Kategoria: Ekologia | Autor: Monika Nowicka
Miasta przyszłości
Świat mierzy się obecnie z wieloma narastającymi problemami. Ciągły wzrost zanieczyszczeń rujnujących naszą planetę to tylko czubek góry lodowej. Do tego należy jeszcze dodać chociażby starzejące się społeczeństwo, a także rosnące koszty życia. Wszystkie te kwestie zmuszają nas do szukania rozwiązań, które pozwolą nam przetrwać i funkcjonować w zmieniającej się rzeczywistości. Zmienić muszą się również, a może przede wszystkim nasze miasta. Ich transformacja już trwa, choć nie każdy to zauważa. Na czym ona polega i czego możemy się spodziewać w przyszłości?
Ekologiczne miasta przyszłości, czyli jakie?
Koncepcja miast przyszłości to przede wszystkim założenie, iż uda nam się zmodyfikować struktury miejskie w taki sposób, aby były one bardziej lub nawet całkowicie ekologiczne. Takie modelowanie przyszłości powinno polegać między innymi na racjonalnym dysponowaniu zasobami naturalnymi oraz na inwestowaniu w odnawialne źródła energii. Ważne jest także wdrożenie najwyższych standardów ekologicznych dotyczących produkcji spożywczej i konsumpcji.
Bardzo szybki napływ ludności do miast oraz ciągłe poszerzanie ich granic sprawiają, że z jeszcze większym zapałem należy przeciwdziałać zmianom klimatu, z którymi świat mierzy się już dziś. W miastach przyszłości musi więc powstawać więcej parków i terenów zielonych. Musimy nauczyć się nowoczesnych sposobów na to, jak wkomponować zieleń w przestrzeń miejską, tworząc na przykład zielone dachy lub ogrody wertykalne.
To jednak oczywiście nie wszystko. Zmianie musi też ulec nasze podejście oraz sposób życia. Zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju światowych gospodarek, w miastach należy również ograniczyć zanieczyszczenia generowane przez środki transportu oraz używane przez nas systemy grzewcze. Musimy też stawiać na rozwiązania, które są neutralne dla środowiska, takie jak na przykład stosowanie ekologicznych materiałów budowlanych.
Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość
Społeczeństwo przemysłowe, nazywane również industrialnym, charakteryzuje się przede wszystkim zwiększającą się liczbą osób zatrudnionych w sektorze przemysłowym, z którego czerpie się największe zyski. Proces industrializacji wpłynął na zmianę sposobu myślenia i stylu życia społeczeństwa, które się wzbogaciło, coraz chętniej przenosiło się do miast i zmieniło swoje podejście między innymi do instytucji rodziny.
Już teraz można jednak powiedzieć, że nasze społeczeństwo przekształciło się z przemysłowego w poprzemysłowe. Większość obywateli zatrudniona jest w sektorze usług, w gospodarce dominują wielkie korporacje finansowo-przemysłowe i co za tym idzie, ogromna liczba osób chce mieszkać w miastach. W efekcie powstają ogromne aglomeracje i zmieniają się funkcje miast w Polsce. Konieczne jest więc wdrożenie inteligentnych rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort życia mieszkańców miast, ale też zminimalizują ich szkodliwy wpływ na środowisko.
Eko przyszłość – najważniejsze założenia
Koncepcja inteligentnych miast przyszłości zakłada poprawę jakości życia ich mieszkańców oraz podniesienie w niech bezpieczeństwa ekologicznego. Zgodnie z jej założeniami miasta muszą stać się jak najbardziej niezależne i samowystarczalne w odniesieniu do produkcji zarówno żywności, jak i energii z odnawialnych źródeł. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają więc technologie współczesne i przyszłości, które pozwolą nam osiągnąć te cele.
Przyszłość aglomeracji miejskich opiera się na cyfryzacji oraz na skutecznym wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, które wpływają pozytywnie na społeczeństwo i naszą planetę. Te innowacyjne zmiany muszą zatem objąć niemal każdą sferę naszego życia od usług medycznych, przez transport publiczny, aż po obsługę administracyjną. Miasta przyszłości powinny skupiać się na ekologii, cyfryzacji życia mieszkańców oraz otwarciu się na nowoczesne technologie i innowacyjne inwestycje.