Klasyczna kabina prysznicowa otwierana czy nowoczesny walk-in?

klasyczna kabina prysznicowa otwierana czy nowoczesny walk-in

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Klasyczna kabina prysznicowa otwierana czy nowoczesny walk-in?

Kabina prysznicowa to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdej domowej łazienki. Dziś do wyboru mamy dwa rozwiązania – klasyczną kabinę prysznicową otwieraną i nowoczesny prysznic typu walk-in. Rozwiązania te różnią się przede wszystkim konstrukcją. Podczas gdy tradycyjna kabina wyposażona jest w otwierane drzwi, prysznic walk-in jest ich pozbawiony – składa się z jednej szklanej ścianki połączonej z brodzikiem lub jest całkowicie go pozbawiony. Co warto wiedzieć o tych dwóch rozwiązaniach przed podjęciem decyzji o ich wyborze?

Kabina prysznicowa otwierana. Uniwersalne rozwiązanie dla każdego?

Kabina prysznicowa z drzwiami to rozwiązanie znane i chętnie wybierane od lat. To także najbardziej uniwersalna opcja, która ma szansę dobrze sprawdzić się w praktycznie każdej łazience. Dzięki otwieranym drzwiom, we wnętrzu kabiny panuje ciepło, a woda nie wydostaje się na zewnątrz, co eliminuje ryzyko przypadkowego zalania łazienki oraz konieczność sprzątania za każdym razem, kiedy z niej korzystamy. To doskonały wybór dla osób starszych, które cenią sobie klasyczne, sprawdzone rozwiązania oraz dzieci, które mogą wygodnie wziąć prysznic, nie martwiąc się o rozlanie wody.

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, kabina prysznicowa otwierana nie jest jednak rozwiązaniem na wskroś idealnym. Jako jedną z jej wad należy wskazać m. in. konieczność zakupu oraz montażu brodzika, co podnosi koszt jej instalacji w łazience. Pewien problem może stwarzać także czyszczenie samej kabiny, której szklana powierzchnia jest znacznie większa niż składającej się tylko z jednej szyby kabiny walk-in. Wreszcie, klasyczny prysznic otwierany tworzy w łazience wydzieloną przestrzeń, przez co pomieszczenie wizualnie może wydawać się mniejsze.

kabina prysznicowa otwierana

Nowoczesna kabina walk-in. Jakie zalety posiada to rozwiązanie?

Kabina prysznicowa otwierana to świetny wybór do klasycznie urządzonych łazienek oraz osób, które preferują tradycyjne, sprawdzone rozwiązania. Walk-in z kolei docenią posiadacze nowoczesnych wnętrz, którzy chętnie korzystają z nowinek oraz chcą nadać swojemu pokojowi kąpielowemu wystroju zgodnego z najnowszymi trendami.

Prysznic typu walk-in składa się z jednej szyby, co pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Można go zamontować bez dodatkowego brodzika, instalując w posadzce odpływ liniowy. W efekcie, możliwe jest nadanie wnętrzu nowoczesnego, harmonijnego wystroju. Wreszcie, dbanie o czystość takiej kabiny jest znacznie ułatwione – do czyszczenia mamy bowiem tylko jedną szybę, którą wystarczy przetrzeć i osuszyć po każdorazowym wzięciu prysznica.

Podstawową wadą walk-in, jaką wymieniają jego użytkownicy, jest jego otwarty charakter. W konsekwencji, wilgoć i woda mogą wydostawać się poza strefę prysznicową, co powoduje konieczność sprzątania w łazience po kąpieli. Nie bez znaczenia jest także temperatura, jaka panuje podczas brania prysznica – ze względu na otwarty charakter walk-in, będzie ona niższa niż w przypadku kabiny prysznicowej otwieranej. Wreszcie, nie w każdej łazience będziemy mieli możliwość instalacji otwartego prysznica – aby było to możliwe, posadzka musi mieć bowiem odpowiedni spadek, co powoduje konieczność zaplanowania montażu kabiny walk-in na wczesnym etapie planowania wystroju łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *