Szafki łazienkowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka
Szafki ważny element wyposażenia łazienki. Od ich jakości zależy nie tylko wystrój tego pomieszczenia, ale też łatwość przechowywania kosmetyków i środków czystości. Wybór tych mebli warto więc dobrze przemyśleć. W nowym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak dobrać najlepszą szafkę łazienkową pod względem estetyki oraz funkcjonalności.
Spis treści
- 1 Szafki łazienkowe – zestawy mebli łazienkowych do każdego wnętrza
- 2 Meble łazienkowe – jak wybrać? Najważniejsze cechy dobrej szafki łazienkowej
- 3 Szafki łazienkowe stojące czy szafki podumywalkowe? Co lepiej uzupełni przestrzeń łazienki?
- 4 Szafka łazienkowa – która sprawdzi się najlepiej? Funkcjonalne rozwiązania w twojej łazience
- 5 Szafki łazienkowe wiszące i stojące wykonane z materiałów odpornych na działanie wody
Szafki łazienkowe – zestawy mebli łazienkowych do każdego wnętrza
Pierwszym krokiem do wyboru idealnej szafki łazienkowej powinno być gruntowne przemyślenie swoich potrzeb. Zastanówcie się, ile miejsca do przechowywania potrzebujecie, jakie przedmioty chcecie przechowywać w szafkach oraz ile osób będzie korzystać z łazienki. W większej łazience dla rodziny, potrzebne będą przecież pojemniejsze szafki, natomiast w małej łazience dla jednej osoby lub pary dobrze sprawdzą się bardziej kompaktowe rozwiązania.
Meble łazienkowe – jak wybrać? Najważniejsze cechy dobrej szafki łazienkowej
Kolejna kwestia to dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni. Powinniście ustalić, gdzie dokładnie umieścicie szafki i jakie powinny mieć wymiary. Pamiętajcie, że szafki nie powinny blokować swobodnego przejścia ani utrudniać korzystania z innych elementów wyposażenia łazienki. Jeśli macie małą łazienkę, rozważcie wybór szafek wiszących i podwieszanych, dzięki którym zaoszczędzicie sporo miejsca na podłodze.
Łazienka to miejsce w dużym stopniu narażone na działanie wilgoci. Dlatego ogromne znaczenie dla funkcjonalności całego pomieszczenia ma wybór materiału, z którego wykonane będą szafki. Najlepiej sprawdzają się materiały odporne na wilgoć, takie jak lakierowana płyta MDF, płyta HPL, czy drewno zabezpieczone specjalnymi powłokami. Szafki wykonane z tańszych materiałów mogą z czasem pęcznieć lub ulegać uszkodzeniom. Warto więc zainwestować w nieco droższe, ale znacznie bardziej trwałe rozwiązania.
Szafki łazienkowe stojące czy szafki podumywalkowe? Co lepiej uzupełni przestrzeń łazienki?
Szafki łazienkowe powinny komponować się ze stylem całego pomieszczenia. Jeśli łazienka jest urządzona w nowoczesnym stylu, postawcie na proste formy i minimalistyczne wzornictwo. W przypadku łazienek klasycznych, dobrym wyborem mogą okazać się szafki z bardziej dekoracyjnymi frontami. Kolorystyka musi ponadto harmonizować z innymi elementami, takimi jak przede wszystkim płytki, umywalka czy armatura. Wybierając szafki, warto zastanowić się, czy chcecie, by były one głównym akcentem kolorystycznym, czy raczej dyskretnym dopełnieniem wystroju.
Szafka łazienkowa – która sprawdzi się najlepiej? Funkcjonalne rozwiązania w twojej łazience
Funkcjonalność szafek to nie tylko ich pojemność, ale także sposób organizacji wnętrza. Zastanówcie się, jakie systemy przechowywania będą dla was najwygodniejsze – czy potrzebujecie tradycyjnych szuflad i półek, czy też wolicie kosze wysuwane? Warto zwrócić uwagę na to, czy dany model wyposażony jest w system cichego domykania, które zwiększy komfort użytkowania (zwłaszcza w mieszkania z dużą liczbą domowników).
Kolejny ważny aspekt to sposób montażu szafek. Szafki wiszące i podwieszane ułatwiają sprzątanie podłogi, ale ich montaż może być bardziej skomplikowany. Znaczenie ma też ergonomia – szafki powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości i zapewniać wygodny montaż domownikom o każdym wzroście.
Szafki łazienkowe wiszące i stojące wykonane z materiałów odpornych na działanie wody
Jak widać, wybór szafek łazienkowych wymaga przemyślenia wielu aspektów. Największe znaczenie mają wymiary meble i materiały, z których zostały wykonane. Zapominać nie powinniście też o stylu i kolorystyce – wystrój łazienki ma duże znaczenie dla waszego codziennego komfortu.