Strzelanie w uchu – co może oznaczać?

strzelanie w uchu – co może oznaczać

Trzaski, strzelanie i inne dziwne odgłosy w uchu mogą zwiastować rozwój pewnych schorzeń lub stanów zapalnych przewodu słuchowego. Jak je zdiagnozować? Jakie działania profilaktyczne podjąć i kiedy udać się do lekarza?

Skąd się biorą trzaski w uchu?

Trzaski w uchu, niezwiązane z otaczającym Cię środowiskiem, to powszechnie występująca przypadłość. Może zdarzyć się zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej. Najczęstszą przyczyną słyszenia takich odgłosów jest nadmierne napięcie błony bębenkowej. Jednak taki stan może wynikać z występowania różnych czynników, jak:

  • utkwienie ciała obcego w uchu,
  • zapalenie ucha,
  • nadmiar woskowiny,
  • problem ze stawami skroniowo-żuchwowymi,
  • alergia,
  • stany zapalne gardła,
  • schorzenia ogólnoustrojowe,
  • urazy mechaniczne,
  • przyjmowane leki.

Ciało obce w uchu

Częstym powodem strzelania w uchu jest obecność ciała obcego. Czasami ucho zatyka się wodą, kiedy zanurzamy się w basenie czy jeziorze, a nawet i wannie. W takich sytuacjach łatwo pozbędziesz się problemu, jeśli wytrząśniesz cały zalegający płyn. Trzaskanie powinno szybko ustać, kiedy przewód słuchowy zostanie osuszony. Pomocna może okazać się aplikacja kropli LIX. Ten wyrób medyczny ma higroskopijne właściwości, dlatego łatwo wiąże wodę w uchu i pozwala na osuszenie go.

Nadmiar woskowiny w uchu

Trzaski w uchu mogą być spowodowane nadmiarem woskowiny czy nawet powstaniem korka woskowinowego. Wbrew powszechnemu przekonaniu sama woskowina jest naturalną substancją wytwarzaną przez organizm, która chroni przewód słuchowy przed uszkodzeniem. Nawilża wnętrze ucha i sprzyja utrzymaniu go w czystości. Jednak, jeśli z różnych powodów dojdzie do nadprodukcji woskowiny, może to prowadzić do zablokowania przewodu słuchowego. Możesz się pozbyć problemu we własnym zakresie, aplikując do ucha odpowiednie preparaty rozpuszczające korek woskowinowy. Sprawdzą się tu ponownie krople LIX, które upłynnią czop i sprawią, że wypłynie on samoistnie z ucha.

Zapalenie ucha

Jednym z objawów wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest właśnie charakterystyczne strzelanie. Jednak nie zawsze ono występuje. Czasem zapalenie to daje nieswoiste objawy, które są łatwe do przeoczenia, np. szum uszny, uczucie pełności w uchu czy przelewania. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest procesem przewlekłym, poza zachowaną w normalnym stanie błoną bębenkową. Polega na zaleganiu płynu w przestrzeni ucha środkowego, co prowadzi do długotrwałego niedosłuchu. Co ciekawe, pomimo toczącego się stanu zapalnego, ucho na ogół nie boli, a niedosłuch narasta stopniowo.

Problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi

Nieprzyjemne trzaski w uszach mogą być związane z rozwijającym się stanem zapalnym lub innym problemem zdrowotnym, dotykającym szczękę. Gdy właśnie to jest powodem trzasków w uchu, zalecana będzie wizyta u stomatologa.

Choroby alergiczne

W wyniku pojawienia się określonego alergenu może dojść do nagłej reakcji alergicznej, w tym także we wnętrzu ucha. Opuchlizna powoduje wówczas powstanie niedrożności trąbki słuchowej, przez co przy regulowaniu ciśnienia w przewodzie słuchowym dochodzi do nieprawidłowości i słyszenia trzasków, np. przy ziewaniu czy oczyszczaniu nosa. Rozwiązaniem problemu będzie prawidłowe leczenie alergii.

Stan zapalny gardła

Zapalenie gardła spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, może wpływać na stan uszu, z uwagi na anatomiczne połączenia pomiędzy tymi narządami. Jeśli słyszysz trzaski w uchu, sprawdź, czy Twoje gardło nie jest zaczerwienione. Być może to właśnie tu tkwi podłoże Twojego problemu ze słuchem.

Schorzenia ogólnoustrojowe

Ciekawe jest i to, że trzaski w uchu mogą towarzyszyć innym, niestety poważnym chorobom. Pojawiają się przy miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, nadczynności tarczycy i przy niektórych nowotworach. Dlatego zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem w takiej sytuacji.

Urazy mechaniczne ucha

Przy urazie mechanicznym ucha, głowy czy szyi może dojść do zjawiska szumu fizjologicznego. Jest to sytuacja normalna i naturalna, która powinna ustąpić samoistnie.

Przyjmowane leki

Na ulotkach niektórych leków znajduje się informacja, że mogą powodować szumy, dzwonienie i trzaski w uszach. Takie nieprzyjemne uboczne skutki mają niektóre antybiotyki, leki przeciwbólowe czy antydepresanty.

Jak widać, nie ma jednej przyczyny występowania strzelania w uchu ani jednej drogi postępowania w takich przypadkach.

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Źródła:

https://www.termedia.pl/Wysiekowe-zapalenie-ucha-srodkowego-otitis-media-secretoria-8211-OMS-,8,7022,0,0.html

https://lix.com.pl/trzaski-w-uchu-co-je-powoduje

LIX/17911/02/25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *