Dezynsekcja mieszkania – kiedy warto z niej skorzystać?
Kategoria: Dom i Ogród | Autor: Monika Nowicka
Profesjonalna dezynsekcja lokalu mieszkalnego ma na celu usunięcie z pomieszczeń owadów uważanych za szkodniki. W ten sposób przeprowadza się m.in. eliminację pcheł, pluskiew i mrówek. Podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z tej opcji.
Spis treści
Na czym polega dezynsekcja mieszkania?
Jedną ze sztandarowych usług świadczonych przez firmy z branży DDD jest dezynsekcja. Polega ona na zastosowaniu różnych metod do zwalczania insektów w mieszkaniu. W tym celu stosuje się rozmaite rodzaje środków chemicznych i fizycznych, które mają za zadanie skutecznie wytępić pchły, pluskwy, mrówki, prusaki lub karaluchy.
Skuteczna dezynsekcja charakteryzuje się tym, że dociera do wszystkich zakamarków w lokalu, bez względu czy to restauracja, magazyn lub mieszkanie. Jest to bardzo istotne, gdyż właśnie tam najchętniej przebywają szkodniki. Z uwagi na niewielkie rozmiary większości z nich oraz wyjątkowe zdolności adaptacyjne, usunięcie tych owadów za pomocą tradycyjnych, domowych metod jest praktycznie niemożliwe.
Kiedy zdecydować się na dezynsekcję?
Usuwanie szkodników jest potrzebne zawsze wtedy, gdy w mieszkaniu rozwija się ich populacja. Po czym to poznać? Regularne pojawianie się odchodów, widoczne ślady żerowania lub zauważenie wylinek bądź ciał martwych owadów powinno być wystarczającym ostrzeżeniem. Jeśli widzimy nawet pojedyncze padłe pluskwy, prusaki możemy być pewni, że jest ich więcej w zakamarkach naszego otoczenia.
Dezynsekcję przeprowadzać należy w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba. Przykładem może być odbiór mieszkania, w którym wyraźnie widać obecność szkodników. Nieroztropni lokatorzy lub osoby rzadko przebywające w domu mogą nie zauważyć znaków sygnalizujących pojawienie się pcheł, pluskiew lub prusaków i innych niechcianych mieszkańców.
Standardowo dezynsekcję przeprowadza się w kilku sytuacjach:
- gdy mieszkanie długo stało puste i nie było w tym czasie sprzątane,
- gdy mieszkanie jest zaniedbane,
- gdy lokatorami były osoby posiadające zwierzęta domowe,
- gdy dane osoby przenoszą je z innych miejsc tj. praca, mieszkanie
Reklama
Powyższe warunki sprzyjają rozwojowi populacji różnych szkodników. Usunięcie insektów to pierwszy krok do skutecznego odświeżenia takiego lokalu. Zapewnia większe bezpieczeństwo kolejnym lokatorom i zapobiega rozprzestrzenianiu się insektów na pozostałe pomieszczenia.
Gdzie stosuje się dezynsekcję lokalu mieszkalnego?
Wbrew pozorom, potrzeba usunięcia szkodników nie zawsze wynika z braku sprzątania i higieny w mieszkaniu. Często wystarczy jeden zabłąkany owad, np. zapłodniona samica, by populacja mogła zacząć się rozwijać w sprzyjających warunkach.
Firmy DDD zajmujące się usuwaniem szkodników działają także na terenie hoteli, akademików i internatów. Miejsca szczególnie narażone na inwazję insektów to lokalizacje z dużą rotacją mieszkańców oraz takie, gdzie trudno utrzymać odpowiedni poziom higieny. Dezynsekcję często przeprowadza się w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnym.
Dezynsekcja mieszkania to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy samodzielne próby pozbycia się insektów nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Najczęściej wykonuje się ją w przypadku inwazji prusaków, karaluchów, pcheł, pluskiew i mrówek. Stosowana jest również wtedy, gdy w lokalu mieszkalnym rozmnożyły się owady będące szkodnikami spożywczymi, np. mrówki, gryzki, mole i rybiki cukrowe.