Co na ścianę w salonie? Modne i efektowne rozwiązania

Co na ścianę w salonie? Modne i efektowne rozwiązania

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Twój salon wieje nudą i nie masz pomysłu na udekorowanie ścian? Przychodzimy z pomocą! Zobaczysz, że wprowadzenie życia do jednego z najważniejszych pomieszczeń Twojego domu będzie prawdziwą przyjemnością. Poznaj 5 modnych i efektownych inspiracji do salonu!

1. Nowoczesne tapety ścienne w ramkach

Dzisiaj salony rzadziej ozdabia się tapetami na całej powierzchni. Częściej stosuje się tapety ścienne w wąskich fragmentach, które dodatkowo obramowuje się przy pomocy listewek ze sztukaterii lub na jednej ścianie. To efektowna dekoracja, która dodaje elegancji i zapewnia wyrafinowanie całemu pomieszczeniu. Doskonale komponuje się z głębokimi fotelami, zwłaszcza gdy mają one jedną z barw umieszczonych na tapecie.

Jak wykonać taką dekorację? Wystarczy wybrać rolkę tapety ściennej do salonu, którą przytniesz do oczekiwanego rozmiaru. W wysokich salonach taka aranżacja może mieć nawet ponad 150 cm wysokości. Szerokość zazwyczaj ograniczana jest przez rozmiar rolki. Doskonałym pomysłem jest zbudowanie wykończenia na ścianie w formie kilku ramek z tapetą umieszczonych blisko siebie. Po przyklejeniu dekoracji należy przyciąć listewki (najczęściej wykonane z gipsu, pianki poliuretanowej lub styropianu) i pomalować je na wybrany kolor. Pamiętaj, by pracować w czystych rękawiczkach, bo białe listewki dekoracyjne „uwielbiają” przyciągać wszelkie ślady i brud.

Nowoczesne tapety ścienne w ramkach

2. Sztukateria ścienna do salonu

Skoro mowa o elementach dekoracyjnych niesłabnącą popularnością cieszy się sztukateria ścienna. To elementy podatne na malowanie, które możesz przyklejać w dowolnych konfiguracjach. Obowiązkowym produktem tego rodzaju są listwy przypodłogowe, które zapewne już masz w swoim salonie. Poza tym sztukateria obejmuje też:

  • rozety ścienne i sufitowe;
  • ryflowane panele;
  • listwy przysufitowe;

  • Reklama

  • listwy ścienne podświetlane;
  • kolumny;
  • profile ścienne.

Przy ich pomocy możesz stworzyć niemal dowolną aranżację dopasowaną do większości stylów – od klasycznych wzorów architektonicznych po nowoczesne dekoracje świetlne.

3. Cegła dekoracyjna w salonie

Kolejnym hitem wśród aranżacji w salonie jest cegła dekoracyjna. Sprawdza się genialnie w tworzeniu odrębnej strefy np. wypoczynkowej, gdy znajduje się na ścianie z kinem domowych lub kominkiem. Cegły dekoracyjne może wybrać w formie glinianych ciętych modeli, które są pozyskiwane z budynków poddawanych rozbiórce. Wprowadzają do wnętrza niezapomniany dawny klimat, dzięki niepowtarzalności barw i kształtów.

Możesz również sięgnąć po cegły dekoracyjne stworzone z gipsu lub tworzyw sztucznych. Są zdecydowanie lżejsze i w większości możesz poddać je malowaniu. W ten sposób zmienisz styl salonu w dowolnym momencie bez konieczności demontażu cegieł.

Tapeta - imitacja cegły w salonie

4. Drewno i jeszcze więcej drewna na ścianach w salonie

A co powiesz na wykorzystanie drewnianych elementów w swoim salonie? Tu masz pełne pole do popisu, bo drewno występuje naprawdę w wielu wyjątkowych formach. Podobnie jak cegły dekoracyjne możesz umieścić je na ścianie dla podkreślenia wyjątkowości wybranego obszaru. Tu sprawdzą się stare deski, które po oczyszczeniu i pomalowaniu możesz zamocować w formie poziomej do poszerzenia przestrzeni.

Inną ciekawą opcją jest wykonanie ozdobnej lamperii. Choć na początku może Ci się ona kojarzyć z mało elegancką olejną farbą, lamperia drewniana dzisiaj wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy, że zamontujesz jednolite elementy drewniane w delikatnych ramkach stworzonych z listewek i całość pomalujesz na pastelowy kolor. Biała perła, różowy kwarc czy szampański delikatny róż świetnie wkomponują się do wnętrza.

5. Surowy beton na ścianie salonu

Jeszcze jedna propozycja przełamująca nudę na ścianach Twojego salonu. Chociaż beton wydaje się monotonnie szary, wykonana z niego kompozycja może Cię zaskoczyć. Płyty betonowe, samodzielnie wykonana warstwa betonu szczotkowanego oraz imitacja betonu architektonicznego doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Doskonałą propozycją jest oświetlenie takiej ściany od góry lub z zastosowaniem punktowego źródła światła.

Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak wybór właściwych materiałów i wykonanie nowej dekoracji w salonie. Nie wahaj się i wprowadź więcej życia do pomieszczeń swojego domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *