13 wartych odwiedzenia atrakcji w Zamościu

13 Wartych Odwiedzenia Atrakcji w Zamościu

Kategoria: Podróże | Autor: Monika Nowicka

Położony w województwie Zamość wyróżnia się nietypową zabudową, przez co bywa określany mianem Padwy Północy. Warto dowiedzieć się, jakie atrakcje czekają w tym mieście na odwiedzających. 

1. Rynek Wielki

Będąc w Zamościu koniecznie trzeba przespacerować się po rynku, pochodzącym z XVI wieku. Jego wymiary to dokładnie 100 x 100 metrów. Szczególny zachwyt wzbudzają urocze kamienice z arkadowymi podcieniami. Perłą rynku jest rzecz jasna Ratusz miejski, wyróżniający się renesansowym stylem. Warto przyjrzeć się przede wszystkim wachlarzowym schodom oraz wysokiej ratuszowej wieży.

2. Zamojski Rynek Solny

Aby dojść do zamojskiego Rynku Solnego trzeba przespacerować się z Rynku Wielkiego ulicą Solną. W dawnych czasach najważniejszą funkcją tego rynku była funkcja handlowa. To właśnie w tym miejscu składowana była sól pochodząca między innymi z Wieliczki, skąd też wzięła się nazwa rynku. W jednej ze znajdujących się tutaj kamienic mieściło się dawniej więzienie. Obecnie jednak znajduje się tutaj wejście do podziemnej trasy turystycznej. Warto dodać,  że pośrodku Rynku Solnego stoi pochodząca ze statku Ziemia Zamojska kotwica. Jej waga sięga aż siedmiu ton! 

3. Katedra w Zamościu

Odwiedzając Zamość, warto przejść się do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i świętego Tomasza Apostoła. Nawet, jeżeli nie należy się do miłośników budowli sakralnych, ta pochodząca z XVI wieku świątynia wywiera naprawdę fenomenalne wrażenie. Do jej założenia przyczynił się sam Jan Zamoyski. Kościół ten zaprojektował zaś Bernardo Morando. Co ciekawe, w świątyni znajduje się aż dziewięć kaplic. W nawie głównej znalazły się zaś krypty, w których to spoczywają Zamoyscy. Tym co wyróżnia ten wyjątkowy kościół są również trzy dzwony o imionach Jan, Tomasz oraz Wawrzyniec. Turyści, którzy zdecydują się na odwiedziny w Zamościu w sezonie wakacyjnym, będą miały okazję skorzystać ze znajdującego się na kościelnej wieży tarasu widokowego. To doskonała wiadomość dla osób, które uwielbiają podziwiać panoramy miasta. 

4. Twierdza Zamość 

Każdy, kto zdecyduje się na odwiedziny w Zamościu powinien koniecznie obejrzeć majestatyczną Twierdzę Zamość. Powstała ona w XVI wieku, oczywiście z inicjatywy założyciela miasta, Jana Zamoyskiego. W kolejnych latach po powstaniu, twierdza ta była wielokrotnie modyfikowana. Na wyróżnienie bez wątpienia zasługuje Bastion VII, który ulokowany jest przy ulicy Łukasińskiego. Warto zaznaczyć, że twierdza ta nie została zdobyta ani przez Kozaków, ani też przez Tatarów. Co więcej, fiaskiem skończyła się również próba jej zdobycia przez wojska szwedzkie w trakcie potopu szwedzkiego. Wokół twierdzy narosło wiele legend, o których z całą pewnością opowie przewodnik w trakcie oprowadzania po mieście. Jeżeli chce się poznać ciekawostki o mieście Zamość, warto pokusić się właśnie o wycieczkę zorganizowaną.

5. Synagoga 

W pobliżu ulic Bazyliańskiej i Ludwika Zamenhofa znajduje się dawna synagoga. Stanowi ona jeden z obiektów sakralnych żydowskich. Obecnie w budynku dawnej bożnicy znajduje się siedziba Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Warto bacznie przyjrzeć się jej z zewnątrz, ponieważ jest ona uznawana za jedną z najdoskonalej zachowanych późnobarokowych synagog w całej Polsce. Budynek jest oczywiście udostępniony dla odwiedzających miasto Zamość turystów. Dawna bożnica zlokalizowana jest przy ulicy Pereca 14. 

6. Pałac Zamoyskich 

Będąc w Zamościu nie sposób przejść obojętnie obok Pałacu Zamoyskich. Obiekt znajduje się przy ulicy Akademickiej. Prace nad budową tego wspaniałego pałacu miały miejsce w latach 1579-1586. Uczestniczył w nich oczywiście Bernardo Morando, który odpowiadał za wykonanie projektu. Współcześnie w Pałacu Zamoyskich mieści się liceum. Smutne dla niektórych może być to, że po licznych przebudowach obiekt nie prezentuje się już tak pięknie i okazale jak miało to miejsce w czasach jego świetności. 

7. Szlak Leśmianowski

Miłośnicy twórczości poetyckiej słynnego polskiego poety Bolesława Leśmiana koniecznie powinni odnaleźć cykl figurek znajdujących się w Zamościu. Bywają one porównywane nierzadko do popularnych krasnali wrocławskich. Wśród figurek na Szlaku Leśmianowskim należy wyróżnić te o następujących nazwach: Bajdała, Gady, Skrzypek Opętany, Srebroń, Znikomek, Szewczyk oraz Dziewczyna. Za stworzenie rzeźb odpowiada nie kto inny jak Bartłomiej Sęczawa. Za inicjajcę Szlaku Bolesława Leśmiana odpowiada zaś Zamojski Dom Kultury. 

8. Park Miejski w Zamościu 

Miłośnicy zieleni ucieszą się z możliwości spaceru po Parku Miejskim w Zamościu. Dlaczego? Ponieważ jest on zaliczany do najpiękniejszych parków miejskich w całym kraju. Pochodzi z okresu międzywojennego. Za jego projekt odpowiada Walerian Kronenberg, który był uznawany za jednego z najwybitniejszych planistów ogrodów swoich czasów. Przepiękny park znajduje się przy ulicach Królowej Jadwigi oraz Akademickiej. 

9. Pomnik Jana Zamoyskiego 

Przed budynkiem pałacu ordynackiego, na placu przy ulicy Akademickiej ulokowany jest pomnik konny założyciela miasta Zamościa Jana Zamoyskiego. Postać hetmana została przedstawiona z buławą, dzięki czemu prezentuje się wyjątkowo majestatycznie. Za stworzenie tego wspaniałego pomnika odpowiada Marian Konieczny. W tym miejscu warto dodać, iż w Muzeum posiada on swoją autorską galerię rzeźbiarską.

10. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

Miłośnicy militariów na pewno powinni zainteresować się Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Co ciekawe, budynek ten faktycznie służył Janowi Zamoyskiemu do przechowywania wybranej przez siebie kolekcji broni. Ten oddział Muzeum Zamoyskiego ulokowany jest przy ulicy Zamkowej.

11. Kościół Świętej Katarzyny

Kościół imienia Świętej Katarzyny powstał z inicjatywy Hieronima Żaboklickiego. Był on żołnierzem, który prowadził wyjątkowo hulaszczy i rozrywkowy tryb życia. Budynek sakralny wzniósł zaś po to, aby przeprosić Boga za swoje liczne grzechy. Co ciekawe, odpowiada on również za wzniesienie znajdującego się przy kościele klasztoru franciszkańskiego. Kościół ulokowany jest na Placu Jaroszewicza. 

12. Rynek Wodny 

Jest to jeden z placów zlokalizowanych na Starym Mieście. Skąd wzięła się jego nazwa? Otóż okazuje się, że w dalekiej przeszłości to właśnie tutaj liczni przybywający do miasta kupcy poili swoje konie. Na owym placu wyróżnia się obiekt sakralny, którym jest dawny kościół klarysek. Patronuje mu babcia Jezusa, matka Maryi, święta Anna. Obiekt ten został wzniesiony pod koniec wieku XVII. Dzisiaj w dawnym klasztorze znajduje się szkoła muzyczna. Dzięki temu, przechadzając się po placu dają się słyszeć dźwięki wydawane przez różnego rodzaju instrumenty. Dawny kościół klarysek znajduje się przy ulicy Kościuszki. 

13. Zoo w Zamościu 

Na liście największych atrakcji miasta Zamościa nie mogło rzecz jasna zabraknąć zamojskiego ogrodu zoologicznego. Zlokalizowany jest on przy ulicy Szczebrzeskiej, w pobliżu Dworca PKP. Co ciekawe, zalicza się go do jednych z najstarszych ogrodów zoologicznych w całej Polsce. Obiekt wyróżnia się obecnością mnóstwa gatunków zwierząt, wśród których znajdują się między innymi żyrafy, lwy czy niedźwiedzie. Ogród ten jest bardzo zadbany i cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Licznie odwiedzają go wycieczki szkolne, jak również rodziny z małymi dziećmi. 

Więcej inspiracji znajdziesz na terefe.pl/zamosc-atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *