Stolik kawowy — ważny element aranżacji salonu

Stolik kawowy — ważny element aranżacji salonu

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Trudno wyobrazić sobie salon bez stolika kawowego ustawionego przed wypoczynkiem. Stolik kawowy pełni bardzo praktyczną funkcję. Można na nim ustawić przekąski i napoje, odłożyć kubek albo książkę. To również świetne miejsce na ustawienie efektownych dekoracji, które mogą być atrakcyjnym akcentem wystroju.

Trudno wyobrazić sobie salon bez stolika kawowego ustawionego przed wypoczynkiem. Stolik kawowy pełni bardzo praktyczną funkcję. Można na nim ustawić przekąski i napoje, odłożyć kubek albo książkę. To również świetne miejsce na ustawienie efektownych dekoracji, które mogą być atrakcyjnym akcentem wystroju.

Aranżacja salonu ze stolikiem kawowym na pierwszym planie

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Pełni rolę pokoju dziennego i stanowi przestrzeń relaksu i rozrywki. W centrum salonu znajduje się zazwyczaj kanapa i stolik kawowy, tworząc efektowną i funkcjonalną przestrzeń. Stolik kawowy jest centralnym punktem przestrzeni. To miejsce, które w sposób naturalny przyciąga wzrok. Kanapa, ustawiona często przy ścianie, jest oczywiście meblem dominującym, jednak stolik również pełni ważną funkcję. Odpowiednio dobrany do stylu wnętrza ma ogromny wpływ na estetykę pomieszczenia. Może jej dodać harmonii i spójności lub totalnie ją zaburzyć.

Stolik jako funkcjonalny i atrakcyjny element wystroju

Stolik kawowy organizuje przestrzeń salonu. Jeśli zdecydujesz się na model, który wyposażony jest w półki lub szuflady, możesz w nim przechowywać piloty do telewizora, czasopisma lub inne drobiazgi, które warto mieć zawsze pod ręką. Stolik kawowy pełni także funkcję dekoracyjną. Sam w sobie może być atrakcyjnym elementem wystroju. Można też na nim postawić wazon z kwiatami lub świeczki, które zadbają o odpowiedni klimat i przytulną atmosferę. Stolik kawowy jest więc nie tylko funkcjonalny i użyteczny, ale może się również stać bardzo atrakcyjnym akcentem aranżacji. 

Stoliki kawowe różnią się między sobą:

  • wyglądem, 
  • kształtem, 
  • materiałem, z którego są wykonane,

  • Reklama

  • wielkością,
  • stylem. 

Jak dobrać odpowiedni stolik do stylu aranżacji? 

Nowoczesny minimalizm 

W salonie w stylu nowoczesnym warto zdecydować się na stolik kawowy, który wyróżnia się minimalistyczną estetyką. To przede wszystkim proste linie i geometryczne kształty oraz nowoczesne materiały. W nowoczesnym salonie doskonale będą się prezentować stoliki szklane na błyszczących, metalowych nóżkach. Szkło dodaje lekkości i sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej otwarta. Możesz również wybrać stolik kawowy z lakierowaną powierzchnią w białym lub czarnym kolorze. W przypadku tego stylu warto również zdecydować się na stolik o nietypowym kształcie i nieregularnej, asymetrycznej formie, który przełamie nieco uporządkowaną przestrzeń. 

Hollywoodzki przepych, czyli salon w stylu glamour

Przeciwieństwem do nowoczesnego minimalizmu będzie z pewnością salon w stylu glamour, który powinien być elegancki i pełen blasku. Do takiego salonu warto wybrać stolik kawowy, który podkreśli luksusowy charakter przestrzeni. Doskonale sprawdzą się tutaj stoliki ze złotymi lub srebrnymi dekoracjami. Metaliczne i błyszczące detale idealnie wpisują się w estetykę glamour, dlatego można zdecydować się także na stolik z blatem w postaci lustra. Lustrzane powierzchnie pięknie odbijają światło, dodając przestrzeni blasku i elegancji. Stoliki kawowe w stylu glamour uwielbiają błyszczące powierzchnie, dlatego sprawdzą się tutaj również lakierowane blaty. 

W salonie glamour dobrze będą się prezentować stoliki kawowe o efektownych i asymetrycznych kształtach i nietypowych formach. Mogą to być stoliki w kształcie kwiatów i liści lub nieregularne i abstrakcyjne formy. Nóżki takiego stolika powinny być bogato zdobione. Można tu wykorzystać intrygujące detale, takie jak kryształy, ozdobne kamienie czy delikatne rzeźbienia. W przypadku salonu glamour należy wybierać stoliki w neutralnych kolorach albo w głębokich i intensywnych barwach, takich jak bordo, butelkowa zieleń czy złoto. Stolik kawowy złoty glamour to hit ostatnich sezonów, który jest kwintesencją tego wyjątkowego stylu.

Rustykalna prostota i naturalne materiały

Zupełnie inaczej powinien wyglądać stolik kawowy w salonie w stylu rustykalnym. Ten styl czerpie inspiracje z natury i wiejskich klimatów, dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj stoliki z drewna. Może to być drewno o naturalnej barwie z nieobrobionymi płaszczyznami i widocznymi sękami, które dodają wiejskiego uroku. W estetykę rustykalną doskonale wpisują się proste stoliki kawowe z litego drewna, szczególnie gdy mają gruby blaty i solidne nóżki. Ważne, żeby drewno wyglądało jak najbardziej naturalnie. W stylu rustykalnym, ale również w stylu boho, doskonale sprawdzą się również stoliki kawowe z elementami z plecionej wikliny. Dodadzą one aranżacji lekkości i przytulnego charakteru. Stoliki w stylu boho, podobnie jak fotele bohowykonane są z naturalnych materiałów i charakteryzują się lekką i efektowną konstrukcją.

Surowa aranżacja w stylu industrialnym

Bardzo wyrazistym stylem, jeśli chodzi o meble, jest styl industrialny, który nawiązuje do przemysłowych przestrzeni. Styl ten lubi otwartą przestrzeń, dlatego często wykorzystuje meble w większych rozmiarach. To samo dotyczy stolików kawowych. Stolik kawowy w tym stylu posiada najczęściej metalową konstrukcję pomalowaną na czarno. Blat takiego stolika może być zrobiony z ciemnego drewna lub szkła. Im bardziej surowe wykończenie, tym lepiej. Bardzo oryginalnym elementem aranżacji w stylu industrialnym jest stolik kawowy z nóżkami w formie kół, które nawiązują do estetyki przemysłowych wózków. 

Jaki stolik kawowy wybrać?

Stoliki kawowe występują w wielu stylistycznych odsłonach. Warto dokonać w tym przypadku przemyślanego wyboru, ponieważ stolik kawowy jest istotnym elementem aranżacji salonu. Decyzja powinna uwzględniać nasze osobiste preferencje. Najistotniejsze jest bowiem dopasowanie przestrzeni salonu do naszych upodobań i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *