Dobre biustonosze – na co zwrócić uwagę przy zakupie stanika?

Dobre biustonosze – na co zwrócić uwagę przy zakupie stanika?

Kategoria: Moda | Autor: Monika Nowicka

Dobry biustonosz jest podstawowym elementem kobiecej garderoby. Jego zadaniem jest nie tylko podtrzymanie biustu i odciążenie kręgosłupa, lecz także dodanie Ci poczucia pewności siebie i atrakcyjności. Ta najbardziej osobista bielizna łączy więc w sobie funkcjonalność i estetykę. Będzie taka tylko w jednym przypadku: jeśli zostanie prawidłowo dopasowana do sylwetki. Jak w takim razie zrobić to dobrze bez pomocy eksperta od brafittingu?

Podstawowa zasada przy dopasowywaniu stanika dobrej jakości

Zdecydowana większość pań w pierwszej kolejności stara się dobrać rozmiar miseczki, jednak komfort noszenia dobrego biustonosza damskiego zależy głównie od dostosowania go do obwodu klatki piersiowej, mierzonej tuż pod biustem. Największym błędem podczas doboru stanika jest regulowanie pasa długością ramiączek. W efekcie nawet dobre biustonosze są niewygodne: cisną lub podjeżdżają aż do linii łopatek, nie dając właściwego podparcia dla biustu. To nie tylko źle wygląda, lecz także jest niezdrowe dla piersi i kręgosłupa.

Na szczęście zdjęcie miary z siebie nie jest trudne. Aby zmierzyć obwód pod biustem, wykorzystaj centymetr krawiecki: dokonaj pomiaru z wypuszczonym powietrzem, trzymając miarkę tuż pod piersiami. Centymetr powinien ciasno przylegać do ciała, a jednocześnie umożliwiać Ci wygodne oddychanie. W ten sposób bez trudu wybierzesz model o odpowiednich wymiarach.

Dopasowanie miseczek w dobrych biustonoszach damskich

Aby stanik mógł w pełni podkreślić Twoje atuty, jego miseczka powinna być dopasowana do budowy ciała. Biust, tak jak cała sylwetka, ma różne kształty. Najłatwiej znaleźć odpowiedni krój dla piersi zbliżonych formą do jabłek, ponieważ pasuje do nich w zasadzie każdy model. Najlepiej jednak piękno takich piersi pomoże zaakcentować stanik typu balkonetka z miseczką 3/4.

Kobiety z biustem w kształcie gruszek – czyli symetrycznym, o lekko opadniętym i mocniej zaokrąglonym na dole, najlepiej będą prezentować się w modelach mniej zabudowanych w górnej części. Takie piersi są też symetryczne, dlatego nie wymagają biustonosza o specjalnym, korygującym kroju.

Nieco inaczej jest w przypadku małych piersi, których sutki skierowane są na zewnątrz i przez to nazywane są typem „wschód-zachód”. W tym przypadku przydadzą się dobre polskie biustonosze modelujące, raczej gładkie, a do tego z usztywnionymi miseczkami, nazywane ze względu na swój fason T-shirt bra.

W przypadku małego i średniego, symetrycznego biustu dobrze sprawdzają się modele wyposażone w odcięcie oraz odstęp pomiędzy piersiami. Staniki dobrej jakości typu plunge będą ładnie eksponować i podnosić piersi, ale też dawać wygodne podparcie. Zwykle w takich modelach fiszbiny są mocniej rozbudowane i mogą sięgać nawet do linii mostka.

Kobiety o wydłużonych, nieco obwisłych piersiach, pełniejszych u dołu i dość płaskich u góry najlepiej będą się czuć i prezentować w modelach staników szytych z kilku pionowych części. Taki rodzaj bielizny nazywa się full-cup albo side-support. Taka konstrukcja pozwala na podniesienie biustu i nadanie mu jędrnego, pełnego wyglądu.

Rozmiar miseczek w dobrych polskich biustonoszach

Rozmiar miseczek w dobrych polskich biustonoszach

Rozmiar biustonosza określany jest za pomocą dwóch informacji: liczby wyznaczającej obwód biustu oraz litery oznaczającej wielkość miseczki. To na tej podstawie prawidłowo dobierzesz rozmiar nowej bielizny. Jeśli wcześniej zmierzyłaś się pod biustem, czas na wykonanie jeszcze jednego pomiaru.

Musisz zmierzyć również obwód samych piersi – trzymając miarkę dość luźno, na wysokości brodawek. Podczas zdejmowania miary najlepiej nieco pochylić się do przodu. Od otrzymanego wyniku należy odjąć obwód mierzony pod biustem. Liczba, która będzie wynikiem, powinna być sprawdzona w tabelce rozmiarów konkretnego producenta. Otrzymany wynik należy zaokrąglić w dół do pełnej wartości, np. 65, 70, 75. Dobre marki biustonoszy mają własne, szczegółowe oznaczenia bielizny, dzięki którym bezbłędnie odnajdziesz model dedykowany właśnie Tobie.

Ostatecznie dobrze dobrany stanik możesz jeszcze dodatkowo wyregulować i dostosować do swoich indywidualnych potrzeb za pomocą ramiączek czy haftek umieszczonych w zapięciu.

Dobre staniki – gdzie kupić, żeby mieć gwarancję jakości?

Prawidłowo dopasowanego stanika, który będzie długo Ci służył i dawał poczucie komfortu, nie znajdziesz na przypadkowych stoiskach. W takich miejscach biustonosze najczęściej nie mają żadnych wewnętrznych, producenckich rozmiarówek, dlatego ich dopasowanie do siebie sprawia wiele trudności. Jeśli w grę wchodzą dobre staniki – gdzie je kupić? Szukaj wśród ofert renomowanych producentów bielizny. Dobre marki biustonoszy wyróżniają się na tle konkurencyjnych przede wszystkim jakością materiałów oraz wykonania. To również w firmowych sklepach z bielizną znajdziesz przygotowaną tabelkę z rozmiarami, na podstawie której znajdziesz dobrej jakości biustonosze nawet w sklepie internetowym.

Powyższy artykuł powstał we współpracy z marką Esotiq.

 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *