Miasta przyszłości

Miasta przyszłości

Kategoria: Ekologia | Autor: Monika Nowicka

Świat mierzy się obecnie z wieloma narastającymi problemami. Ciągły wzrost zanieczyszczeń rujnujących naszą planetę to tylko czubek góry lodowej. Do tego należy jeszcze dodać chociażby starzejące się społeczeństwo, a także rosnące koszty życia. Wszystkie te kwestie zmuszają nas do szukania rozwiązań, które pozwolą nam przetrwać i funkcjonować w zmieniającej się rzeczywistości. Zmienić muszą się również, a może przede wszystkim nasze miasta. Ich transformacja już trwa, choć nie każdy to zauważa. Na czym ona polega i czego możemy się spodziewać w przyszłości?

Ekologiczne miasta przyszłości, czyli jakie?

Koncepcja miast przyszłości to przede wszystkim założenie, iż uda nam się zmodyfikować struktury miejskie w taki sposób, aby były one bardziej lub nawet całkowicie ekologiczne. Takie modelowanie przyszłości powinno polegać między innymi na racjonalnym dysponowaniu zasobami naturalnymi oraz na inwestowaniu w odnawialne źródła energii. Ważne jest także wdrożenie najwyższych standardów ekologicznych dotyczących produkcji spożywczej i konsumpcji.

Bardzo szybki napływ ludności do miast oraz ciągłe poszerzanie ich granic sprawiają, że z jeszcze większym zapałem należy przeciwdziałać zmianom klimatu, z którymi świat mierzy się już dziś. W miastach przyszłości musi więc powstawać więcej parków i terenów zielonych. Musimy nauczyć się nowoczesnych sposobów na to, jak wkomponować zieleń w przestrzeń miejską, tworząc na przykład zielone dachy lub ogrody wertykalne.

To jednak oczywiście nie wszystko. Zmianie musi też ulec nasze podejście oraz sposób życia. Zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju światowych gospodarek, w miastach należy również ograniczyć zanieczyszczenia generowane przez środki transportu oraz używane przez nas systemy grzewcze. Musimy też stawiać na rozwiązania, które są neutralne dla środowiska, takie jak na przykład stosowanie ekologicznych materiałów budowlanych.

Jakie będą miasta przyszłości?

W przyszłości w miastach mogą pojawić się latające pojazdy, będziemy przeżywać doświadczenia uliczne połączone ze światem cyfrowym i poruszać się po równie wielkich podziemnych przestrzeniach, a przede wszystkim tam się szybko przemieszczać podziemnym transportem. Te futurystyczne inteligentne miasta przyszłości będą zasilane przez dane z big data, internet rzeczy i sztuczną inteligencję AI, a dzięki czemu będą mogły żyć, a nawet myśleć razem z nami. Ale inne aspekty futurystycznego miasta obejmują zrównoważone, integracyjne i mieszane wykorzystanie. Technologia zostanie również wykorzystana do stworzenia nowej jakości życia w dobrze zaplanowanych projektach, które nie tracą ludzkiego charakteru.

O tym jak powinno wyglądać miasto przyszłości będą podpowiadać w dużej mierze dane oraz wizje człowieka, ale tak na wspominałam na pewno te miasta muszą być ekologiczne w dobie zmieniających się warunków klimatycznych. Jakby nie patrzyć wizja miasta przyszłości klaruje się bardzo futurystycznie, jednak z pomocą technologii będą to miejsca bardzo wygodne do życia, a przede wszystkim ekologiczne.

Miasta przyszłości na świecie

Inspirującym przykładem jest Singapur. Od centrów danych i zakładów użyteczności publicznej po magazyny i dworce autobusowe, to miasto-państwo odkryło, jak najlepiej wykorzystać schodzenie poniżej poziomu ulicy.

Najważniejsza jest przestrzeń, ale także niskie koszty energii i budowy. Wszystko to pokrywają podziemne struktury. W jaki sposób? Eliminują konieczność wykonywania fundamentów, co obniża koszty budowy. Ponadto temperatura pozostaje stabilna, co zmniejsza rachunki za ogrzewanie i chłodzenie nawet o 80%. Budownictwo podziemne może również okazać się bardziej odporne w miejscach, w których przeważają klęski żywiołowe.

Helsinki starają się utrzymać niski ślad węglowy i niską panoramę. Stolica Finlandii rozwija podziemne miasto z centrami handlowymi, stacjami metra, basenami, a także jednym z najbardziej zielonych centrów danych na świecie.

Nie zapominajmy o tunelach przyszłości. W Kuala Lumpur system zarządzania wodami opadowymi i tunel drogowy łączy podziemne autostrady z ochroną przeciwpowodziową. Kiedy nadchodzi pora monsunowa, dolny pokład autostrady zostaje przekształcony w kanał odwadniający, który w przypadku powodzi odprowadza wodę z dala od miasta.

Miasto przyszłości Arabia Saudyjska

Na specjalną wzmiankę zasługuje miasto przyszłości w Arabii Saudyjskiej. Powód jest prosty, a nawet jest ich kilka. Ten rejon jest bardzo bogaty i władze w tym saudyjskim kraju mają szerokie pole do planowania i koncepcji na to jak będzie wyglądać przyszłość miast w tym kraju. Inna sprawa to klimat tego kraju, który jest bardzo suchy, pustynny, więc wymaga to jeszcze bardziej specyficznego podejścia do budowy miast przyszłości. Trzeba przyznać, że podziw budzi szczególnie jeden pomysł o którym poniżej.

Arabia Saudyjska ujawniła projekty swojego ambitnego miasta „Linia”, reklamowanego jako jednobudynkowe miasto na pustyni, które ma rozciągać się na ponad 170 kilometrów i ostatecznie pomieścić 9 milionów ludzi.

Miasta przyszłości 2050

Na pewno miasta przyszłości w 2050 roku będą się nadal rozrastać, a kolejne drapacze chmur będą budowane, gdy miliony ludzi udadzą się do dużych miast w poszukiwaniu pracy i perspektyw zawodowych. Zmiany klimatyczne również będą miały ogromny wpływ, ponieważ wielu ludzi zostanie zmuszonych do opuszczenia nadmorskich miast z powodu powodzi. Możliwe, że do 2050 roku miliard ludzi zostanie przesiedlonych.

Jeśli chodzi o projektowanie infrastruktury, jedno jest pewne i tak jak wspominałam wcześniej: big data odegra kluczową rolę w rozwoju miast przyszłości w 2050 roku, w tym w wykorzystywaniu danych do obserwowania ruchów ludzi i tworzeniu inteligentniejszej mobilności. Jednak tworzenie inteligentnych miast przyszłości to coś więcej niż wykorzystanie internetu rzeczy do optymalizacji usług lub przekazywania informacji mieszkańcom. Big data, internet rzeczy powinny kształtować podejmowanie decyzji samorządowych wokół transformacji miast.

Dlaczego to jest ważne? Planiści rozważali wcześniej urbanizację często na obszarach o małej przestrzeni na zwiększenie pojemności budynków lub infrastruktury. Jedną z alternatyw jest analiza zebranych danych w celu ustalenia, jak zagęszczać korytarze ludnościowe między sąsiednimi miastami, z masowym transportem tworzącym duże i połączone regiony, które z łatwością mogą stać się domem dla milionów kolejnych ludzi.

Miasta przyszłości w Polsce

Warto również przyjrzeć się bliżej jak planowane są miasta przyszłości w Polsce czyli w kraju w którym żyjemy. To tak naprawdę najbardziej nas interesuje, jeśli zakładamy, że nie wyprowadzimy się do innego kraju i chcemy w Polsce zapuścić korzenie. Jednak jakby nie patrzyć, nie ma jednej spójnej polskiej czy światowej wizji miast przyszłości, dlatego miasta przyszłości w Polsce na pewno będą czerpać z pomysłów i planów światowych, ale i wewnętrznych. Technologia tak szybko się rozwija, że jeszcze wiele wynalazków może powstać żeby pomóc nam planować inteligentne miasto przyszłości w Polsce.

Na pewno największe szanse na technologiczny rozwój mają miasta z największym potencjałem gospodarczym, gdzie alokowana jest największa ilość zasobów finansowych oraz miasta, które mają największy kapitał ludzki. Do tej grupy należy kilka największych polskich aglomeracji jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk.

Jednak zakładamy, że na pewno również polskie miasta przyszłości muszą być ekologiczne i przyjazne środowisku. Wszystkie budynki mieszkalne. które w nich się będą znajdować lub już tam są, muszą posiadać własne i przede wszystkim niezależne oraz połączone z innymi systemami znajdującymi się w mieście – instalacje wodno-kanalizacyjne. Co ważniejsze budynki z powodów środowiskowych powinny posiadać dodatni bilans energetyczny. Stanie się to przy pomocy i zastosowaniu efektywnych technologii budowlanych oraz instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.

Funkcje miast w Polsce w nawiązaniu do powyższego muszą być wtedy integralne z funkcjami środowiska, a eko przyszłość na pewno będzie łatwiejsza do osiągnięcia przez Polaków.

Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość

Społeczeństwo przemysłowe, nazywane również industrialnym, charakteryzuje się przede wszystkim zwiększającą się liczbą osób zatrudnionych w sektorze przemysłowym, z którego czerpie się największe zyski. Proces industrializacji wpłynął na zmianę sposobu myślenia i stylu życia społeczeństwa, które się wzbogaciło, coraz chętniej przenosiło się do miast i zmieniło swoje podejście między innymi do instytucji rodziny.

Już teraz można jednak powiedzieć, że nasze społeczeństwo przekształciło się z przemysłowego w poprzemysłowe. Większość obywateli zatrudniona jest w sektorze usług, w gospodarce dominują wielkie korporacje finansowo-przemysłowe i co za tym idzie, ogromna liczba osób chce mieszkać w miastach. W efekcie powstają ogromne aglomeracje i zmieniają się funkcje miast w Polsce. Konieczne jest więc wdrożenie inteligentnych rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort życia mieszkańców miast, ale też zminimalizują ich szkodliwy wpływ na środowisko.

Miasta przyszłości

Eko przyszłość – najważniejsze założenia

Koncepcja inteligentnych miast przyszłości zakłada poprawę jakości życia ich mieszkańców oraz podniesienie w niech bezpieczeństwa ekologicznego. Zgodnie z jej założeniami miasta muszą stać się jak najbardziej niezależne i samowystarczalne w odniesieniu do produkcji zarówno żywności, jak i energii z odnawialnych źródeł. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają więc technologie współczesne i przyszłości, które pozwolą nam osiągnąć te cele.

Przyszłość aglomeracji miejskich opiera się na cyfryzacji oraz na skutecznym wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, które wpływają pozytywnie na społeczeństwo i naszą planetę. Te innowacyjne zmiany muszą zatem objąć niemal każdą sferę naszego życia od usług medycznych, przez transport publiczny, aż po obsługę administracyjną. Miasta przyszłości powinny skupiać się na ekologii, cyfryzacji życia mieszkańców oraz otwarciu się na nowoczesne technologie i innowacyjne inwestycje.

Zobacz również:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *