Szafa przesuwna czy otwierana? Co sprawdzi się lepiej w sypialni?

Szafa przesuwna czy otwierana? Co sprawdzi się lepiej w sypialni?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Wybór odpowiedniej szafy do sypialni to niezwykle ważna decyzja. Szafa do sypialni, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz osobną garderobą, powinna być odpowiednio pojemna – tak, aby pomieścić większość odzieży. Szczególną uwagę zwróć na jej wielkość, która powinna być dostosowana do metrażu sypialni, a także na sposób otwierania drzwi. W dużej mierze to od niego zależy, czy korzystanie z mebla będzie komfortowe. Każdy system otwierania drzwi ma swoje wady i zalety, które omówimy poniżej.

Szafa uchylna do sypialni – poznaj jej wady i zalety

Szafa z drzwiami uchylnymi lepiej sprawdzi się we wnętrzach o większym metrażu. Decydując się na taki model szafy, musisz dysponować odpowiednią przestrzenią, tak aby jej drzwi można było bezkolizyjnie otwierać. Szafa uchylna oferuje znacznie wygodniejszy dostęp do wnętrza oraz widok na wszystkie ubrania, dzięki czemu mogą z niej równocześnie korzystać dwie osoby. Klasyczne otwierane drzwi sprawiają też, że szafa tego typu ma więcej miejsca we wnętrzu, w porównaniu z szafą z drzwiami przesuwnymi (rolki do przesuwania frontów zabierają cenne miejsce). Jednak szafy uchylne z reguły mają mniejszą głębokość niż szafy przesuwne.

Szafa uchylna do sypialni – poznaj jej wady i zalety

Szafa przesuwna – wady i zalety

Szafa przesuwna to mebel, który zamiast klasycznie otwieranych drzwi ma je zamontowane na specjalnych rolkach, które przesuwając się, otwierają fronty w wybraną stronę. Szafę tego typu uważa się za bardziej praktyczną, ponieważ pozwala ona na maksymalne wykorzystanie powierzchni. Drzwi przesuwne nie tylko nie zabiorą cennego miejsca, ale także pozwolą na postawienie jej blisko łóżka. Z tego względu polecane są głównie do małych i wąskich sypialni, świetnie sprawdzą się w niewielkich sypialniach w blokach, czy na poddaszu.

Bogata oferta szaf przesuwnych pozwala na wybór mebla o szerokości odpowiedniej do Twojego wnętrza, dzięki czemu tego typu szafa dobrze prezentuje się też w większej sypialni. Na rynku znajdziesz wiele modeli tego typu szaf o szerokości przekraczającej nawet 200 cm. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się zakup osobno korpusów, frontów oraz dodatkowych akcesoriów do szaf przesuwnych, takich jak drążki, szuflady, kosze czy kontenerki. Zyskasz w ten sposób możliwość personalizacji szafy pod indywidualne preferencje, które znacznie ułatwią przechowywanie różnych typów odzieży. Jakie są ich wady? Drzwi przesuwne nieodpowiednio zamontowane mogą powodować hałas przy przesuwaniu frontów. Ten system nie pozwala też na równoczesne korzystanie z dwóch części szafy.

Jaką szafę wybrać do małej, a jaką do dużej sypialni?

Aranżacja sypialni często jest sporym wyzwaniem, ponieważ w tym wnętrzu muszą znaleźć się meble o dużych gabarytach, jak łóżko i szafa (zwłaszcza, jeśli nie posiadasz osobnej garderoby), a pomieszczenia te często posiadają niewielki metraż. Poszukując szafy do sypialni, weź pod uwagę nie tylko jej rozmiar, ale także kolorystykę, która powinna być dopasowana do stylu wnętrza.

Jaką szafę wybrać do małej, a jaką do dużej sypialni?

Szafa do małej sypialni musi być maksymalnie pojemna i funkcjonalna. Wybierając szafę do małego pomieszczenia, zwróć uwagę na jej szerokość oraz na sposób otwierania drzwi. W przypadku wnętrza o skromnym metrażu praktyczniejszym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami przesuwnymi, która nie tylko nie zabierze przestrzeni, a także pozwali na postawienie jej zaraz obok łóżka. W małej sypialni najlepiej sprawdzi się szafa o jasnej, eleganckiej kolorystyce (biel i jasne drewno), która nada wnętrzu przytulności oraz z lustrzanymi frontami, które odbijając światło, optycznie powiększą pomieszczenie. W niewielkiej sypialni dobrym wyborem jest też wysoka szafa, dzięki której zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania. Na najwyższych półkach umieść rzeczy sporadycznie używane.

Duża szafa w sypialni z powodzeniem zastąpi oddzielną garderobę. Decydując się na szafę o dużej szerokości, nie musisz obawiać się, że będzie ona zbyt masywna i zdominuje całe pomieszczenie. Dzięki zastosowaniu kilku trików, takich jak wybór frontów o zróżnicowanej kolorystyce, czy frontów z lustrem taki model nabierze lekkości.

Decydując się na wybór szafy do sypialni, pamiętaj o metrażu pomieszczenia, możliwościach aranżacyjnych, tym kto będzie korzystał z szafy i co będzie w niej przechowywane. Do wyboru masz także dwa systemy otwierania drzwi: szafy z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Szafa uchylna zapewni większy komfort użytkowania, z kolei szafa przesuwna lepiej sprawdzi się w wąskich pomieszczeniach.

Zdjęcia: Komfort.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *