Czy kontener biurowy jest budynkiem? Co z pozwoleniem na budowę?

czy kontener biurowy jest budynkiem - co z pozwoleniem na budowę

Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka

Kontener biurowy to praktyczne rozwiązanie dla inwestorów budowlanych, jednak znajduje zastosowanie również poza tą branżą. Mobilne zaplecze do pracy biurowej sprawdza się także przy obsłudze imprez plenerowych czy na początku drogi biznesowej, gdy nie chcesz zbyt dużo inwestować na start, np. w zakup lub wynajem stacjonarnego lokalu pod siedzibę firmy. Czy przy kontenerze biurowym obowiązuje Cię prawo budowlane?

Jak zdefiniować kontener biurowy?

W ujęciu prawnym kontener biurowy jest uznawany za tymczasowy obiekt budowlany. Co z tego wynika? Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane jest to konstrukcja stworzona z myślą o użytku tylko przez określony czas (w domyśle: krótszy niż okres trwałości technicznej obiektu). Docelowo taki kontener powinien być przeniesiony w inne miejsce lub zdemontowany. Co najważniejsze, tymczasowy obiekt budowlany nie powinien być w żaden sposób trwale związany z gruntem – w przeciwnym razie utraci swój status.

Z warunków tych wynika, że kontener biurowy spełnia wszelkie warunki konstrukcji tymczasowej. Sprawdź, jakie konsekwencje prawne to za sobą niesie.

Czy potrzebujesz pozwolenia na postawienie kontenera pod biuro?

Kwestie stawiania tymczasowych obiektów budowlanych zostały uregulowane w art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo budowlane. Dowiesz się z niego, że jeśli korzystasz z kontenera w jednej lokalizacji nie dłużej niż 180 dni, nie potrzebujesz żadnych zezwoleń. Warunkiem jest jednak przeniesienie lub rozbiórka konstrukcji przed upływem tego okresu. Jedyne, co musisz zrobić, to zgłoszenie faktu postawienia obiektu pod konkretnym adresem – ma ono wyłącznie charakter informacyjny.

Istnieje jednak ważny wyjątek od tej zasady. Zwolnienie z uzyskania zezwolenia dotyczy tylko kontenerów samych w sobie, czyli konstrukcji pojedynczych. Jeśli z ich wykorzystaniem zamierzasz stworzyć większą konstrukcję, a kontener służy Ci jako budulec, musisz postarać się o standardowe pozwolenie na budowę obiektu tymczasowego.

Jeżeli chcesz korzystać z kontenera biurowego dłużej niż wskazane 180 dni, np. ze względu na charakter działalności, także czeka Cię kilka formalności.

Jak uzyskać zezwolenie na postawienie kontenera biurowego?

Choć fizycznie chodzi o posadowienie gotowego obiektu, prawnie będziesz starać się o budowę kontenera. Stosowny wniosek składa się w urzędzie właściwym dla lokalizacji działki, na której ma stanąć obiekt. Może to być urząd miasta, gminy lub starostwo powiatowe.

Do wniosku należy dołączyć:

  • projekt budowlany kontenera,
  • opinię geologa lub geotechnika,
  • dowód prawa do dysponowania daną nieruchomością (może być w formie oświadczenia),

  • Reklama

  • zaświadczenie o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • opinię ze strony straży pożarnej oraz sanepidu,
  • zgodę właściciela sieci na postawienie obiektu (chodzi o prąd, wodę i gaz),
  • dowód wniesienia opłaty administracyjnej.

Jak uniknąć obowiązku posiadania zezwolenia na budowę kontenera?

Zdarza się, że procedura związana z uzyskaniem zezwolenia nie będzie opłacalna lub zajdą okoliczności, które ją uniemożliwią. Na szczęście jest kilka rozwiązań, które pomogą Ci wybrnąć z impasu.

  1. Spróbuj wynająć teren, który już jest objęty pozwoleniem na budowę. Z zarządcą takiej działki możesz spisać umowę najmu.
  2. Wybierz model kontenera na specjalnym podwoziu lub kołach. Dzięki temu będzie on łatwy w transporcie, gdy upłynie ustawowe 180 dni.
  3. Zgłoś kontener jako tymczasowy obiekt budowlany i przedstaw wymaganą dokumentację. Udowodnisz, że kontener stawiasz w ściśle określonym celu i terminie, a po zakończeniu działalności usuniesz obiekt spod wskazanego adresu.

Jak widać, ustawodawca umożliwia wyłączenie wybranych obiektów z obowiązku starania się o stosowne zezwolenia budowlane. Jeśli planujesz kontener jako alternatywę dla stacjonarnego biura na stałe i pod jednym adresem, zgoda z urzędu będzie konieczna. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na „wędrowanie” z kontenerem co 180 dni lub nie planujesz korzystać z niego dłużej, kwestie formalne nie będą Twoim problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *