Różne typy skanerów i ich praktyczne zastosowania

Różne typy skanerów i ich praktyczne zastosowania

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

W każdym biurze korzystamy z niezawodnych skanerów, które stanowią znaczne ułatwienie codziennej pracy. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń tego typu, dzięki czemu każdy może korzystać z licznych funkcjonalności urządzenia. Czym jest skaner i jakie daje możliwości? Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Co to jest skaner?

Zarówno drukarki, jak i skanery są w wielu miejscach nieocenione. Wybór wkładu do drukarki z pewnością nie musi być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli ufamy produktom wysokiej jakości. Czym więc jest skaner? Mówiąc najprościej, jest to urządzenie przeznaczone do skanowania obiektów fizycznych (2D lub 3D) i przekształcania ich do postaci elektronicznej. Najczęściej wykorzystuje się skanery płaskie, które z powodzeniem można spotkać w drukarkach wielofunkcyjnych!

Popularne typy skanerów

Toner do drukarek Canon zasługuje na uznanie, gdyż pozwala nam długo i zgodnie z oczekiwaniami używać urządzenia. Jakie typy skanerów są najpopularniejsze na rynku? Do wyboru mamy m.in.:

  • Skanery płaskie – nadają się do skanowania niewielkiej liczby dokumentów jednocześnie. Pewną wadą jest to, że mogą nie sprawdzić się w dużych korporacjach. 
  • Skanery ręczne i mobilne – możemy je zabrać ze sobą wszędzie. Jednak ich zastosowanie jest nieco inne niż w pozostałych przypadkach.
  • Skanery szczelinowe – umożliwiają wygodne skanowanie dwustronne, zapewniając system podawania. W takim przypadku wymagane jest bardziej ostrożne obchodzenie się z nim. 

  • Reklama

Jak wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie?

Musimy wziąć pod uwagę najważniejsze cechy tych urządzeń, takie jak szybkość skanowania, jakość obrazowania, wymiary, waga i konstrukcja, podajnik papieru i inne funkcje. 

Jakość skanowania

Jakość skanowanego dokumentu jest ważna. Jeśli planujesz skanować tylko dokumenty, wystarczy technologia CIS. Z kolei, jeśli będziesz skanować fotografie lub obrazy, gdzie jakość jest niezbędna, najlepszym wyborem jest technologia CDD.

Szybkość skanowania

Jeśli codziennie potrzebujesz zeskanować większą ilość dokumentów, ważne jest, aby skaner był jak najszybszy. Różnice między zwykłymi a szybszymi skanerami mogą wynosić tylko kilka sekund na stronę, ale przy skanowaniu setek stron szybszy skaner pomoże zaoszczędzić czas.

Podajnik arkuszy

Szybkość skanowania jest ściśle związana z automatycznym podajnikiem arkuszy, który może być stały lub dodatkowy. Przy skanowaniu wielu dokumentów jest praktyczne, jeśli skaner może automatycznie zmieniać oryginały bez twojej ciągłej asysty. Należy jednak pamiętać, że podajniki są głównie częścią modeli przelotowych, ponieważ inne typy skanerów zazwyczaj nie mają tej funkcji.

Design, wymiary i waga

Przy urządzeniach elektronicznych zwykle koncentrujemy się głównie na parametrach technicznych. Często jednak zapominamy o znaczeniu wyglądu estetycznego. Skaner lub wielofunkcyjna drukarka mogą być doskonałe pod względem technicznym, ale jeśli będziesz mieć je stale na widoku w domu lub biurze i ich design ci się nie spodoba, prawdopodobnie nie będziesz z nich zadowolony, nawet jeśli będą działać ponad twoje oczekiwania. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę ich wygląd, rozmiar i wagę. Z pewnością nie chcesz posiadać nieestetycznej, ciężkiej „skrzynki”, która cię będzie irytować, a jeszcze mniej będziesz chciał ją przenosić.

Jak działa skaner?

Najczęstszym wyborem użytkowników są skanery płaskie, które można znaleźć w drukarkach wielofunkcyjnych. Okazuje się, że ich obsługa nie jest trudna. Oryginał umieszczany jest na szklanej płycie, a następnie urządzenie skanuje dokument i zapisuje go w formie cyfrowej. Aby skorzystać z funkcjonalności tego systemu, wystarczy umieścić dokument w wyznaczonym miejscu, przykryć go okładką i nacisnąć przycisk. Pewną wadą jest tu możliwość pracy z dość cienkimi oryginałami, w formie 2D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *