Dlaczego iglaki żółkną i jak temu zaradzić?

Dlaczego iglaki żółkną i jak temu zaradzić?

Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka

Co powinniśmy zrobić, jeśli nasze iglaki zaczną niespodziewanie żółknąć i schnąć? Na szczęście, istnieją sposoby, które pomogą nam temu zapobiec i cieszyć się ich zdrowym rozwojem. W artykule wyjaśnimy, co powoduje żółknięcie iglaków oraz jak temu zaradzić.

Dlaczego zasadzone iglaki żółkną? 

Główną przyczyną żółknięcia igieł jest fytoftoroza iglaków. To podstępna choroba grzybowa, która najpierw atakuje system korzeniowy. Właśnie dlatego nie jesteśmy w stanie zauważyć jej pierwszych objawów. Często po zorientowaniu się, że fytoftoroza zainfekowała drzewka, nie da się ich uratować. Musimy więc pamiętać o regularnym obserwowaniu roślin oraz zadbać o to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby. Oto kilka czynników, które przyczyniają się do jej rozwoju, a na które mamy wpływ:

  • Nieodpowiednia temperatura. Pędy iglaków są bardzo wrażliwe na jej wpływ, dlatego powinniśmy okrywać drzewka wczesną wiosną i zimą. Podobnie jest ze zbyt intensywnym słońcem, które może wysuszać iglaki. 
  • Niepoprawne podlewanie. Iglaki najlepiej nawadniać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy nie ma słońca. Dlaczego? Tylko wtedy mamy gwarancję, że woda, którą właśnie podlaliśmy drzewka, nie wyparuje pod wpływem temperatury i promieni słonecznych. Powinniśmy również pamiętać, aby nie “przelać” roślin, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, a nawet do uschnięcia iglaków. 
  • Sadzenie zbyt wielu roślin w jednym miejscu. Jeśli odległość pomiędzy nimi jest bardzo mała, prawdopodobnie drzewka będą konkurować ze sobą o dostęp do światła, wody czy substancji mineralnych. Jeśli chcemy prawidłowo zadbać o ich wzrost, powinniśmy sadzić rośliny w odstępie 3-5 metrów. 

  • Reklama

Skoro znasz już główne przyczyny choroby i wiesz, jak sobie z nimi poradzić, przejdźmy do typowych objawów, po których rozpoznasz, że fytoftoroza zaatakowała iglaki. 

Jak rozpoznać, że fytoftoroza zainfekowała drzewka?  

Pierwszym zauważalnym symptomem jest to, że iglak żółknie, a jego igły zmieniają kolor na brunatny. Możliwe jest pojawienie się ciemnych plam na pniu, a w niektórych przypadkach możemy zauważyć wyciek żywicyGałęzie zaczynają obumierać i pojawia się przedwczesne opadanie igieł

Co prawda już wiesz, jak ograniczyć ryzyko zakażenia iglaków, jednak to może okazać się niewystarczające. Jak wspomniano – fytoftoroza to podstępna i niebezpieczna choroba dla drzewek. Co więc zrobić, jeśli zainfekuje nasze iglaki? 

Fytoftoroza iglaków – zwalczanie choroby

Pierwszym krokiem po zaobserwowaniu objawów zakażenia jest usunięcie porażonych części drzewka, a następnie ich zutylizowanie. Najlepiej usunąć także korzenie iglaka, ponieważ fytoftoroza bardzo szybko się rozprzestrzenia. Nawet najmniejszy fragment zainfekowanego korzenia może przenieść chorobę na pozostałe rośliny. Następnie powinniśmy zastosować preparat na żółknięcie iglaków w formie oprysku fungicydami. 

Jaki skuteczny preparat na żółknięcie iglaków wybrać? 

W zapobieganiu chorobie i jej skutkom najlepiej sprawdzą się środki przeciwgrzybiczne o wysokiej skuteczności – np. Proplant 722 SL lub Scorpion 325 SC. Mimo wszystko, powinniśmy działać przede wszystkim zapobiegawczo i zadbać o odpowiednią pielęgnację drzewek, opartą na stosowaniu specjalistycznych nawozów do iglaków. Produkty uniemożliwią żółknięcie igieł rośliny, a ich specjalnie skomponowane formuły bogate są w składniki przystosowane do potrzeb gatunku drzewek. Nawozy dostarczają iglakom wszelkie niezbędne mikroelementy. W ten sposób młode igły i łuski mogą rozwijać się prawidłowo, a drzewka zdrowo rosnąć i zyskać odporność na choroby. 

Iglaki to bardzo lubiane i wdzięczne rośliny ogrodowe. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość z nich pozostaje zielona nawet przez cały rok. Zimą podkreślają jej aurę, a latem tworzą idealne tło dla kolorowych rabat. Jeśli chcesz utrzymać drzewka w dobrym stanie i zdrowiu przez cały rok, musisz o nie odpowiednio zadbać. Stosowanie oprysków fungicydami, zabiegi profilaktyczne i odpowiednia pielęgnacja sprawią, że żaden zasadzony iglak w Twoim ogrodzie nie zżółknie, ani nie uschnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *