Inteligentne termostaty do grzejników – co warto o nich wiedzieć?

inteligentne termostaty do grzejników – co warto o nich wiedzieć?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Pojęcie smart home bez wątpienia staje się coraz powszechniejsze. Innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie sterowania ciepłem i światłem zyskują rozgłos i trafiają pod dachy coraz większej liczby zadowolonych użytkowników. Przykładem takiej nowoczesnej, choć w założeniu bardzo prostej propozycji są inteligentne termostaty do grzejników. Urządzenia te pozwalają precyzyjnie i wygodnie zarządzać ciepłem w budynku – służą do kontrolowania ogrzewania grzejnikowego w domach i mieszkaniach. Jak działają termostaty w wydaniu smart home, w jaki sposób przewyższają tradycyjne głowice, a także jaki termostat grzejnikowy smart wybrać?

W skrócie:

 • Tradycyjne głowice grzejnikowe są z reguły dość niedokładne: przegrzewanie oraz niedogrzewanie pomieszczeń oraz ciągłe zmiany temperatury to w ich przypadku norma.
 • Inteligentne termostaty do grzejników współpracują ze sterownikami, które kontrolują temperaturę we wszystkich pomieszczeniach z osobna, biorąc pod uwagę temperaturę zadaną przez użytkowników oraz tę aktualnie panującą w pomieszczeniach i wysyłają sygnały do głowicy o otwarciu i zamknięciu zaworu.
 • Użytkownicy mogą sterować ogrzewaniem zdalnie przy użyciu aplikacji mobilnej lub z poziomu stacjonarnego regulatora temperatury, który poprzez radiowe połączenie ze sterownikiem głównym komunikuje się z domową siecią wi-fi.

 • Reklama

 • Montaż bezprzewodowych inteligentnych głowic grzejnikowych jest bardzo prosty: każdy termostat smart jest zasilany bateriami – należy zamontować go w miejsce tradycyjnej głowicy na każdym grzejniku, a następnie skomunikować ze sterownikiem.
 • Oprócz samych termostatów grzejnikowych smart w twoim lokum przyda się również zewnętrzny czujnik temperatury i regulator czyli sterownik, warto rozważyć również zakup repeatera sygnału oraz czujników otwarcia okien, które usprawnią system zarządzania ciepłem.
 • W ofercie firmy TECH Sterowniki znajdziesz 2 bezprzewodowe siłowniki elektryczne: G-X oraz STT-869 – oba są łatwe w montażu i obsłudze, każdy charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym designem oraz kompaktowymi rozmiarami.

Głowica tradycyjna a inteligentna

Tradycyjne manualne głowice grzejnikowe wyposażone są zazwyczaj w regulację grzania od 0 do 5. Zasada ich działania jest prosta: ustawiając temperaturę w danym pomieszczeniu, przekręcamy pokrętło na wybraną cyfrę, gdzie 0 oznacza całkowite odcięcie grzejnika od źródła ciepła, z kolei 5 największe możliwe rozgrzanie kaloryfera. Kiedy więc zależy nam na zaoszczędzeniu energii, skręcamy pokrętło do pozycji 0 lub 1. Kiedy z kolei w krótkim czasie chcemy nagrzać wychłodzone pomieszczenie, wybieramy pozycję 5 na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wreszcie kiedy zależy nam na utrzymaniu względnie komfortowej, stałej temperatury, zostawiamy pokrętło ustawione na pozycji 2, 3 lub 4, w zależności od potrzeb.

głowica tradycyjna a inteligentna

Przy takim sprzęcie nie może być jednak mowy o precyzji sterowania temperaturą. Przegrzewanie oraz niedogrzewanie pomieszczeń, a także ciągłe zmienianie zadanej temperatury to w tym przypadku standard. Z pomocą przychodzą inteligentne termostaty do grzejników, zwane również inteligentnymi głowicami. To rozwiązanie niesie ze sobą nie tylko wyjątkową dokładność, ale także nieporównywalny komfort użytkowania.

Inteligentny czyli jaki?

