Mezoterapia mikroigłowa czy klasyczna? Która metoda jest lepsza dla Twojej skóry?
Widoczną poprawę kondycji skóry można uzyskać, m.in. ingerując w jej głębsze struktury. Na to pozwala mezoterapia, która opiera się na metodzie nakłuć, wykonywanych na różną głębokość i gęstość. To właśnie forma iniekcji warunkuje działanie zabiegów i odróżnia ich poszczególne typy, dzieląc je na mezoterapię klasyczną i mikroigłową. Czym dokładnie cechują się te techniki i która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla skóry? Sprawdź!
Spis treści
Mezoterapia klasyczna – na czym polega pierwsza forma tego zabiegu?
Transparentność skóry jest ograniczona. Natomiast za większość niedoskonałości widocznych na jej powierzchni odpowiadają zmiany w niżej położonych tkankach. Mezoterapia pozwala dotrzeć do głębszych warstw skóry, ponieważ zabieg taki wykorzystuje bardzo cienkie igły oraz różnego rodzaju preparaty, zawierające indywidualnie dobrane składniki. Jest to metoda zaliczana do zabiegów estetycznych o niskiej inwazyjności, niewymagająca znieczulenia i dająca naturalne efekty.
Mezoterapia klasyczna, inaczej igłowa, należy do pierwszych zabiegów tego typu. Wciąż jest jedną z metod najchętniej wybieranych, bo umożliwia wprowadzenie odpowiednich substancji na różne poziomy – nawet do kilkunastu milimetrów w głąb skóry, w zależności od partii ciała. Za pomocą tego zabiegu można odżywiać, stymulować, nawilżać i wypełniać skórę. Liczba iniekcji i rodzaj preparatu zależą od potrzeb danej osoby. Zastosowanie jako substancje wstrzykiwane znajdują tutaj rozmaite witaminy, minerały, peptydy, kwas hialuronowy, kolagen, antyoksydanty, biostymulatory i wiele innych.
Zasada działania mezoterapii mikroigłowej – stymulujący wpływ na skórę
W odróżnieniu od metody klasycznej mezoterapia mikroigłowa polega na wykonaniu nie pojedynczych, a mnogich mikronakłuć – nawet kilkuset w obszarze zabiegowym. Procedurę taką przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia, wyposażonego w cienkie i stosunkowo krótkie kartridże. Nakłuwają one skórę gęściej, ale płycej w porównaniu do mezoterapii igłowej. Natomiast stosowane preparaty nie są wprowadzane do tkanek poprzez iniekcje, a wtłaczane poprzez nałożenie ich na powierzchnię skóry i wprowadzenie właśnie dzięki drobnym nakłuciom, które zwiększają transparentność naskórka.
W przypadku mezoterapii mikroigłowej głównym celem jest zainicjowanie kontrolowanych urazów, które pobudzają organizm do naturalnej, intensywnej regeneracji. Do drobniutkich nakłuć napływają nasze własne przeciwciała. Tworzą się też nowe elementy budulcowe naskórka. Jest to więc zabieg bazujący na pobudzaniu naturalnych procesów regeneracyjnych.
Jaki zabieg wybrać? Podsumowanie wskazań do różnych form mezoterapii
Obie formy mezoterapii – klasyczna i mikroigłowa – mają sporo podobieństw, ale też wiele zasadniczych różnic. To, co je łączy, to przede wszystkim możliwość głębszej penetracji skóry w porównaniu do stosowania kosmetyków tylko zewnętrznie. Obie metody służą też do stymulacji procesów naprawczych i są niskoinwazyjne. Natomiast podstawowe różnice pomiędzy nimi wynikają z głębokości i liczby nakłuć, stosowanych preparatów i tym samym innych efektów.
Wskazania do mezoterapii mikroigłowej i klasycznej są zbliżone. Metody te stosuje się m.in. w przypadku:
- zaburzeń kolorytu (cery pozbawionej blasku),
- przebarwień,
- drobnych zmarszczek,
- suchości skóry,
- spadku napięcia,
- wypadania włosów,
- blizn, rozstępów i cellulitu.
Mezoterapia klasyczna jest metodą stosowaną w przypadku potrzeby oddziaływania na głębokie warstwy tkanek. Z tego powodu uznawana jest za zabieg intensywniejszy w porównaniu do jej formy mikroigłowej. Nie zawsze jednak zachodzi potrzeba wprowadzania substancji tak głęboko. Wówczas zastosowanie znajdują mikronakłucia, których głównym efektem jest rewitalizacja skóry, poprawa jej promienności i nawilżenia.
Niekiedy zadowalające efekty uzyskuje się poprzez oddziaływanie na naskórek, innym razem bardziej skuteczna okazuje się głębsza ingerencja. Wybór właściwej metody zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb skóry, defektu, jaki chcemy zredukować, oraz oczekiwanych rezultatów. Odpowiedni zabieg zwykle proponuje specjalista po dokładnej ocenie kondycji skóry.