Jakie części w kompresorach wymienia się najczęściej
Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka
Sprężarki, podobnie jak wszystkie maszyny, wymagają systematycznej konserwacji i serwisu uwzględniającego wymianę części. Jakie elementy zużywają się w kompresorach najczęściej? I jak często trzeba je wymieniać?
Regularna konserwacja i wymiana zużytych części w kompresorach jest kluczowa dla zapewnienia niezawodności działania, oczekiwanej wydajności i długiej żywotności maszyn. Zaniedbania mogą prowadzić do zwiększonego zużycia energii, przestojów w pracy oraz kosztownych napraw. Informacje na temat harmonogramu wymiany części wymiennych znajdziesz w zaleceniach producenta. Ponadto warto wymieniać elementy w sytuacji zdiagnozowania oznak zużycia, aby nie doprowadzić do awarii urządzenia.
Spis treści
Filtry — elementy, które wymieniane są najczęściej
W sprężarkach najczęściej dochodzi do zużycia wszelkiego rodzaju filtrów. Dotyczy to zarówno filtrów powietrza, jak i filtrów oleju. Rolą tych elementów eksploatacyjnych jest usuwanie ze sprężonego powietrza lub oleju wszelkiego typu zanieczyszczeń. Filtry powietrza zazwyczaj wymienia się co 3-6 miesięcy. Zdarza się jednak, że trzeba je wymieniać w krótszych okresach czasu, szczególnie w sytuacji, kiedy maszyna pracuje w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu. Filtry oleju zazwyczaj wymienia się po 1000 godzin pracy, ale warto podkreślić, że każdy z producentów daje własne zalecenia w tym zakresie.
Separatory oleju
Separatory wodno-olejowe to jeden z podstawowych elementów systemu uzdatniania sprężonego powietrza. Odpowiadają one za usuwanie zanieczyszczeń olejowych z medium roboczego, dzięki czemu olej nie przedostaje się do systemu pneumatycznego i nie powoduje zagrożenia dla urządzeń i narzędzi pneumatycznych zasilanych sprężonym powietrzem.
Separatory oleju zazwyczaj wymienia się co 20-40 tys. godzin pracy. Czas wymiany uzależniony jest zarówno od modelu, jak i warunków, w jakich pracuje urządzenie.
Olej do smarowania kompresora
Wymiana oleju w kompresorze jest jednym z podstawowych zadań podczas prac serwisowych. Zadaniem substancji smarującej jest zapewnienie szczelności systemu, zapobieganie wyciekom powietrza i chłodzenie elementów odpowiedzialnych za proces kompresji.
Olej wymieniać trzeba zgodnie z zaleceniami producenta. Warto podkreślić, że czas wymiany uzależniony jest także od rodzaju substancji smarującej (olej mineralny wymienia się częściej, niż olej syntetyczny). Musisz także wiedzieć, że w sytuacji, kiedy zauważysz wyciek oleju, dolanie oleju może być niewystarczające i konieczna może być wymiana całej substancji. Olej zazwyczaj wymienia się w cyklach do 2 – 4 tys. godzin pracy, chyba że producent zaleca inaczej.
Pozostałe materiały eksploatacyjne
W trakcie użytkowania kompresora oraz pozostałych elementów systemu sprężonego powietrza istotna jest szczelność i wydajność w zakresie wytwarzania medium roboczego. Jednymi z elementów odpowiedzialnymi za szczelność całego systemu, i tym samym zapobieganie wyciekom sprężonego powietrza oraz oleju, kluczowe są prawidłowo działające uszczelki i pierścienie uszczelniające. Wymienia się je zarówno zapobiegawczo podczas planowanych przeglądów, jak i w sytuacji, gdy zauważy się pojawiające się wycieki.
Dla wydajności działania sprężarki pasowej jest konieczne prawidłowe działania paska napędowego, który przenosi moc z silnika na elementy sprężające. Pasek napędowy wymienia się zazwyczaj co 1 – 2 lata lub w przypadku zauważalnego zużycia.
Sprawdzaj czujniki i zawory
W trakcie przeglądów warto przeprowadzić kontrolę zaworów wlotowych i wydechowych, które kontrolują przepływ powietrza do i z komory sprężania. Wymieniać je trzeba w sytuacji, gdy ulegną awarii lub w przypadku wydajności kompresora.
Dla bezpieczeństwa użytkowania sprężarki istotne jest prawidłowe działanie czujników i zaworów bezpieczeństwa. Urządzenia te monitorują i kontrolują ciśnienie oraz temperaturę w kompresorze, zapewniając jego bezpieczną pracę. Częstotliwość wymiany czujników i zaworów bezpieczeństwa zalecana jest co kilka lat w ramach prewencyjnej konserwacji lub w wyniku awarii tych urządzeń.
Źródło: Czemar.pl