Pierwsze kroki w zapasach – jak zacząć i czego się spodziewać?

Zapasy to, obok boksu, najstarsza sztuka walki – przynajmniej w zachodnim kręgu kulturowym. To szlachetna rywalizacja sportowa, której śladów możemy doszukiwać się już w Iliadzie, a więc wieki przed tym, gdy dołączyła do programu igrzysk olimpijskich. Również i dziś sport ten cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i dorosłych. Chcesz dowiedzieć się, jak zacząć uprawiać tę dyscyplinę? Czytaj dalej!
Spis treści
Dlaczego warto zacząć uprawiać zapasy?
Zapasy to jedna z najbardziej ogólnorozwojowych sztuk walki. Rozwija zarówno siłę, jak i wytrzymałość, zwinność czy sportową inteligencję. Kształtuje charakter. Co więcej, pozwala szybko zredukować tkankę tłuszczową i poprawić wydolność oddechową. Uchodzi za jeden z bazowych sportów walki. Nie dość, że można rywalizować w nim na szczeblu krajowym, kontynentalnym i światowym, to na dodatek stanowi świetną podstawę dla innych sportów walki takich jak BJJ, judo czy MMA.
To właśnie z tego sportu wywodzą się gwiazdy mieszanych sztuk walki takie jak Henry Cejudo (złoty medal olimpijski 2008), Daniel Cormier (dwukrotny olimpijczyk), Yoel Romero (srebrny medal olimpijski 2000) czy Ben Askren (olimpijczyk 2008). Mimo swojej wszechstronności zapasy uchodzą za sport bezpieczny – nie ma w nich uderzeń czy kopnięć. Zapasy opierają się wyłącznie na walce o uchwyt, rzutach i trzymaniach w parterze (z wykorzystaniem chwytów takich jak nelson), dlatego nie ma w nich również miejsca na dźwignie czy duszenia.
Jak zacząć trenować zapasy?
Na samym początku musisz podjąć decyzję, jaki styl zapasów do Ciebie przemawia. Czy zależy Ci na walce w formule ‘od pasa w górę” (podobnie jak w boksie), w których dopuszczalne są m.in. rzuty przez biodro i plecy czy przerzuty suplesowe? W takim razie odpowiednią dla Ciebie dyscypliną będą zapasy w stylu klasycznym. Jeśli do repertuaru technik chciałbyś dodać podcięcia nożne i chwyty za nogi znane m.in. z judo czy BJJ, pomyśl o zasadach w stylu wolnym (popularnych zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych).
Możesz też kierować się swoimi predyspozycjami fizycznymi – z reguły zapasy w stylu klasycznym (greko-romańskie, które uprawiał m.in. Aleksandr Karenin czy, Andrzej Wroński Andrzej Supron) premiują siłę. Styl wolny natomiast, wbrew nazwie, szybkość.
Zgodnie z dostępnymi źródłami w naszym kraju więcej jest klubów specjalizujących się w stylu wolnym niż klasycznym. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym większym mieście znajdziesz też sekcję zapasów klasycznych. Warto wiedzieć, że grupy zapaśnicze często prowadzą też kluby mieszanych sztuk walki i to tam często można zapoznać się z tajnikami stylu wolnego dostosowanego do MMA.
Co trzeba mieć, żeby zacząć trenować zapasy?
Udając się na pierwszy trening – zazwyczaj próbny – wystarczy mieć ze sobą wygodny strój sportowy: T-shirt lub rashguard i dresy, lub krótkie spodenki oraz adidasy. A także butelkę z wodą! Jeśli sport przypadnie Ci do gustu i postanowisz związać z nim swoją przyszłość, będziesz mógł nabyć specjalny trykot zapaśniczy oraz buty zapaśnicze.
Czego spodziewać się po pierwszych treningach?
Na pewno bardzo intensywnego wysiłku fizycznego już podczas ćwiczeń rozgrzewkowych. Należą do nich m.in. różnego rodzaju wyskoki, wymachy, sprinty i elementy gimnastyczne, takie jak przewroty i gwiazdy czy pady. Później zazwyczaj przechodzi się do ćwiczeń technicznych w parach. Z czym jeszcze należy się liczyć? Na pewno z ciepłym przyjęciem – koledzy z maty i trenerzy na pewno bardzo się ucieszą, że wybrałeś właśnie ten, ukochany przez nich sport. Zaimponujesz im jeszcze bardziej, jeśli przyswoisz podstawowe terminy zapaśnicze!
Materiał partnera