Drabiny stalowe – jak utrzymać je w doskonałym stanie?

drabiny stalowe - jak utrzymać je w doskonałym stanie

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Drabiny zewnętrze na co dzień służą do dostawania się na dach budynku. Pełnią też ważną rolę podczas ewakuacji w razie zagrożenia dla zdrowia i życia, np. pożaru czy wybuchu. Powinny więc być utrzymywane w najlepszym możliwym stanie technicznym – zależy od tego bezpieczeństwo użytkowników.

Drabiny ewakuacyjne, montowane na zewnątrz budynków, mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się stal nierdzewna oraz aluminium. Produkty aluminiowe są bardziej odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne, natomiast stalowe odznaczają się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, przez co wolniej się zużywają. Nie zmienia to faktu, że o stan techniczny wszystkich drabin zewnętrznych, niezależnie od materiału, trzeba odpowiednio zadbać, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikom.

Drabiny ewakuacyjne według przepisów prawa

Polskie prawo budowlane, a konkretnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm., stanowi, że drabina pionowa – może to być drabina stała lub drabina wysuwana – musi zostać trwale przymocowana na ścianie budynku, który liczy powyżej jednej kondygnacji; chodzi więc o budynki dwupiętrowe i wyższe. W sytuacji, gdy różnica poziomów, tzn. wysokość drabiny, przekracza 3 metry, zamontować trzeba zestaw drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym, którego zadaniem jest zapobieganie upadkowi ze znacznej wysokości.

Drabiny ewakuacyjne – rodzaje

Wyróżnić można kilka typów drabin ewakuacyjnych. Podstawowe to:

1) Drabiny bez kosza ochronnego – instalowane tam, gdzie różnica poziomów jest mniejsza niż 3 metry (a zatem prawo nie wymaga dodatkowych środków ochrony przed upadkiem), lub kiedy zastosowane zostały mechaniczne środki zabezpieczenia przed upadkiem, w wąskich szybach (np. wind), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych czy też infrastrukturze komunalnej. Drabiny tego typu wyposażone mogą być w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak stopnie antypoślizgowe czy uchwyty.

2) Drabiny z koszem ochronnym – stosowane, kiedy wysokość drabiny przekracza 3 metry. Kosz powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości, dzięki czemu pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu ochrony przed upadkiem, a przy tym zapewnienie użytkownikowi drabiny swobodę ruchów. Jeśli drabina jest wyższa niż 10 metrów, musi zostać wyposażona w dodatkowe podesty spoczynkowe.

Inny podział to:

– drabiny stałe;

– drabiny wysuwane.

Niezależnie od rodzaju, drabina pozostawać musi z należytym stanie technicznym, aby można się było po niej poruszać bezpiecznie. 

Drabiny stalowe – utrzymanie

Podstawą utrzymania drabiny ewakuacyjnej w nienagannym stanie technicznym jest wykonywanie regularnych przeglądów, w szczególności po sezonie jesienno-zimowym i bezpośrednio przed nim. Sprawdzać należy, czy nie ma uszkodzeń ani odkształceń, jak również ognisk korozji. To ostatnie jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku drabin stalowych. Jeśli chodzi o drabiny wysuwane, niezbędna jest regularna kontrola stanu i działania elementów ruchomych.W razie wykrycia uszkodzeń, usterek czy korozji, przeprowadzić trzeba niezbędne prace naprawcze, czym powinni zająć się wykwalifikowani fachowcy przy użyciu stosownych narzędzi i preparatów.

Aby drabina dłużej zachowała żywotność i nienaganny stan, należy ją regularnie czyścić; pomoże to między innymi utrzymać należytą powłokę antykorozyjną. Zabrudzenia powinno się usuwać przy zastosowaniu przewidzianych przez producenta preparatów.

Zadbana, regularnie serwisowana i w razie potrzeby naprawiana drabina to gwarancja bezpiecznego poruszania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *