Kiedy choruje cała rodzina. Diagnoza nowotworu i co dalej?
Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka
Choroba nowotworowa to bardzo trudna i dramatyczna sytuacja dla całej rodziny. Szczególnie dotkliwie odczuwają ją dzieci, których cały świat w wyniku diagnozy ulega całkowitej zmianie. W końcu bliska im osoba musi stawić czoła ciężkiej, nierzadko śmiertelnej chorobie oraz poddać się skomplikowanemu i wyczerpującemu leczeniu. Szczególnie trudno dzieci przyjmują diagnozę nowotworu u jednego z rodziców – najbliższej im osoby, której życie nagle staje się zagrożone. Znajdujący się w takiej sytuacji najmłodsi nie mogą zostać pozostawieni sami sobie – niezbędna jest dla nich pomoc psychologa dla dzieci.
Spis treści
Jak dzieci przyjmują diagnozę nowotworu u bliskiej osoby?
Nie ulega wątpliwości, że problemy zdrowotne jednego członka rodziny rzutują na samopoczucie pozostałych, zwłaszcza w obliczu tak strasznej choroby, jaką jest rak. Szczególnie dotkliwie tę nową sytuację odczuwają dzieci, które zwykle nie radzą sobie z trudnymi emocjami oraz podobnie, jak dorośli, odczuwają ogromny stres, strach i lęk o zdrowie i życie bliskiej im osoby. Dzieci są zaniepokojone nową sytuacją, boją się tego, jak się ona skończy oraz szczególnie dotkliwie odczuwają rozłąkę z bliską osobą, która zamiast z nimi w domu przebywa w szpitalu.
Nic więc dziwnego, że wiele osób, w których rodzinie pojawił się nowotwór, zadaje sobie podstawowe pytanie, czy warto mówić dziecku o diagnozie. Warto jednak mieć świadomość, że najmłodsi doskonale zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu, wiedzą, że coś jest nie tak oraz słyszą, o czym rozmawiają dorośli. Zatajenie przed nimi choroby nie jest więc dobrym rozwiązaniem, gdyż jedynie spotęguje w dziecku lęk i strach przed nieznanym. O chorobie trzeba więc rozmawiać, a w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak zrobić to w delikatny sposób, poprosić o pomoc psychologa dla dzieci.
Pomoc psychologa dla dzieci i rodziny dotkniętej nowotworem
Walka o zdrowie i życie pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową odbija się negatywnie nie tylko na jego kondycji fizycznej i psychicznej, ale także bezpośrednio dotyka jego bliskich – dzieci, współmałżonka oraz rodziców. Każde z nich może więc potrzebować profesjonalnego wsparcia, którego w przypadku nowotworu udzieli im psychoonkolog.
Psychoonkologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która łączy psychologię z onkologią. Jej celem jest niesienie pomocy osobom, które zmagają się z rakiem, lecz nie tylko. Wsparcie psychoonkologa jest bowiem nieocenione także dla rodzin osób cierpiących na nowotwory, gdyż także dla nich diagnoza stanowi ogromne obciążenie psychiczne. Pomoc psychologa dla dzieci i bliskich chorego jest bardzo ważna, gdyż pomaga nie tylko pogodzić się z zaistniałą sytuacją, ale także nauczyć się wspierać bliską osobę w jej walce o zdrowie i życie.
Pomoc psychologiczna dla osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz ich rodzin pozwala zminimalizować lęk i stres towarzyszące procesowi leczenia, czerpać radość z chwil spędzanych razem oraz doceniać nawet najmniejsze postępy w leczeniu. Sprzyja także zacieśnianiu rodzinnych więzi, uczy komunikacji w rodzinie, umiejętności rozmawiania o trudnych emocjach, a także pozwala uwierzyć, że walkę z nowotworem można wygrać i na nowo cieszyć się zdrowiem.