Sterownik główny to urządzenie, które bierze pod uwagę 2 podstawowe czynniki: dokładną temperaturę zadaną przez użytkownika oraz tę aktualnie panującą w konkretnym pomieszczeniu, kontrolowaną poprzez czujnik temperatury. Dzięki temu regulacja temperatury w pomieszczeniach jest nie tylko precyzyjna, ale także efektywna, co w dłuższej perspektywie przekłada się na niższe rachunki za energię. Każdy taki siłownik elektryczny może być sterowany z poziomu stacjonarnego regulatora temperatury zamontowanego w domu lub mieszkaniu. Ponadto taki system umożliwia również zdalne zarządzanie ciepłem przy użyciu aplikacji mobilnej, co pozwala na zarządzanie temperaturą w domu lub mieszkaniu z każdego miejsca na świecie.

Jak działa inteligentny termostat grzejnikowy?

Sterownik główny łączy się z domową siecią wi-fi, a termostat i głowica radiowo ze sterownikiem. Dzięki temu układowi urządzenie samodzielnie analizuje temperaturę aktualnie panującą w pomieszczeniu, zestawia ją z tą zadaną przez użytkownika i modyfikuje działanie grzejnika zgodnie z zaleceniami lokatorów, wysyłając sygnały do głowicy o otwarciu lub zamknięciu zaworu. Głowicę smart montujemy bezpośrednio do grzejnika w danym pomieszczeniu, w miejsce manualnego pokrętła. By ułatwić ten proces, producent dołącza do każdego siłownika komplet adapterów, dzięki czemu innowacyjne oprzyrządowanie jest kompatybilne z grzejnikami występującymi na rynku najczęściej.

jak działa inteligentny termostat grzejnikowy?

Jak zamontować inteligentny termostat?

 1. Zamontuj inteligentne głowice w miejsce tradycyjnych pokręteł na każdym grzejniku.
 2. Zasil każdą z nich odpowiednimi bateriami.
 3. Naciśnij przycisk komunikacji (podwójne mignięcie diody potwierdzi, że termostat został prawidłowo zarejestrowany).
 4. Przy użyciu nadrzędnego regulatora ustaw żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna i ciesz się komfortem cieplnym!

Proces rejestracji termostatu opisany jest w instrukcji urządzenia.

Uwaga! W swoim domu lub mieszkaniu posiadasz zapewne kilka grzejników – pamiętaj, że każdy z nich musi zostać wyposażony w osobny smart termostat do grzejnika. Tyko w ten sposób zapewnisz sobie możliwość zarządzania temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna.

Czy sam termostat grzejnikowy smart wystarczy?

Byłoby świetnie, ale to niemożliwe. Oprócz inteligentnego termostatu potrzebny będzie czujnik temperatury wewnątrz pomieszczenia. Samo sterowanie oprogramowaniem nie będzie z kolei możliwe bez sterownika głównego do ogrzewania grzejnikowego, który łączy się z domową siecią Wi-Fi. Czy na inne sposoby możesz uczynić sterowanie temperaturą w swoim lokum jeszcze bardziej efektywnym? Z pewnością przyda ci się wspomniana już aplikacja, umożliwiająca sterowanie zdalne. Warto rozważyć również zamontowanie repeatera sygnału, który wzmacnia sygnał radiowy pomiędzy urządzeniami, by zwiększyć komunikację bezprzewodową, a także czujników otwarcia okien. Te ostatnie z kolei automatycznie wysyłają sygnały do sterownika głównego w momencie otwarcia okien, co pozwala chwilowo wyłączyć ogrzewanie w danej strefie i tym samym oszczędzić wydatek energetyczny.

Jaki inteligentny termostat wybrać?

Decydując się na wyposażenie swojego lokum w inteligentne termostaty do grzejników, warto zaufać profesjonalnej marce, która oprócz zapewnienia samego produktu służy także praktyczną poradą. W ofercie firmy znajdziemy 2 rodzaje bezprzewodowych siłowników elektrycznych, czyli inteligentnych głowic grzejnikowych:

 • bezprzewodowy siłownik elektryczny G-X
 • bezprzewodowy siłownik elektryczny STT-869

Wszystkie głowice zasilane są bateriami, wyposażone są w nakrętkę z gwintem M 30×1,5, komunikują się ze sterownikami bezprzewodowo (868 MHz) i można obsługiwać je zarówno przy użyciu zewnętrznego regulatora, jak i aplikacji mobilnej. Inteligentne termostaty charakteryzują się nowoczesnym, minimalistycznym designem i kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu bez problemu wpasują się w wystrój każdego domu czy mieszkania. Na naszej stronie internetowej możesz szybko przeszukać sieć handlowców, z którymi współpracujemy i znaleźć najbliższego dystrybutora. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *