Płatności online – poznaj możliwe metody

Kategoria: Rozrywka | Autor: Monika Nowicka

Płatności online można dziś dokonywać w sposób całkowicie bezpieczny, przyspieszając proces realizacji zamówienia. Jakie metody płatności warto wdrożyć w swoim sklepie internetowym?

W jaki sposób klienci mogą płacić za zakupy online?

Wachlarz metod, dzięki którym można dokonywać szybkich płatności online, jest bardzo szeroki. Najpopularniejsze z nich to:

 • BLIK,
 • pay by link,
 • płatność kartą,

 • Reklama

 • przelew tradycyjny.

Klienci często korzystają także z:

 • szybkich przelewów,
 • płatności odroczonych,
 • płatności ratalnych.

Właściciele sklepów internetowych, chcąc zapewnić stałym i nowym klientom większy komfort i elastyczność, powinni wprowadzić przynajmniej trzy różne metody płatności online. Czym charakteryzują się te najpopularniejsze?

Pay by link

Pay by link umożliwia dokonanie szybkiej płatności klientom największych polskich banków. Wystarczy kliknąć w ikonkę, a nastąpi automatyczne przekierowanie na stronę banku. Klient będzie musiał zalogować się na swoje konto, jednak wszelkie dane do przelewu zostaną uzupełnione natychmiastowo. Następnie konieczne będzie potwierdzenie przelewu.

Płatność kartą

Kartą przypisaną do konta osobistego można płacić nie tylko w sklepach stacjonarnych, lecz również internetowych. W czasie płatności należy podać:

 • numer karty,
 • datę ważności,
 • kod CVV2.

Przelew tradycyjny

Przelew tradycyjny to jedna z pierwszych wprowadzonych metod płatności online. Niemniej jednak wciąż cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Dokonując przelewu w sposób tradycyjny, należy zalogować się do bankowości internetowej, ręcznie wypełnić formularz, a następnie potwierdzić przelew. Minusem tego rozwiązania jest to, że można się pomylić, na przykład wpisując numer konta odbiorcy. Ponadto cała procedura trwa nieco dłużej, niż w przypadku korzystania z automatycznych sposobów płatności online.

BLIK

Płatności BLIK-iem dokonuje dziś coraz więcej Polaków. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności logowania się do bankowości elektronicznej – wystarczy uruchomić aplikację banku, a następnie pobrać odpowiedni kod. Całą operację trzeba dodatkowo potwierdzić, co sprawia, że jest bezpieczniejsza.

Szybkie przelewy

Szybkie przelewy można realizować w bankach, które nie mają w swojej ofercie płatności pay by link. Cała procedura realizowana jest w krótszym czasie, niż przelew tradycyjny, gdyż formularz wypełnia się automatycznie.

Płatności odroczone

Płatności odroczone polegają na uregulowania zobowiązania w ciągu kolejnych 30 dni od momentu dokonania zakupu. Klient otrzymuje finansowanie od instytucji zewnętrznej, dzięki czemu nie musi dokonywać płatności już przy składaniu zamówienia. Płatności odroczone to forma kredytu, dlatego mogą z nich skorzystać wyłącznie klienci posiadający zdolność kredytową. Sprzedawca otrzymuje pełną kwotę, natomiast ewentualne ryzyko niewypłacalności klienta przejmuje na siebie instytucja finansująca. Płatności odroczone to nowoczesna metoda, wpisująca się w potrzeby tysięcy klientów sklepów internetowych.

Płatności ratalne

Płatności ratalne przydają się przede wszystkim w sklepach z droższymi towarami, na zakup których nie wszyscy klienci mogą sobie pozwolić od ręki. Zobowiązanie spłacane jest w wygodnych, miesięcznych ratach, dzięki czemu kupującym łatwiej zarządzać domowym budżetem. Co istotne, choć klient spłaca zadłużenie w ratach, sprzedawca otrzymuje całą należność już w momencie dokonywania zakupu.

Zdjęcie autorstwa ijeab na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *