Wybielanie zębów – czy warto?

Kategoria: Uroda | Autor: Monika Nowicka
Każdy chce mieć piękny uśmiech. Nieskazitelnie białe zęby są marzeniem niejednego z nas. Jednak w wielu przypadkach przeszkadza w tym nasz styl życia, palenie papierosów lub nadmiar kamienia nazębnego. Na szczęście istnieje kilka sposobów poprawienia wyglądu naszych zębów. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, potrzeb i problemów z uzębieniem możemy stosować różne metody wybielania zębów. Jak to zrobić i dlaczego wizyta u dentysty jest jednym z najbardziej bezpiecznych zabiegów?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- kiedy domowe sposoby wybielania zębów są skuteczne,
- dlaczego najbezpieczniejszym sposobem na wybielanie zębów jest wizyta u dentysty,
- jak znaleźć dobry gabinet dentystyczny zajmujący się wybielaniem zębów.
Wybielanie szkliwa zębów jest dziś możliwe zarówno w zaciszu domowym, jak i w gabinecie stomatologicznym. Jednak dobrze jest wykonywać ten zabieg z pomocą stomatologa, szczególnie jeśli mamy różne problemy z uzębieniem. Warto też wiedzieć, jakie wady i zalety ma domowe wybielanie zębów, a co daje nam wybielanie zębów u dentysty. Odpowiedzi na wiele pytań na ten temat może nam udzielić blog stomatologiczny lub różnego rodzaju poradniki. Podstawowe informacje zamieszczamy poniżej.
Spis treści
Domowe sposoby pomocne przy wybielaniu zębów – wady i zalety
Wybielenie zębów domowymi sposobami jest jak najbardziej możliwe. Jednak jest ono skuteczne jedynie przy niewielkich przebarwieniach zębów, które łatwo pokryjemy środkami dostępnymi w aptekach bądź drogeriach. Efekt wybielania zębów można też osiągnąć stopniowo poprzez stosowanie pasty z dodatkiem środka wybielającego bądź innych bardziej wyspecjalizowanych specyfików. Jednak w zaciszu domowym, jak wspomnieliśmy wcześniej, można to zrobić tylko przy niewielkich przebarwieniach i bez większych problemów z zębami oraz dziąsłami. Nie jest to wskazane dla osób z poważniejszymi problemami, jak uszkodzenia szkliwa bądź dziąseł, np. przy nadwrażliwości zębów. Ogólnodostępne preparaty wybielające mają niewielkie stężenie substancji wybielających, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne bez nadzoru specjalisty. Wadą stosowania domowych sposobów na wybielanie zębów jest to, że nie będą one tak skuteczne, jak metody dostępne w gabinecie stomatologicznym (jak np. laserowe wybielanie zębów), a niewłaściwie wykonywane mogą powodować różne powikłania.
Wybielanie zębów – czy warto?
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma z pewnością wiele zalet i niemal zerowe ryzyko. Pacjentom, którzy chcą wybielić swój uśmiech, dedykowana jest wizyta w gabinecie dentystycznym, zwłaszcza jeśli przebarwienia spowodowane są z powodu chorób zębów, z powodu spożywania dużej ilości pokarmów, palenia papierosów lub przyczyną jest przyjmowanie niektórych leków. Dostępne w gabinetach stomatologicznych środki i pasty wybielające mają bardzo duże stężenie i mogą być bezpiecznie używane jedynie przez wykwalifikowane osoby. Dodatkowo dentysta nałoży nam preparat wybielający na zęby w taki sposób, by nie uszkodzić dziąseł, dostosowując odpowiednią ilość środka wybielającego do indywidualnych potrzeb naszego uzębienia. Dentysta przeprowadzi również odpowiedni wywiad medyczny i doradzi właściwy środek wybielający. Warto więc znaleźć gabinet stomatologiczny, który ma w swojej ofercie wybielanie zębów i zajmie się nami fachowo i bezpiecznie.
W wielu gabinetach stomatologicznych możemy się zdecydować równiez na laserowe wybielanie zębów. Jest to coraz bardziej popularna z metod wybielania zębów. Zabieg polega na nałożeniu na dziąsła specjalnego żelu ochronnego w celu zabezpieczenia ich przed działaniem środka wybielającego. Następnie na zęby nakłada się preparat zawierający nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. W kolejnym kroku zęby są naświetlane niebieskim światłem emitowanym przez laser diodowy lub lampę LED. Nałożony środek wybielający się aktywuje i powoduje rozpad nadtlenku wodoru. Powstałe związki wnikają w szkliwo i do tkanek zęba, usuwając przebarwienia. Taki zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, a efekty są widoczne już po jednej wizycie.
Zalety wybielania zębów. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Z pewnością wybielanie zębów ma swoje zalety. Przede wszystkim piękny uśmiech, lepsze samopoczucie i większa chęć do uśmiechania się znacznie poprawiają wygląd twarzy. Aby jednak ten zabieg był dla nas całkowicie bezpieczny, warto wykonywać go wraz ze specjalistami. Jak już wspomnieliśmy, wiele chorób w jamie ustnej może stanowić przeszkodę przy wybielaniu zębów. Próchnica, paradontoza, podrażnienia dziąseł czy odsłonięte korzenie zębowe mogą stanowić przeciwskazanie do zabiegu. W takiej sytuacji najlepiej najpierw wyleczyć się z chorób towarzyszących, a dopiero później pozbyć się przebarwień na zębach. W innych przypadkach taki zabieg jest całkowicie bezpieczny i w zasadzie nie ma skutków ubocznych.
Profesjonalnie wykonane wybielanie zębów nie niszczy szkliwa. Stężenie past wybielających stosowane w przez stomatologów w gabinetach jest właściwie dobierane, co wyklucza powikłania w postaci uszkodzeń szkliwa. Natomiast jeśli będziemy próbować wybielać zęby domowymi sposobami, w przypadku niewłaściwego stosowania preparatów możemy doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Dlatego warto zostawić ten zabieg specjalistom, a po zakończeniu wybielania cieszyć się nieskazitelnie pięknym uśmiechem zdrowych zębów.