjał inwestycyjny danego lokalu wpływa jego metraż, lokalizacja oraz standard wykończenia. Najdroższe mieszkania są w Zakopanem, gdzie za metr kwadratowy apartamentu trzeba zapłacić średnio około 25 tys. zł. Na podium znajdują się również Karpacz (20 732 zł) i Wisła (19 638 zł). Nieco mniej oblegane Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój mają stawkę zbliżoną do cen w Warszawie. Za metr nieruchomości trzeba zapłacić tu średnio 16 tys. zł. Nieco taniej jest w Szczyrku i w Szczawnicy, gdzie ceny nowych apartamentów wakacyjnych planują się na poziomie 15 tys. zł. Tańszą lokalizacją jest Ustroń z cenami nieprzekraczającymi 10 tys. zł za mkw. Najniższe ceny odnotowano w miejscowościach skupionych wokół Kotliny Kłodzkiej. Za apartament w Międzylesiu lub Głuchołazach zapłacimy nieco ponad 6 tys. zł za metr, a nieco mniej popularne Stronie Śląskie zachęca cenami w okolicach 3 tys. zł za metr kwadratowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego lokum?

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o atrakcyjności danej nieruchomości turystycznej, jest jej lokalizacja. Nowe apartamenty wakacyjne w górach są zazwyczaj budowane w miejscach, które zapewniają łatwy dostęp, często bez samochodowy dostęp do najważniejszych atrakcji turystycznych regionu jak szlaki turystyczne, jezioro czy stok narciarski. Równocześnie jest to zielona i spokojna okolica, w której nie słychać zgiełku miasta. Istotny jest także widok z okna. Atrybuty takie jak widok na góry czy las wyróżniają ofertę na tle konkurencji i sprawiają, że turyści są w stanie więcej zapłacić za wypoczynek.

Wybierając nieruchomość, zwróć uwagę na standard wykończenia mieszkania oraz budynku, w którym się znajduje. Nowe inwestycje cechują się zazwyczaj kameralną architekturą, która nawiązuje do motywów regionalnych. Pojawiają się więc kamienne elewacje, drewniana stolarka i ornamenty oraz neutralne kolory ziemi. Do dyspozycji gości często jest całodobowa recepcja, rowerownia, a także wspólna przestrzeń rekreacyjna jak basen, sauna, grill czy sala fitness.

Kolejną kwestią jest metraż. Inwestorzy zazwyczaj mogą wybierać spośród mieszkań od 28 do 148 mkw. Są to różne typy lokali, dedykowane innym grupom docelowym. Duże apartamenty najczęściej wybierane są przez rodziny z dziećmi lub grupy przyjaciół. Kawalerki lub kameralne studia chętnie wybierają pary lub turyści indywidualnie. Dobrze więc przemyśleć kwestie tego, kto ma być naszym klientem.

Nowe inwestycje często oferują wsparcie typu concierge. Jest to pomoc w zarządzaniu rezerwacjami i przygotowaniu apartamentów przed przyjazdem nowych turystów. Wybierając lokal z taką usługą, możesz zarabiać na wynajmie bez angażowania się w przygotowanie apartamentu na miejscu. Jest to dobra opcja dla inwestorów, którzy nie mają czasu lub mieszkają na co dzień w innym miejscu.

Czy warto zainwestować w apartament w górach?

Inwestowanie wolnych środków w nieruchomości stanowi atrakcyjną alternatywę dla lokat bankowych. Coraz mniejsza ilość wolnych działek oraz utrzymujący się od lat popyt inwestycyjny sprawiają, że nieruchomości szybko nabierają większej wartości, zapewniając wzrost na poziomie kilku procent rocznie. Co więcej, inwestorzy mogą czerpać zysk z wynajmu krótkoterminowego, który w zależności od atrakcyjności apartamentu może generować zysk od kilku do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Jako inwestor zyskujesz także miejsce na własny wypoczynek.

Apartamenty w górach mają tę przewagę nad nieruchomościami wakacyjnymi w innych częściach kraju, że sezon trwa w miesiącach letnich i zimowych. W sezonie letnim turyści przyjeżdżają wędrować po szlakach i jeździć na rowerach. Jesień jest najlepszym czasem na podziwianie natury i krajobrazów. Zima należy do narciarzy i zwolenników narciarstwa biegowego. Tatry, Beskidy czy Sudety to także ulubiony kierunek Polaków w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra, ferii czy na Wielkanoc. Szeroki wybór apartamentów wakacyjnych w różnych lokalizacjach i cenach znajdziesz na stronie https://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/apartamenty-wakacyjne/w-gorach/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *