Maroko – atrakcje i ciekawostki

maroko atrakcje

Kategoria: Podróże | Autor: Monika Nowicka

Główne atrakcje Maroko obejmują wielkie rzymskie ruiny i pomarańczową architekturę kasbah z cegły mułowej, co czyni go jednym z najciekawszych historycznych miejsc w Afryce Północnej. Dlatego postaram się poniżej mocniej przybliżyć z czego słynie Maroko.

Podczas gdy suki (targowiska) w Marrakeszu i Fezie, wypełnione po brzegi lokalnymi rękodziełami, uczyniły z tego miejsca jedno z najlepszych na świecie miejsc do odwiedzenia dla kupujących, to dla wyruszających poza miasta wyprawa do Maroka staje się przygodą jedyną w swoim rodzaju ze scenerią, która jest unikatowa na skalę świata. Dlatego turyści tak tłumnie odwiedzają ten kraj. Maroko najpiękniejsze miejsca ma rozłożone w różnych częściach kraju o czym szerzej poniżej.

Maroko atrakcje turystyczne

Skaliste wyżyny gór Atlas przecinają centrum Maroko i są doskonałym terenem do trekkingu i innych aktywności na świeżym powietrzu, podczas gdy dla tych, którzy chcą odbyć długą podróż na wschód, spanie pośród wysokich wydm Sahary pozostaje jedną z najciekawszych rzeczy do zrobienia w jednych z najlepszych miejsc w kraju jako atrakcji turystycznej Maroka.

Maroko to także podróż do ponadczasowego, spokojnego świata uroczych nadmorskich wiosek, kolorowo pomalowanych miasteczek, które przylegają do zboczy wzgórz i odległych górskich placówek bronionych przez mury wielu dawnych twierdz, które również są świetnymi atrakcjami turystycznymi Maroka.

Ten fascynujący kraj jest połączeniem świata afrykańskiego i arabskiego, a przez to jest przesiąknięty bardzo starymi zwyczajami. Nic dziwnego, że Maroko od dziesięcioleci cieszy się uznaniem artystów i pisarzy oraz nadal oczarowuje wszystkich, którzy go odwiedzają i znajduje się na szczytach list wielu osób pod względem atrakcji turystycznych. Maroko najciekawsze miejsca ma rozsiane po całym kraju, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat i dobrze zaplanować podróż.

Maroko atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Maroku?

Odkryj najlepsze miejsca do odwiedzenia w tym urzekającym kraju dzięki liście najważniejszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Maroku.

 • Szafszawan (Chefchaouen) – niebieskie miasto

Leżące pośród bujnych gór Rif Szafszawan to labiryntowe miasto z niebieskimi budynkami o niewiarygodnie fotogenicznej poświacie. Nie ma wiele do zwiedzania, a to mimo wszystko jedna z głównych atrakcji miasta. Wizyta tutaj to po prostu wędrówka alejkami medyny i podziwianie całej tej kolorowej architektury.

Jest to spokojne, niefrasobliwe miasto i świetne miejsce na chwilę doładowania, jeśli wcześniej spędziłeś dużo czasu w miastach Fez i Marrakesz. Jest to również jedno z głównych miejsc wędrówek i trekkingów w Maroku oraz punkt wyjścia i centrum organizacji spacerów po górach Rif.

 • Irk asz-Szabbi (Erg Chebbi) – malownicza piaszczysta pustynia

Aby zobaczyć pola wydm Sahary w Maroku, musisz udać się na wschód od grzbietu Atlasu Wysokiego, do dalekowschodniego regionu pustynnego, który znajduje się w pobliżu granicy z Algierią. Najpopularniejszym miejscem wśród wspaniałych i falujących wydm jest Erg Chebbi.

Jest to doskonałe miejsce do surfowania po wydmach, jazdy na czterech kołach po piasku oraz trekkingu na wielbłądach o wschodzie i zachodzie słońca, zwykle połączonego z noclegiem w pustynnym obozie namiotowym pośród wydm.

 • Fez – atrakcje i powrót do historii


 • Reklama

Miasto Fez jest kolejnym ważnym celem kulturalnym Maroka. W porównaniu ze swoim siostrzanym cesarskim miastem na południu, Fez jest znacznie mniej zgentryfikowany. Tutejsza medyna (zwana Fes el Bali) to labirynt wąskich, bocznych uliczek, w których nie sposób się nie zgubić. Pośród suków znajdziesz garbarnie, w których ogromne kadzie z kolorowymi barwnikami są jednymi z kultowych atrakcji miasta.

Oprócz dziedzictwa rzemieślniczego miasta, z ulicami suków wypełnionymi po brzegi tradycyjnymi rękodziełami oraz rozproszonymi pałacami i pomnikami ukrytymi pośród krętych uliczek, główną atrakcją Fes el Bali jest po prostu wyruszenie na bezcelowe wędrówki pośród uliczek.

 • Rabat – atrakcje w stolicy Maroko

Maroko ma wiele pięknych starych miast, ale dzielnica Oudaias Kasbah w Rabacie jest jedną z najbardziej malowniczych w kraju. Jest to spokojna i osobliwa dzielnica, która wydaje się oddalona o wiele mil od miasta, mimo że znajduje się w samym jego centrum.

Wewnątrz murów tej starej fortecy w Rabacie, alejki schludnych biało-niebieskich domów otoczonych kolorowymi doniczkami i trzepoczącym praniem mają atmosferę zagubienia w czasie, której nie da się pokonać.

Co więcej, w przeciwieństwie do starych dzielnic Fezu i Marrakeszu, nie ma tu prawie żadnych innych turystów, więc odkrywanie tego pięknego zakątka stolicy ma wrażenie, jakbyś został wpuszczony w dobrze strzeżoną tajemnicę. Rabat i jego atrakcje to miejsce, które musisz zobaczyć w Maroko.

 • Tanger – atrakcje turystyczne

Najbardziej europejskie ze wszystkich miast Maroka, Tanger jest głównym miastem portowym z regularnymi połączeniami promowymi z Hiszpanią. Oznacza to, że często jest to pierwszy smak Maroka dla podróżnika.

Tanger odgrywa fascynującą i nieco rozpustną rolę w historii literatury połowy XX wieku, a ta przeszłość przyciąga tu wielu turystów. To miasto było inspiracją dla słynnych dzieł, takich jak Niebo Schronienia Paula Bowlesa i Nagi lunch Williama Burroughsa.

Tanger bardzo się zmienił od ich czasów, artystyczne kawiarnie i bary już dawno zniknęły, ale wciąż można wyczuć powiew dekadenckich dni, które minęły. Szczególnie Tanger odwiedzany jest przez artystów i wspomniana inspiracja otaczająca to miasto jest w marokańskim Tangerze atrakcją turystyczną dla nich.

 • Agadir – atrakcje turystyczne

Drobny, biały piasek, który otacza wybrzeże Agadiru, sprawia, że ​​jest to najlepsze miejsce w Maroku na wakacje pełne słońca, piasku i morza. Dla wielu odwiedzających główną rzeczą do zrobienia tutaj jest relaks na plaży, jako atrakcja turystyczna Agadiru w pierwszej kolejności.

Jeśli jednak chcesz połączyć opalanie się ze zwiedzaniem, Agadir jest również dobrą bazą wypadową na jednodniowe wycieczki i dłuższe podróże do miast i atrakcji turystycznych Doliny Souss oraz regionów Antyatlasu.

Leżące na wybrzeżu, otoczone murami nadmorskie miasto Essaouira jest również łatwym dodatkiem do wakacji w Agadirze, a wioska surfingowa Taghazout znajduje się w odległości jednodniowej wycieczki, więc jest wiele atrakcji turystycznych w Agadirze, które skuszą Cię z dala od leżaków.

Co warto zobaczyć w Marrakeszu?

Marrakesz to dla wielu odwiedzających kwintesencja Maroka i jest główną atrakcją turystyczną. Dlatego zasługuje na osobny akapit. Do starego miasta wchodzi się z rozległego placu Djemma el-fna, gdzie wydaje się, że połowa miasta zbiega się w ciągu dnia i wieczorem, aby spędzać czas ze sprzedawcami stojących przy straganach, tradycyjnymi muzykami, zaklinaczami węży i ​​przypadkowymi akrobatami.

Po wejściu do samej medyny wkraczasz do świata labiryntów alejek i zgiełku sklepikarzy. To doświadczenie pełne barwnego i hałaśliwego lokalnego życia, którego nie można przegapić na marokańskich szlakach turystycznych. To na pewno jest czymś co warto zobaczyć w Marrakeszu.

co warto zobaczyć w marrakeszu - garbarnie

Poniżej lista miejsc, które warto zobaczyć w Marrakeszu:

 1. Suk w medynie.
 2. Meczet Koutoubia.
 3. Ogród Majorelle.
 4. Meczet i medresa Alego ibn Jusufa.
 5. Hammam.
 6. Pałac Bahia.
 7. Grobowce Saadian.
 8. Miejskie muzeum.
 9. Ogród Manara.
 10. Garbarnie.

Co się je w Maroko?

Kuskus – od tego trzeba zacząć, ponieważ nie wszyscy wiedzą z czego słynie Maroko i, że to danie, a często składowa posiłku wywodzi się właśnie z tego kraju. Kuskus to narodowa potrawa w Maroku, z reguły serwowana z mięsem i warzywami. Często pojawia się również na stołach w naszym kraju i osobiście kuskus uwielbiam.

Tagine (tadżin) – to gliniany garnek ze stożkową pokrywką, w którym można gotować wiele rodzajów potraw (wołowina, jagnięcina, kurczak, warzywa itp.). Dostaniecie go praktycznie wszędzie, na przydrożnych przystankach, w kawiarniach i w ładniejszych restauracjach.

Harira to w zasadzie narodowa marokańska zupa z soczewicy, zwykle podawana jako przystawka lub używana podczas Ramadanu, aby przerwać post o zmierzchu.

Zaalouk to popularna sałatka marokańska, zazwyczaj podawana z chrupiącym chlebem. Składa się z bakłażanów, pomidorów, czosnku, oliwy z oliwek i przypraw.

Oczywiście jest jeszcze wiele ciekawych marokańskich potraw do zjedzenia, ale chciałam skupić się na tych najbardziej popularnych, z których można zestawić kilkudaniowy obiad na przykład, jako obraz co się je w Maroko.

co się je w Maroko

W jakim miesiącu najlepiej jechać do Maroka?

Z racji na to, że Maroko leży w Afryce Północnej i jest pustynnym krajem to tak naprawdę można pojechać tam zawsze i w każdym miesiącu, licząc, że trafimy na dobrą pogodę. Jednak jeśli chcecie żeby nie było za gorąco, ani za zimno to warto wybrać się wiosną: między marcem a majem lub jesienią: począwszy od września do końca listopada.

W tych miesiącach jest optymalnie jeśli chodzi o temperaturę. Chociaż w maju potrafi bardzo mocno wiać wiatr i to nieprzerwanie przez kilka dni, a czasem nawet dłużej. Dlatego warto zastanowić się przed wyjazdem, kiedy zaplanować czas na najciekawsze miejsca Maroko.

Czy Maroko jest bezpieczne?

Wielu zastanawiających się nad wyjazdem do Maroka, stawia sobie pytanie: czy Maroko jest bezpieczne? Po tym co wydarzyło się arabską wiosną oraz z racji na zagrożenie terrorystyczne, jakie kojarzy się niestety wszystkim z krajami arabskimi, mimo wszystko Maroko jest bezpieczne w porównaniu do innych państw w których panuje islam.

Władca kraju, król i faktyczny przywódca Muhammad VI kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo w Maroku, a co za tym idzie neutralizuje komórki terrorystyczne, a służby bezpieczeństwa udaremniły wiele prób ataków i destabilizacji kraju na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Dlatego najpiękniejsze miejsca Maroko można zwiedzać bez większych obaw o bezpieczeństwo.

Maroko ciekawostki

Maroko ciekawostki

Liczba ludności Maroko wynosiła ponad 37 milionów w 2021 roku, więc jest bardzo zbliżona do ilości populacji w naszym rodzimym kraju. PKB Maroko to 3496,76 USD (dane za 2021 rok), co w porównaniu do Polski (17 840,92 USD w 2021) jest znacznie niższym wynikiem.

W nawiązaniu do wcześniejszego akapitu to ciekawostką na temat Maroko jest to, że władza w kraju widziała, co miało miejsce podczas arabskiej wiosny w innych krajach regionu i dlatego podjęła decyzję o zmianach w prawie i propagowaniu umiarkowanej wersji islamu, co sprawiło, że protesty nie rozlały się po kraju tak jak w innych pobliskich częściach Afryki.

Rabat jako stolica nie jest największym miastem w kraju, a jest nim Casablanca – miasto leżące przy samym Oceanie Atlantyckim, które jednocześnie było inspiracją bardzo znanego filmu z 1942 roku o tym samym tytule w gwiazdorskiej obsadzie.

Ciekawostką jest, że Maroko w większości jest pustynne i tak też kojarzy się ludziom. Jednak są tam również góry, lasy oraz pola, co sprawia, że atrakcje przyrodnicze Maroko są bardzo ciekawe, a wycieczki tam nie polegają tylko na zwiedzaniu miast i wypraw na pustynię. Atrakcje Maroko na mapie dlatego porozrzucane są w wielu punktach, więc warto ułożyć sobie dobry plan wycieczki, jeśli chcemy odwiedzić je wszystkie.

Maroko atrakcje mapa

Maroko atrakcje dla dzieci

Wielu z nas udaje się na wakacje i urlop z dziećmi, więc akapit pod tytułem “Maroko atrakcje dla dzieci” jest właśnie dla tych osób. Często jest to obowiązkowy punkt planowania każdej wyprawy z dziećmi. Dlatego poniżej lista atrakcji w Maroku dla dzieci, które warto zawrzeć w swoim planie podróży do tego afrykańskiego kraju, jako najciekawsze miejsca.

 1. Mini Zoo w Agadirze z wieloma gatunkami ptaków, które można spotkać tylko w ciepłych krajach.
 2. Występy zaklinaczy węży w Marrakeszu zachwycą każde dziecko!
 3. Warto obejrzeć z dziećmi tradycyjne marokańskie przedstawienie Fantasia.
 4. Muzeum Archeologiczne w Rabacie to wielka gratka dla dzieci.
 5. Bardzo fajną alternatywą na atrakcje dla dzieci w Maroko jest zwiedzanie Atlas Studios, czyli marokańskiej wytwórni filmowej.

To tyle jeśli chodzi o kwestie: gdzie jechać oraz co zobaczyć w Maroko. Wydaje mi się, że na tyle zainteresowałam was różnymi aspektami tego kraju, że postanowicie pojechać tam i zwiedzić Maroko z dziećmi lub sami. To naprawdę piękne miejsce i jednocześnie najczęściej odwiedzany kraj w Afryce przez turystów. Pamiętajcie, że atrakcje przyrodnicze Maroko to nie tylko pustynia, co również potwierdza Wikipedia w swoich informacjach z czego słynie Maroko.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *