Przenośnik palet – czym jest, do czego służy, jak działa

Przenośnik palet – czym jest, do czego służy, jak działa

Kategoria: Biznes | Autor: Monika Nowicka

Przenośnik palet pełni kluczową funkcję w wielu obiektach magazynowych i przemysłowych. Jest to powszechnie stosowana technologia, która wspiera automatyzację, usprawnia przepływ materiałów i zwiększa bezpieczeństwo ludzi oraz towarów. Poprzez użycie przenośnika, transport palet z punktu A do punktu B może odbywać się bez udziału człowieka. Tego typu urządzenie ma charakter modułowy, dzięki czemu istnieje możliwość wdrożenia etapami w odniesieniu do realnych potrzeb oraz posiadanych zasobów danego przedsiębiorstwa.

Czym jest przenośnik palet?

Przenośnik paletowy to urządzenie wykorzystywane do transportu ciężkich ładunków. Ten rodzaj przenośnika, jak sama nazwa wskazuje, może obsługiwać różne typy palet – w odniesieniu do rozmiarów oraz materiałów, z których są one wykonane.

Rynek oferuje różne technologie i konfiguracje przenośników palet. Najczęściej spotykaną opcją są przenośniki rolkowe, które transportują ładunek z wykorzystaniem rolek umiejscowionych w specjalnie w tym celu przygotowanej konstrukcji. Transportery rolkowe dzielimy na napędzane i grawitacyjne:

  • Przenośnik palet grawitacyjny – wykorzystuje siłę grawitacji do przemieszczanie ładunków. Rolki montuje się pod kątem w kierunku, w którym ma być transportowana paleta. Jest relatywnie tani we wdrożeniu. Stosowany zazwyczaj w przypadku długich odległości, gdzie można zastosować spadek.
  • Przenośnik palet napędzany – cechuje się większą elastycznością w odniesieniu do swojego grawitacyjnego odpowiednika, jest jednak droższy zarówno we wdrożeniu, jak i eksploatacji.

Popularną formą przenośnika do palet jest konstrukcja łańcuchowa, która jest stosowana zazwyczaj na zewnątrz budynku lub w przypadku transportu bardzo ciężkich ładunków.

Taśmowa wersja przenośnika palet jest stosowana w obiektach, w których mamy do czynienia ze zróżnicowanymi jednostkami ładunkowymi.

Do czego służy przenośnik palet?

Przenośnik palet pomaga zwiększyć wydajność i przepustowość obiektu logistycznych lub przemysłowego, a co za tym idzie, zredukować koszty operacyjne.

Przenośnik palet może być wykorzystany w następujących obszarach operacyjnych:

  • Produkcja zróżnicowanych towarów – w zakładach przemysłowych, które decydują się na automatyzację procesów, przenośnik palet umożliwia efektywne połączenie fabryki z magazynem,

  • Reklama

  • Magazynowanie – w procesie magazynowania przenośnik rolkowy wspiera transport ładunków do obszaru składowania czy też buforowanie ładunków przygotowanych do wysyłki.

Alternatywą dla przenośnika palet może być wózek autonomiczny, który jest wybierany przez firmy, w których nie można wdrożyć konstrukcji na stałe przymocowanej do podłoża. Wózki autonomiczne dzielą się na pojazdy AGV (poruszające się po ściśle zdefiniowanych trasach) oraz AMR (same definiujące optymalną drogę transportową).

Jak działa przenośnik paletowy?

W największym uproszczeniu, palety są ładowane na przenośnik za pomoc wózków widłowych lub paletowych. We współczesnych obiektach stosuje się zazwyczaj przenośniki napędzane, które transportują palety w sposób niesynchroniczny – ładunek może być pozycjonowany i sterowany za pomocą systemu informatycznego.

Modułowa konstrukcja przenośnika palet umożliwia łatwą integrację kompleksowego systemu transportu i obsługi ładunków. Stosuje się:

  • Obrotnice umożliwiające prostopadłe łączenie układu transportowego,
  • Windy towarowe, które gwarantują bezproblemowe pokonywanie różnic poziomów pomiędzy poszczególnymi obszarami operacyjnymi,
  • Owijarki i inne urządzenia, które pozwalają przygotować ładunek do wysyłki.

Przenośnik rolkowy może zostać zintegrowany z systemem automatycznego załadunku samochodów ciężarowych, dzięki czemu wyprodukowany towar może trafić bezpośrednio do dalszej dystrybucji bez udziału człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *