Co ma wpływ na problemy z erekcją?

Co ma wpływ na problemy z erekcją?

Kategoria: Zdrowie | Autor: Monika Nowicka

Problemy ze sprawnością seksualną dotyczą wielu mężczyzn. Zaburzenia erekcji to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów mających wpływ zarówno na samoocenę panów, jak i na ich relacje z partnerkami. Jak się okazuje, przyczyny problemów z erekcją są różnorodne. W jakich sytuacjach można stwierdzić zaburzenia wzwodu i kogo najczęściej dotyczą tego typu problemy? Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji? Jak leczyć problemy ze wzwodem i do jakiego lekarza się udać? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Co nazywamy zaburzeniami erekcji?

Do erekcji dochodzi w sytuacji, gdy powstałe w mózgu sygnały płyną przez dolną część rdzenia kręgowego do miejscowych nerwów, prowadząc do rozkurczenia mięśni gładkich penisa i wypełnienia krwią ciał jamistych znajdujących się w naczyniach krwionośnych członka. Zaburzenia erekcji to sytuacje, w których odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego jest uniemożliwione ze względu na trudności utrzymania wzwodu. Dzieje się tak dlatego, iż umiejscowione pod osłoną penisa żyły nie blokują się, prowadząc do całkowitego lub częściowego wiotczenia członka.

Kogo dotyczą zaburzenia erekcji?

Zaburzenia seksualne dotyczą mężczyzn w różnym wieku, jednak problem z utrzymaniem wzwodu często nasila się wraz z upływającymi latami. Według przeprowadzonego niedawno badania Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej zaburzenia erekcji dotykają około 4% mężczyzn w wieku do 30 lat, 9% w wieku 31-40 lat, 25% w wieku 41-50 lat oraz 37% w wieku 51-60 lat. Eksperci szacują, że u osób powyżej 60. roku życia problemy z utrzymaniem wzwodu mogą dotyczyć nawet połowy mężczyzn.

Warto wiedzieć, że wiele osób ignoruje powtarzające się niedogodności, często tłumacząc je złym samopoczuciem i myśleniem, że tak powinno to wyglądać. Jak się okazuje, tylko około 15% uskarżających się na zaburzenia mężczyzn odwiedza gabinety lekarskie w poszukiwaniu przyczyny braku erekcji.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Niewiele osób wie, że przyczyny problemów z erekcją mogą dotyczyć zarówno psychologii i nieprawidłowego stylu życia, jak i nieprawidłowości hormonalnych, przebywania różnorodnych chorób, czy zażywania substancji nieświadomie osłabiających erekcję u mężczyzn. Co więc najczęściej powoduje problemy ze wzwodem?

Przyczyny psychologiczne

Czynniki psychologiczne to jedne z częstszych przyczyn mających wpływ na utrudnianie seksu. Mowa tu między innymi o funkcjonowaniu w ciągłym stresie i życiu w przemęczeniu, nie dbając o odreagowanie trudnych emocji i wysypianie się po ciężkim dniu. Seksuolodzy przyznają, że mężczyźni uskarżają się na problemy ze wzwodem w momentach zmagania się z trudniejszymi wyzwaniami w pracy, czy podczas pojawiających się w rodzinie nieporozumień.

Co więcej, problemy z erekcją występują u osób zmagających się z kompleksami i niskim poczuciem własnej wartości. Mężczyźni przyznają, że zaburzenia wzwodu pojawiają się także na skutek wcześniejszych niepowodzeń w życiu seksualnym i traumatycznych doświadczeń związanych z seksem. Warto dodać, że problemy z erekcją mogą pojawić się w sytuacji, gdy partnerzy nie mogą liczyć na pełną prywatność lub w obawie przed zajściem partnerki w ciążę.

Oczywistym powodem problemów z erekcją są nieporozumienia pomiędzy partnerami oraz brak jasnego informowania o swoich potrzebach. Do psychologicznych przyczyn zaburzeń wzwodu można zaliczyć także błędne przekonania na temat uprawiania seksu, niespełnione oczekiwania i niezaspokojone preferencje seksualne oraz nierealne wyobrażenia wobec partnerki.

Nieprawidłowy styl życia

Niezdrowy styl życia ma ogromny wpływ na odbywanie satysfakcjonujących stosunków płciowych. Brak odpowiedniej ilości snu i aktywności fizycznej, częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów mogą przyczynić się do wystąpienia problemów ze wzwodem i braku zaspokojenia seksualnego. Negatywnie na erekcję może wpływać także zła dieta, wiążąca się z powodującymi problemy z erekcją chorobami sercowo-naczyniowymi.

problemy z erekcją

Zaburzenia hormonalne

Do przyczyn problemów z erekcją zaliczamy także nieprawidłową pracę gospodarki hormonalnej. Mowa tu między innymi o niedoborach testosteronu. Zaburzenia wzwodu często pojawiają się także przy takich chorobach jak hipogonadyzm (zmniejszone wydzielanie hormonów płciowych), hiperprolaktynemia (zwiększone wydzielanie hormonu prolaktyny przez przysadkę), choroby tarczycy, czy choroby nadnerczy.

Problemy z układem krwionośnym

Według ekspertów nawet 50% zaburzeń erekcji wynika z problemów z krążeniem. Do chorób przyczyniających się do nieprawidłowości ze wzwodem zaliczamy między innymi miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia okluzyjne tętnic obwodowych, a także zaburzenia funkcji śródbłonka naczyniowego czy sztywność naczyń.

Zażywanie leków i innych substancji

Problemy z erekcją mogą być także spowodowane przez przyjmowanie niektórych leków i substancji psychoaktywnych, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Najczęściej przyczyniającymi się do zaburzeń wzwodu lekami są te stosowane w przypadku depresji, padaczki, czy nadciśnienia (tak zwane beta-blokery), zaś substancje powodujące problemy z erekcją to między innymi sterydy, kokaina, marihuana, czy heroina. Nadużywanie substancji psychoaktywnych prowadzi nie tylko do problemów z potencją, ale także do zagrożenia zdrowia lub życia mężczyzny.

Inne przyczyny problemów z erekcją

Do przyczyn zaburzeń erekcji zaliczamy także problemy urologiczne takie jak łagodny rozrost prostaty czy infekcje układu moczowego. Problemy ze wzwodem mogą wystąpić także w przypadku chorób metabolicznych takich jak cukrzyca, otyłość, czy dyslipidemia. Warto podkreślić, że przyczynami problemów z erekcją mogą być również choroby neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane, polineuropatia, udar mózgu, czy uraz rdzenia kręgowego. Zaburzenia erekcji mogą wystąpić także jako następstwo przebytego leczenia farmakologicznego, pourazowego, czy pooperacyjnego.

Jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji?

Zdarzające się raz na jakiś czas problemy ze wzwodem są całkowicie normalne i mogą być spowodowane stresem lub przemęczeniem. Nawracające zaburzenia są jednak sygnałem do konsultacji lekarskiej, podczas której przeprowadzony zostanie wywiad z pacjentem, na podstawie którego zaproponowane zostaną metody leczenia problemów z erekcją.

Diagnostyka zaburzeń erekcji – do jakiego lekarza się udać?

W przypadku zaburzeń erekcji należy udać się do urologa lub seksuologa, którzy zbiorą od pacjenta niezbędne informacje i skierują go na wymagane do podjęcia leczenia badania. Podczas wywiadu medycznego specjalista zapyta o częstotliwość pojawiania się problemu i sytuacje, w których problem najczęściej występuje, a także o ewentualne przedwczesne wytryski, tolerancję wysiłku fizycznego, czy o przyjmowanie leków. W diagnostyce zaburzeń erekcji pomocne może okazać się wykonanie badań takich jak badanie krwi z oznaczeniem poziomu glukozy, lipidogramu, hormonów i prób wątrobowych, badanie moczu, a także badania obrazowe USG przepływu krwi w tętnicach prącia.

Leczenie problemów z erekcją

W leczeniu zaburzeń erekcji najczęściej stosuje się specyfiki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy-5. Najczęściej zalecane przez specjalistów tabletki na wspomaganie libido zawierają w swoim składzie substancje takie jak tadalafil, awanafil, sildenafil oraz wardenafil. Wszystkie z wymienionych leków mają na celu wspomóc utrzymywanie erekcji, poprawiając komfort psychiczny pacjenta. Warto pamiętać, że przeciwwskazaniami do stosowania tego typu substancji są między innymi: wiek poniżej 18 roku życia, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia widzenia, niewydolność wątroby i/lub serca, czy dławica piersiowa. Leki mogą wchodzić w interakcje z innymi zażywanymi substancjami, dlatego chcąc wprowadzić tego typu specyfiki, warto skonsultować się z lekarzem.

Problemy z erekcją – podsumowanie

Zaburzenia erekcji dotyczą wielu mężczyzn w różnym wieku. Do najczęstszych przyczyn problemów zaliczamy czynniki psychologiczne, a także zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej, przebywanie chorób, czy zażywanie leków i substancji psychoaktywnych. W przypadku nawracającego problemu ze wzwodem, warto skonsultować się ze specjalistą, który po przeprowadzeniu wywiadu medycznego skieruje pacjenta na odpowiednie badania i zaleci przyjmowanie bezpiecznych dla zdrowia leków.

Artykuł powstał we współpracy z Drogeria Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *